Ik verras u met iets nieuws! Welkom in onze stand nr. 602 op de Contacta En deze krijgt u sowieso van mij mee! Contacta.nl spreker Kinderdroom ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Niet zonder enige trots presen teert LMG, de organisator van Contacta.nl 2013 een sessie met de Nederlander die het langst in de ruimte verbleef. Dr. André Kuipers is meteen de eerste bekende spreker op Contacta: Dinsdag 5 november vanaf 20.00 uur in de Arena in de Zeelandhallen in Goes. Tekst: Ron Gregoor Foto's: ANP GOES - "Mijn terugkeer niet de So- joez was pittig. Na het loskoppelen deden we nog wat stuurtesten en draaiden we nog een baan rond de aar de. Boven de Zuid-Atlantische oceaan ging de rem motor vier minu ten aan. Boven Egypte viel het ruim teschip in drie delen uiteen op 140 km hoogte. Boven Irak kwamen we de atmosfeer binnen en begon de lucht te gloeien. Het eerste deel was vooral heel mooi. we zaten in een oranje koker van lucht. Daarna werd het ronduit onplezierig. We werden steeds dieper in onze stoel gedrukt en kregen uiteindelijk 4,7 keer de zwaar tekracht te verduren. De parachutes gingen open op tien kilometer en de capsule schudde alle kanten op. Met een klap kwamen we een kwartier la ter neer op de grond. Het voelde als een flink auto-ongeluk. Gelukkig was de search and rescue ploeg snel ter plaatse om ons uit de krappe capsule te tillen. Het kon mij niet snel ge noeg gaan, want mijn been zat klem en ik voelde mijn voet niet meer. Toen ik eenmaal in de stoel zat, voor de televisiecamera, kon ik lachen. Dat was het moment waarop ik dacht: ja, nu is het voorbij, alles komt goed." Spannend Hoe spannend is dit verslag van André Kuipers uit zijn eigen blog. De bekendste Nederlandse astronaut schrijft en vertelt bijzonder boeiend over zijn ervaringen in de ruimte. Ruim een jaar na zijn laatste ruimte- tocht hangen toehoorders nog steeds aan zijn lippen. Vooral ook door zijn prettige persoonlijkheid is Kuipers een van de meest gevraagde sprekers op evenementen. Kuipers is, na Wubbo Ockels, de tweede Nederlandse ruimtevaarder. Ockels was een paar jaar geleden al te gast op Contacta.nl. De komst van André Kuipers past precies in de visie van Contacta.nl. 'Verlegje grenzen.' En dat heeft Kuipers als geen ander gedaan. Sterker nog: André Kuipers kent geen grenzen. André Kuipers is de eerste Nederlan der met twee ruimtemissies op zijn naam. Zijn tweede missie is de langste Europese ruimtevlucht in de geschie denis. In totaal bracht de ES A-astro naut 204 dagen in de ruimte door: 11 dagen tijdens missie DELTA in 2004 en 193 dagen tijdens missie PromlS- Se. Op 21 december 2011 werd hij voor de tweede keer gelanceerd met een Russische Soyoez-raket. Twee dagen later arriveerde hij in het internationa le ruimtestation ISS om daar een half oonald ouck is ai tfi EÉN YtOriJK 'EÉKUAD André Kuipers, de man zonder grenzen André Kuipers, misschien wel de meest populaire man van Nederland. jaar te wonen en te werken. Aan boord was hij niet alleen arts, weten schapper en boordingenieur, maar ook onderhoudsmonteur en ambassa deur van goede doelen. Op 1 juli 2012 keerde André terug en landde met zijn ruimtecapsule in de Kazach- se steppe. Astronaut André Kuipers biedt zijn publiek een unieke inkijk in de we reld van de bemande ruimtevaart en deelt zijn verhaal over de aanloop, de missie en zijn blik op onze planeet. André Kuipers geeft de bezoeker van Contacta.nl 2013 een unieke kijk in de wereld van de bemande ruimte vaart. Hij deelt zijn verhaal over de missie, de aanloop daar naartoe en zijn blik op onze planeet. André Kuipers is op 5 oktober 1958 geboren in Amsterdam. Hij is na Lo- dewijk van den Berg en Wubbo Ockels de derde in Nederland gebo ren ruimtevaarder, en na Wubbo Ockels de tweede ruimtevaarder met de Nederlandse nationaliteit die de ruimte in ging. Kuipers' eerste ruimte- vlucht vond plaats in het kader van de Delta-missie. André Kuipers vertelt het aan ieder een die het maar horen wil: hij luister de als kind naar een herhaling van het hoorspel 'Sprong in het heelal', gere gisseerd door Léon Povel. "Als kind al was ik gefascineerd door het leven in de ruimte. Hij behaalde in 1977 zijn athene um-B-diploma en in 1987 aan de Universiteit van Amsterdam zijn arts examen. Tijdens zijn medische oplei ding nam Kuipers deel aan onderzoe ken op de evenwichtsafdeling van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. In de jaren daarna deed lnj bij de Koninklijke Luchtmacht uit gebreide onderzoekservaring op, met name met betrekking tot ruimteziek te en evenwichtsgevoel. Vanaf 1991 is Kuipers betrokken bij de voorbereiding, coördinatie en uit voering van fysiologische experimen ten voor de Europese Ruimtevaart Organisatie ESA. Deze experimenten werden in de ruimte uitgevoerd in het zogenaamde Spacelab en in ruim testation Mir. In oktober 1998 kwam Kuipers door de selectie voor astronaut, en in juli 1999 voegde hij zich bij het Europese Astronautenteam. Ruimtestation In december 2002 werd Kuipers gese lecteerd als boordwerktuigkundige voor de Sojoez TMA-4-vlucht naar het Internationale Ruimtestation: de Delta- missie. "Delta" is een acro niem voor Dutch expedition for life science, technology and atmospheric research, maar verwijst ook naar de ri vierdelta van Nederland. Kuipers ver bleef ruim een week aan boord van het ISS en voerde daar wetenschappe lijke experimenten uit op het gebied van biologie, geneeskunde, technolo gische ontwikkeling, natuurkunde en aardobservatie. De lancering vond plaats op 19 april 2004 vanaf Baiko- noer in Kazachstan. Hij ging samen met de Rus Gennadi Padalka en de Amerikaan Michael Fincke de lucht in. Op 21 december 2011 vertrok Kui pers met een Sojoezraket voor vijf maanden naar het internationaal ruim testation ISS voor de Sojoez-missie TMA-03M. Ondersteboven hangend in de Sojoezraket wenste hij de hele wereld aan het eind van dat jaar een 'voorspoedig Nieuwjaar.' Op 1 juli 2012 landde hij 's morgens om 10:14 uur (Nederlandse tijd) op de steppen van Kazachstan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 93