Spreek je talen! Kansen in de viskweek 'Zandhonger gevaar voor eilanden' Geen algemene regels hagelkanon ZEELAND 15 Tabletcafé in de Zeeuwse bieb Pinger verplichten voor sportduikers kapelle - Jan Oostdijk (32) is ma nager productie, logistiek en kwa liteit bij Fruit Packing Zeeland in Kapelle. Vanuit een vakantiebaan tje - productiewerk, rijden op de heftruck - hobbelde hij het vaste team binnen. En dat met slechts een vwo-diploma op zak. „Mijn beroepsopleiding heb ik niet afge maakt." Van jongste bediende klom hij op en is nu een spil binnen het fruit- verpakkingsbedrijf. „Nu is het wel zo dat je in de agrofood veel in de praktijk kunt leren. Met trai ning on the job en een goed stel hersens kom je een heel eind. Ui teraard moet je voor kwaliteitsma nagement vakcursussen volgen." )an raadt jongeren allerminst aan dezelfde weg te kiezen. „Met na me op het gebied van iet en tech niek heb je als bedrijf vakkrach ten nodig." Halen dus, dat diplo ma, is zijn advies. Zeeland telt naar verhouding veel bedrijven in de (agro)food. Met vijftien procent van de banen in Zeeland is de food dus belangrijk voor de werkgelegenheid. Wil je een baan, dan maak je in de food- MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek houdt dinsdag 5 en dinsdag 26 november een tabletcafé. Tus sen 15.30 en 17.30 uur kan ieder een die een tablet heeft, terecht in het LeesCafé voor informatie en het uitwisselen van ervarin gen. Er worden handige tips gege ven om de mogelijkheden van de apparaten volledig te benutten. De toegang is gratis, maar ieder een moet zijn eigen apparaat mee nemen. sector een goede kans. Jan: „Je moet wel breed inzetbaar zijn, omdat veel bedrijven toch relatief klein zijn en dus geen groot team hebben. Dat vraagt kennis van producten en techniek, want je moet ook een storing kunnen op lossen. Het belangrijkste is wel ta lenkennis: Engels, Frans, Duits. De foodsector acteert mondiaal. In commerciële functies moet je de taal van de klant spreken." Dat antwoordt staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur) op vragen van de VVD. Het is aan fruittelers zelf om te bepalen of ze met anti-hagelkanonnen hun oogst kunnen beschermen tegen KAMPERLAND - De 28-jarige San- der Visch is bedrijfsleider van het broedhuis Fry-Marine in Kamper land, een samenwerkingsverband van Seafarm (tarbot, mesheften), Grovisco (tarbot, zeegroenten) en de Stichting Zeeschelp. Na zijn op leiding aquatische ecotechnologie aan de HZ in Vlissingen volgde Visch nog een masteropleiding aan de Wageningen Universiteit. „Om me te verdiepen." Zoals boeren een goede pootaard- appel nodig hebben, zo werkt Visch bij Fry-Marine aan de ont wikkeling van de ideale pootvis. Dat is de grondstof voor de kweek van goede tarbot en tong. Het is een mooie baan, die hij jon geren die nog twijfelen over hun beroepskeuze, zeker aanraadt. „De viskweek staat nog in de kin derschoenen, het is pionierswerk, maar dat maakt het juist span nend." Visch acteert zelf op hbo/acade misch niveau. Hij maakt onder meer analyses van de ontwikke ling van de pootvis. Toch ziet hij zeker kansen voor mbo'ers in de viskweek. „Vooral voor praktisch grote schade door hevig nood weer, aldus Mansveld. „Ik heb hier zelf geen mening over." Noodweer kan schade opleveren voor telers, erkent de staatssecreta ris. Tegelijkertijd kan een anti-ha- gelkanon in de directe omgeving zorgen voor ernstige geluidsover last, met mogelijk gezondheids schade. Dit vraagt volgens Mans veld om 'een zeer zorgvuldige lo kale afweging van alle in het ge ding zijnde belangen'. Juist daar om is een algemene regeling of werk kunnen we straks mbo'ers gebruiken. Daar zijn ze goed in. Er komt ook veel technologie bij kijken, dus op dat