66 Ik doe het vanuit eigen overtuiging en laat zien hoe het elders op de wereld is MEDIA 27 Authentiek: dat is nog al een modewoord. Te pas en te onpas gebruikt en voor meerdere uitleg vat baar. Zo zijn die volgens zijn ouders 'mooie, authentieke Fran se huisjes' voor mijn vroegwijze neefje niets meer dan 'ouwe meuk'. Maar goed, als het woord in elk geval één keer gepast is, is het voor Training day. Of liever, voor de locaties en voor een flink aantal figuranten in de misdaad film uit 2001. Antoine Fuqua wil de niet een willekeurige plek tot achterbuurt omtoveren, maar het gros van de - vaak geweldda dige - scenes vastleggen in hun natuurlijke habitat: de meest be ruchte criminele wijken van Los Angeles. Nooit eerder was het ie mand gelukt de getto's te betre den met draaiende camera's en er nog ongehavend weg te ko men ook, maar het lukte Fuqua. De van oorsprong regisseur van videoclips - onder anderen voor Usher, Prince en Toni Braxton - kreeg toestemming in enkele slums te draaien én hem werden ook nog veel figuranten in de schoot geworpen: de leden van levensechte straatbendes als Rollin 6o's Neighborhood Crips, P] Watts Crips en Black P. Stones Jungles. Tel daarbij op dat het woord 'fuck' 211 keer wordt ge bruikt in de film en de vraag rijst: kan het nóg authentieker? Ja, dat kan. Zo had de hoofdrol naar een real life gangsta kunnen gaan, maar dan had Denzei Was hington een buitenkans gemist. In de strijd om Alonzo Harris te mogen spelen, troefde hij Matt Damon, Samuel L. Jackson en To- bey Maguire af en hield er een Oscar en een Golden Globe-no minatie aan over. Hij liet zich meermaals ontvallen dat Alonzo Harris hem van alle rollen in zijn loopbaan - en dat zijn er véél - het liefst is. Misschien wel van wege de twee gezichten die hij mag spelen. Aanvankelijk lijkt de politieman de vertrouwenwek kende rots in de branding in de strijd tegen drugs. Maar allengs ontpopt hij zich tot net zo'n gro te crimineel als de boeven op wie hij jaagt. Hij deinst er niet voor terug geweld te gebruiken, verdachten te martelen en gecon fisqueerd geld achterover te druk ken om er zijn schuld aan de Rus sische maffia mee te voldoen. Met die duistere kant verdiende Washington een MTV Movie Award voor beste slechterik. Jake Hoyt - Ethan Hawke, die een Oscar-nominatie voor zijn rol kreeg - is de jonge, idealistische rekruut die door Harris moet worden ingewijd in het harde po litievak, maar die zijn leermees ter uiteindelijk ontmaskert en daarmee diens dood inleidt. 'Om de schapen te beschermen, moet je de wolf pakken door zelf ook een wolf te zijn' is het credo van Harris. Maar dat laatste deel heeft hij in de loop der jaren ken nelijk wat te letterlijk opgevat. Iets te authentiek, zou je zelfs kunnen zeggen... Onder het motto Jij bent Sterk zetten EO en Ikon samen het thema mensenrechten op de kaart. Mirjam Sterk is het gezicht van de interactieve campagne. De ex-politi ca bijt zich vast in een aantal schrijnende situaties. „Het wordt niet eenvoudig." De komende zes woensda gen pakt Mirjam Sterk een concreet probleem op het gebied van mensenrechten aan. Ze begint haar missie in Rusland, waar ze Arty- om Savylov helpt en daar mee het gebrek aan vrijheid van menings uiting aan de kaak stelt. Deze stotterende, verlegen Rus zit al meer dan een jaar in de cel voor het deelnemen aan een demonstra tie. Hoewel op videobeelden te zien is dat Savylov geen geweld gebruikte, hangt hem volgens Sterk een gevangenisstraf van meer dan tien jaar boven het hoofd. Sterk komt ter plekke in actie door een po ging de publieke opinie in Rusland te beïn vloeden, samen met Amnesty Internatio nal. Ze legt