10 O Inlichtingen: tve@prior-fo.nl Gehoon persoonfy* Presentatietafels West-Brabantplein voor de startende ondernemer Contacta.nl netwerkclub Impuls V PtKS°! J|jgS|f| www.joosse.nl Grensoverschrijdend zaken doen Grensoverschrijdend zaken doen tussen Zeeland en Vlaanderen" is niet vanzelfsprekend. We spreken dezelfde taal, maar de cultuurver schillen zijn enorm. Daarnaast is de dienstverlening versnipperd op het vlak van grensverleggend ondernemen in letterlijke zin. Bo vendien wordt ze in veel gevallen niet meer door de overheid gefi nancierd. De nieuwe stichting Bu siness Over de Schelde (BOS) biedt uitkomst. Tekst: Henk van de Voorde Foto: Ruben Oreel MIDDELBURG - De akte van op richting werd onlangs in IJzendijke ten overstaan van notaris Eric Verhae- gen getekend. Hiermee zag dit grens overschrijdend initiatief officieel het levenslicht. De nieuwe stichting is me de ingegeven door de komende ont manteling van de Kamer van Koop handel in Zeeland. Kantoor wordt het huidige pand van de KvK aan de Buitenruststraat 225 in Middelburg, waar ook NV Economische Impuls Zeeland is gehuisvest. Bovendien wordt er weldra een vestiging in Ant werpen dan wel Gent gerealiseerd, ten behoeve van Zeeuwse onderne mers die in Vlaanderen activiteiten willen gaan ontplooien. „De stichting Business Over de Schel de wil een impuls geven aan nieuwe bedrijvigheid in Zeeland. Het is een beetje een doolhof voor mensen van uit Vlaanderen die een bedrijf willen starten of overnemen in Zeeland, van wege te veel verschillende loketten. Hetzelfde geldt voor Zeeuwse onder nemers die in Vlaanderen een vesti ging willen openen. Wij willen die versnippering graag tegengaan. Er komt veel kijken bij het opzetten van een bedrijf. Naast inschrijving bij de Kamer van Koophandel moet er vaak gesproken worden met intermediairs als banken, accountants, juristen en subsidieverstrekkers. De stichting zal zich met name richten op trajectbege leiding op maat. Ze coördineert en fa- ciliteert met kennis en tools, om het zakelijk doel van de ondernemer te helpen realiseren", aldus penning meester Tonny Veemian, in het dage lijks leven directeur bij Prior Fusie Overnames. Het bestuur van de stichting Business Over de Schelde (BOS), vlnr Tonny Veerman, Cees van Liere en Leo van 't Veer. Secretaris Leo van 't Veer vult aan: „Naast de drie doelgroepen is er ook nog een zijstroming, namelijk men sen die hun afzetmarkt willen vergro ten via hun bestaande vestiging. Bij voorbeeld een ondernemer uit België die in zijn land een goed product ver koopt, maar dat ook grensoverschrij dend wil gaan doen." Van 't Veer was 23 jaar werkzaam in diverse marke tingfuncties bij IBM Nederland NV, alvorens in 1996 als bedrijfscoach voor het zelfstandig ondernemerschap te kiezen. Cees van Liere (65) is voorzitter van Business Over de Schelde. De burger vader in ruste is ook voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging, van het DELTA Zeeland Fonds en van het Grenspark De Zoom-Kalmthout- se Heide, het grootste grensoverschrij dende natuurgebied van de Benelux. Een deel van het gebied ligt in het Voor een kleine of startende on dernemer is een bedrijfsstand op Contacta.nl soms net iets te duur. Coördinator Marian van Overveld van het West-Brabantplein heeft hier wat op gevonden: de presenta tietafel. "Als je nog geen budget hebt voor een stand, dan is een pre sentatietafel - waarop heel netjes je bedrijfslogo staat - een goed alter natief. Vorig jaar ben ik daarmee begonnen, en het was een groot succes. Dit jaar verhuren we maar liefst 32 van deze tafels", vertelt Van Overveld. „Dit is een voorbeeld van creatief omgaan met de crisis; ik heb trou wens het idee dat de economie weer een beetje aantrekt. Ik