front zijn er mo gelijkheden voor mbo'ers. Als ie mand het in zich heeft, adviseer ik hem of haar door te stromen naar het hbo. Dan vergroot je je kansen. In de aquacultuur moet je alleen geen negen tot vijf-men taliteit hebben. Bij een storing moet je er soms 's nachts uit." uitzondering 'niet op zijn plaats'. De staatssecretaris vindt het een zaak van een gemeente of die een dwangsom wil opleggen aan te lers die de voorschriften overtre den. „Ik zie dan ook geen reden om actie te nemen." Anti-hagelkanonnen kurtnen vol gens de staatssecretaris ook wor den gebruikt om havengebieden zoals Vlissingen-Oost te bescher men. Maar ook hier is 'een verge lijkbare belangenafweging nood zakelijk', aldus Mansveld. De Staten hebben unaniem een motie aangenomen, waarin het dagelijks provinciebestuur wordt opgedragen de ontwikkeling van de Oosterschelde landelijk op de agenda te krijgen. De stormvloed kering laat nauwelijks nieuw zand door, waardoor de Ooster- scheldebodem steeds meer uit holt. „Deze voormalige zeearm ontwikkelt zich op langere ter mijn als een relatief diepe put ten opzichte van de stijgende zeespie gel. Dit is een serieus veiligheids risico voor de Zeeuwse eilanden", waarschuwen de initiatiefnemers Anton van Haperen (PvdA) en Joan van Burg (SGP) in de toelich ting bij hun motie. „De commis sie Veerman heeft aanbevelingen gedaan om deze problematiek aan te pakken, maar deze dreigen uit beeld te raken." De suppleties langs de Oesterdam en op de Roggenplaat zijn vol gens beide Statenfracties slechts effectief voor de korte en middel lange termijn. Over een langere periode biedt het geen structurele oplossing tegen de zandhonger. Niet alleen heeft dat tot gevolg dat de bodem niet meegroeit met de stijgende zeespiegel, het vergt ook steeds hogere technische ei sen aan het beheer van de storm vloed, aldus PvdA en SGP. MIDDELBURG - De Partij voor Zee land wil sportduikers verplichten een zoheten pinger bij zich te dra gen. Het apparaatje zendt een sig naal uit, wat het opsporen bij een vermissing eenvoudiger en daar mee goedkoper maakt, redeneert de Statenfractie. Een pinger kost een duiker onge veer 300 euro. Die uitgave is vol gens de PvZ acceptabel en weegt ruimschoots op tegen de maat schappelijke kosten van een grote zoektocht. De meningen over het nut van een pinger zijn verdeeld. Een duiker die op de bodem ligt, wordt er niet eenvoudig mee te ruggevonden. Technisch is het las tig de signalen boven water goed op te vangen. Er moet dan dus al heel gericht worden gezocht. Bij beschikking van de kantonrechter te Mid delburg d.d. 10 oktober 2013 is de curatele over Geerke Leeflang, gebo ren te Zierikzee op 15 februari 1965, opgehe ven. MAANDAG 4 NOVEMBER 2013 Edudelta College en een aantal bedrijven gaven onder de titel Food Experience scholieren afgelopen voorjaar een kijkje in de keuken van foodbedrijven. Leerlingen van Nehalennia, CSW en Scheldemondcollege leerden onder meer bij Kloosterboer in Vlissingen-Oost dat de foodsector ook veel schone banen biedt, zoals logistieke planners, foto Lex de Meester jan Oostdijk, manager bij Fruit Packing Zeeland in Kapelle door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Gemeenten moeten af wegen of het verantwoord is dat fruittelers anti-hagelkanonnen ge bruiken. Een algemene regeling of uitzondering is niet op zijn plaats. Sander Visch, bedrijfsleider van vis- broedhuis Fry-Marine door Marcel Modde MIDDELBURG - De Oosterschelde moet als wezenlijk onderdeel van het Nederlandse kustsysteem wor den aangewezen. De zeearm dreigt volgens Provinciale Staten te wor den vergeten in het pakket maatre gelen binnen het kader van de zee spiegelrijzing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15