contacten met de grootste oppo sitiekranten, zoals de Moscow Times, en ontmoet minister Jet Bussemaker, die in Moskou is voor het Nederland-Rusland jaar. Terug in Nederland blijft ze zich sterk maken voor de Russische gevangene. Op het actieplatform www.jijbentsterk.nu zet ze een brievenactie voor hem op. „Zodat zo veel mogelijk mensen hun handtekening kunnen zetten voor zijn onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating", vertelt Sterk. Over haar beweegreden vertelt ze: „Ik kijk graag naar documentaires, maar na afloop kan ik er zo'n machteloos gevoel aan over houden. Nu zetten we na elke uitzending de actie voort. Het wordt niet eenvoudig. We kunnen de problemen niet oplossen door op een knop te drukken." Het project Jij bent Sterk wordt gedragen door negen mensenrechtenorganisaties, Waaronder Amnesty International, IKV Pax Christie, Human Rights Watch en Hivos. „Met hen hebben we gekeken naar schrijnende gevallen waarvoor we actie voeren", legt Sterk uit. „Jij bent Sterk heeft twee doelen. Tien jaar lang maakte ik me in de Tweede Kamer druk om Nederland beter te maken. Nederlanders vinden het vanzelfsprekend dat we hier een goed zorg stelsel en sociaal verzekeringsstelsel heb ben en dat we kunnen zeggen, schrijven en denken wat we willen. Het leven ziet er voor veel andere wereldburgers heel an ders uit. Ik wil mezelf en de kijkers een spiegel voorhouden, dat het leven veel moeilijker kan zijn buiten de grens. Het tweede doel is ook echt iets te doen met dat bewustzijn." In de tweede aflevering, over Cambodja, zet Sterk zich in voor betere arbeidsomstan digheden in kledingfabrieken. Sindsdien let ze ook zelf beter op wat ze aantrekt. „Ik was nooit bereid veel te betalen voor kle ding. Ik heb drie kinderen en kocht veel kleding bij H&M, omdat het goedkoop, makkelijk en hip is. In Phnom Penh leerde ik Sophea kennen, die onder zware omstan digheden veel uren maakt in de fabriek die kleding voor H&M produceert. Ze verdient er 80 dollar per maand mee. Toen ik weer in Nederland was, heb ik kledingstukken teruggebracht naar H&M en gfeprobeerd ie mand te spreken te krijgen van het hoofd kantoor, want ik had nog wel wat vragen. Ik wil niet alleen een vingertje opheffen. Het is best moeilijk als consument te we ten wat goede kleding is. We moeten het vraagstuk daarom met z'n allen oplossen." Daarom probeert ze politieke partijen te overtuigen een motie in te dienen. „Het grappige is dat nu mijn vriendinnen ook in zien dat H&M-kleding voor zulke bodem prijzen eigenlijk niet kan." De lijst van mensenrechtenschendingen is langer. In Egypte en Sri Lanka zet Sterk zich in voor godsdienstvrijheid, in Thrkije toont ze aan dat het slecht is gesteld met de persvrijheid, in Haïti strijdt ze voor bete re vrouwenrechten. „Noem het activerende of activistische journalistiek. Ik doe het vanuit mijn eigen overtuiging en laat zien hoe het elders op de wereld is. Niet als een objectief journalist, maar als een betrokken persoon met wie kijkers zich kunnen iden tificeren." Deze en volgende maand behandelen EO en Ikon het onderwerp mensenrechten ook in hun andere programma's op radio en televisie. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 TERUGGESPOELD: TRAINING DAY door Bauke Boersma Denzei Washington (links) en Ethan Hawke in Training day. Gebalde vuisten voor mensenrechten door Nico Postma Mirjam Sterk Voormalig CDA-politica Mirjam Sterk is het boegbeeld van de interactieve mensenrechtencampagne Jij bent Sterk, foto Ruben Timman www.jijbentsterk.nu Jij bent Sterk. Vanaf woensdag 6 november bij EO en Ikon, 20.25 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79