zie in elk geval een duidelijk verschil met vorig jaar; toen zat de hand bij veel ondernemers nog op de knip. Die hand zit er nog steeds op, maar een stuk losser. Ik pro beer de ondernemers dus zo veel mogelijk tegemoet te komen." Nederlandse Putte in de gemeente Woensdrecht, een ander deel ligt in het Belgische Putte in de gemeente Stabroek. Bovendien voert het enor me natuurgebied ook dwars door de Vlaamse gemeenten Essen en Kalm- thout. Van Liere, inmiddels terugge keerd naar zijn roots in Bruinisse, was in het verleden onder meer burge meester van de grensgemeenten Putte en Sluis/Aardenburg en is bij uitstek geschikt om cultuurverschillen tussen Nederlanders en Belgen te overbrug gen. Bankier De drie bestuursleden kennen de we gen, weten hoe de hazen lopen. „We proberen onze kennis en kunde in de stichting BOS aan te wenden. Cees is een rasbestuurder met een zeer om vangrijk netwerk, terwijl Leo alles weet op het gebied van marketing", zegt Tonny Veerman, Zeifis hij meer dan dertig jaar bankier geweest, waar onder tien jaar directeur van een grensbank. „Ik weet hoe de Belgen denken en leven, ben goed bekend met hun cultuur." Het product en het vermarkten ervan moeten complementair zijn aan el kaar. „Als bedrijfscoach probeer ik de ondernemer een spiegel voor te hou den. Samen met de ondernemer ga ik op zoek naar product-marktcombina- ties. Een ondernemer heeft vaak te veel de focus op zijn product. Nog be langrijker is echter de mens achter de ondernemer. Hoe is hij als persoon en hoe gaat hij zijn product vermark - tën? Social media een hype Hou op, ze vormen slechts gereedschap. Het gaat juist om de presentatie van de on dernemer." Naast gedeputeerde Ben de Reu van de Provincie Zeeland (economie, mi lieu, sport en cultuur), omarmen in middels ook diverse prominente Vla mingen de formule van de stichting BOS. Enkele zuiderburen zullen wel dra het bestuur komen versterken. De afgelopen periode hebben de be stuursleden van de BOS veelvuldig af stemming met de NV Economische Irfipuls Zeeland gehad, met als con tactpersoon Mathieu Pasquier, Mana ger Investeringsbevordering. Deze in stantie zal als adviseur voor de BOS optreden. Waar mogelijk zullen ze ge zamenlijk optrekken. Impuls is in 2007 opgericht als kataly sator voor de Zeeuwse economie. Een van de kerntaken is het aantrek ken van bedrijven naar Zeeland. „De afgelopen jaren heeft een aantal bedrij ven uit Vlaanderen, met tussenkomst van Impuls, besloten een vestiging in Zeeland te openen. Wij ontzorgen de ze bedrijven door ze te begeleiden in alle aspecten die komen kijken bij hun vestiging in Zeeland. We zien de dienstverlening van de BOS dan ook als een aanvulling van de taak die Im puls voor Zeeland verzorgt", aldus Pasquier. Immers, bedrijven uit Zeeland die in Vlaanderen een vestiging willen ope nen kunnen niet bij Impuls terecht; hetzelfde geldt voor zowel Vlaamse als Zeeuwse bedrijven die in eerste in stantie alleen zaken willen doen over de grens (export en import) of die bij voorbeeld een bedrijf willen overne men. „Dit soort activiteiten behoren niet tot de kerntaken van Impuls. Het is goed dat hierop vanuit de markt wordt ingespeeld, middels een stich ting die zal bestaan uit een bestuur met zowel Zeeuwen als Vlamingen. Bovendien hebben deze bestuursle den ook veel ervaring met de proble matiek van het 'over de grens' zaken doen. Impuls heeft dan ook van begin af aan het initiatief ondersteund." Op Contacta.nl wordt de pr campag ne van de Stichting BOS officieel ge lanceerd. i JOOSSE ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS Accountancy Belastingadvies Belastingaangiften Bedrijfsadvies JOOSSE QQSTKA INI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98