Voorpret leuker dan derby zelf, behalve dan voor Cardiff Minnaard verzet de zinnen in onzekere tijd Hoek sluit een droomweek af met winst op AS WH (2-0). De ploeg pakt ook meteen de eerste periode. 34 SPORT EERSTE PRIJS Voor de voetbalfans in Swansea was de komst van ]ohn Toshack goed nieuws. De Welshmen wil de in 1978 na acht jaar Liverpool terugkeren bij zijn oude liefde Cardiff, maar dat had geen plek voor de aanvaller. Swansea dus wel. Met Toshack als speler/manager klom de club in vier seizoenen van de vierde naar de eerste divisie en groeide lang zaam uit tot de beste ploeg van Wales. Begin deze eeuw had de club het financieel zwaar, maar onder meer dankzij hulp van de Haagse behangondernemer John van Zweden werd de boel gered. Swansea promoveerde in 2011 naar de Premier League als eerste club uit Wales. Afgelopen seizoen kwam daar, tot vreugde van heel Wales, Cardiff City bij. Gisteren stonden de ploegen voor de 106e keer in 101 jaar tijd tegen over elkaar. De kranten kwamen afgelopen week papier tekort om alle voorverhalen en anekdotes af te drukken. De BBC maakte een speciale docu mentaire: 'Bluebirds and Swans'. Maar zo blue is Cardiff niet meer. De nieuwe eigenaar van de club, Maleisiër Vincent Tan, heeft vorig jaar de aloude clubkleur zonder pardon vaarwel gezegd. Rood zijn de shirts voortaan, omdat die be ter zou verkopen in Azië. Of om duidelijk te maken dat wie be taalt, bepaalt. Zo is ook de vogel in het logo van Cardiff veranderd in een draak, de Bluebirds zijn nu dus eigenlijk Red Dragons, maar daar willen de fans niets van we ten. Het stadion kleurde gisteren gewoon blauw. Op de hoek met Swansea-supporters, 52 bussen vol, na dan. Het weren van uitsup- porters, noodzakelijk na diverse ongeregeldheden, werd in 2001 na acht seizoenen opgeheven. Dat kwam de sfeer in het stadion ten goede. Het niveau van de wed strijd bleef, en dat is in het verle den vaker zo geweest, achter bij de voorpret. Swansea was voor rust de betere, maar kwam er met het verzorgdere voetbal nauwe lijks doorheen. Cardiff, de geboor testad van Gareth Bale en Ryan Giggs, bleek in de tweede helft toch meer te kunnen dan oprui men. Na een goed uur was het no ta bene oud-Swansea-speler Ste ven Caulker die de 1-0 achter Mi chel Vorm kopte, uit een hoek schop van Cardiffs (cult)held Craig Bellamy. Swansea, met een onzichtbare Jo nathan de Guzman, probeerde het nog met invaller Wilfried Bo ny, maar was te laat. Daar kwam in de extra tijd nog een rode kaart bij voor Vorm. De doelman raak te, ver buiten het strafschopge bied, de ontsnapte Fraizier Camp bell met een hoog been. Swansea droop af. Wel genoot de Bevelander de laatste weken van de zege samen met partner Birgit Lavrijssen in de MTB-etappekoers Bridge Cape Pioneer Trek in Zuid-Afrika. Za terdag reed hij de benen los in de ATB-wedstrijd in Heinkenszand, die hij ook overtuigend won. Minnaard kon daar nog steeds geen uitsluitsel geven over zijn toekomst als wielrenner. Nog steeds staat niet vast in welke trui hij volgend seizoen zal uitko men. „En het wordt natuurlijk steeds moeilijker om ergens on derdak te vinden. Er zijn verschil lende ploegen die niet verder gaan, waardoor er toch veel ren ners op straat lijken komen te staan. Het wordt dan een pro bleem om ergens tussen te ko men." Pas vrijdag waren hij en Birgit La vrijssen thuisgekomen vanuit Zuid-Afrika. „Dat was een schitte rende wedstrijd. Mijn vader spon sorde een ploeg en werd er steeds op aangedrongen dat wij ook mee zouden doen. Daar hebben we geen spijt van.gehad. In eerste instantie dachten we gewoon mee te rijden, maar toen we goe de resultaten neerzetten, werd het steeds leuker. We hadden het zeker niet willen missen." In Heinkenszand had zowel Min naard als Lavrijssen de Zuid-Afri kaanse, vorm nog steeds in de be nen. De Belg Danny Sleeckx pro beerde in de openingsfase Min naard nog wel bij te houden, maar na een tempoversnelling van de Wemeldingenaar moest hij hem laten gaan. Lavrijssen was op het parkoers bij de Stelleplas in Heinkenszand een klasse apart bij de vrouwen. Zij reed de rest op een behoorlij ke achterstand. Fraai was ook de prestatie van Emma Verloop uit Wissenkerke, die keurig derde werd. Soms stelt Kenny Verhoe- ne, wanneer Hoek een mijlpaal kan bereiken, zijn spelers iets aardigs in het vooruitzicht en probeert hij ze te prikkelen. Zater dag vertelde de trainer zijn spe lers daarom dat ze bij het binnen halen van de eerste-periodetitel vandaag een vrije avond zouden hebben. „De reactie die ik kreeg, daar kan ik van genieten", zei Ver- hoene nadat de buit binnen was. „Trainer, met z'n allen spare ribs eten, is dat een idee?" En dus zit de selectie vanavond - als de staf het geregeld krijgt - in Terneuzen in een restaurant. Dan zal worden teruggekeken op één van de enerverendste weken uit de historie van de club. Eerst Del- tasport overklassen (0-5), daarna het voor spelers, supporters en sponsors onvergetelijke bezoek aan de Kuip, om vervolgens drie dagen later ook ASWH met 2-0 opzij te zetten. „Als maar niemand gaat denken dat dit normaal is", keek Verhoe- ne terug. „Daar schuilt een gevaar in. We willen voor het hoogste gaan en dan kan niemand verslap pen." De wedstrijd zaterdag tegen de net zo ambitieuze opponent uit Hendrik-Ido-Ambacht maakte duidelijk dat niemand dat van plan is. Van vermoeidheid was lange tijd nauwelijks iets zicht baar en sommige spelers leken van het duel met Feyenoord zelfs een enorme boost te hebben gekre gen. Fabian Wilson flitste weer over de rechterflank, Lionel Fitsch en KARAKTERISTIEK Giovanni Siereveld kwamen nauwelijks in de problemen en linksback Thomas van den Houten speelde ook sterk. „De wedstrijd tegen Feyenoord heeft onze backs een duwtje in de rug gegeven", zei Verhoene. „Ze we ten nu: ik word er niet zomaar uit gelopen door een buitenspeler. Dat zorgt voor heel veel vertrou wen." Op het middenveld werd voetbal lend vermorgen aan werkkracht gekoppeld en ook daarvoor gin gen de handen op elkaar. Zowel Reguillo Vandepitte (voor rust) als Birgen Martens (na een uur spelen) kreeg applaus na een bal verovering op karakter. Thomas van Renterghem was op links weer een kilometervreter, Regilio Pinas werkte zich bij zijn e»rste basisplaats van dit seizoen zoals altijd een slag in de rondte. Guillaume Clinckemaillie (maker van de 2-0) en Nick de Groote wa ren zoals altijd handenbinders voor de ASWH-defensie. „Daarnaast hebben wij nog veel wisselopties", benadrukte Verhoe ne, die Hakim Boucheta, Gert-Jan van Leiden en Yves Nyemb liet in vallen. „De spelers kunnen zich niet verstoppen. Iedereen moet vechten voor zijn plek." De Groote hoeft voorlopig niet te vrezen voor een rol als reserve. De aanvaller maakte niet voor het eerst dit seizoen het verschil, door na negentien minuten de MAAN door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Het bewijs is niet kei hard, maar het verhaal gaat dat Car diff City in de FA Cup-finale van 1927 op Wembley werd gesteund -door supporters van de andere gro te club uit Wales, Swansea City. Het is anno 2013 ondenkbaar, maar de ongekende rivaliteit tus sen beide clubs is er niet altijd ge weest. Pas nadat Cardiff halverwe ge de jaren '50 tot hoofdstad van Wales werd gekroond, kwamen de scheve gezichten vanuit Swansea, 65 kilometer verderop gelegen. De (nog) armere stad bleef in alles ach ter bij Cardiff en de twee botsen steeds vaker, ook in bijvoorbeeld het rugby, de politiek of industrie. door Wim de Vos HEINKENSZAND - Het zijn spannen de weken voor Marco Minnaard. Op 11 oktober reed de wielrenner uit Wemeldinge zijn laatste weg wedstrijd in het Belgische Zweveze- le in het shirt van Rabobank, nadat hij eerder te horen had gekregen dat zijn contract niet verlengd zou worden. Nog altijd heeft Minnaard niet direct uitzicht op onderdak bij een nieuwe formatie. Met periodetitel t door Barry van der Hooft Hoek-ASWH 2-0 (1-0). 19. Nick de Groote 1-0, 80. Guillaume Clincke- maiilie 2-0. Scheidsrechter: P. Henshuijs (Amsterdam). Gele kaart: Birgen Martens, Thomas van den Houten (beiden Hoek), Jesper van den Bosch, Ferry van Lare, Bas van Stokkom en Michael van Dommelen (allen ASWH). Aan tal toeschouwers: 800. Hoek: Jordi de jonghe; Fabian Wilson, Lionel Fitsch, Giovanni Sie- reveld, Thomas van den Houten; Birgen Martens (76. Gert-Jan van Leiden), Reguillo Vandepitte, Tho mas van Renterghem; Nick de Groote, Regilio Pinas (65. Hakim Boucheta), Guillaume Clinckemail- lie (89. Yves Nyemb). I De spelers van Hoek vieren het behalen van de eerste-periodetitel. foto Mark Neeiemans I Hakimm Boucheta worstelt zich langs een tegenstander. foto Mark Neeiemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34