Madonna op wereldtournee 66 Als jij vlees koopt, ben je deels de oorzaak van het kappen van het regenwoud 25 pnrrkijktip ZATERDAG 21.30 UUR Astronaut André Kuipers keek heel wat uren door het raam van ruimtestation ISS naar onze blauwe planeet. Het fraaie uitzicht vertoonde helaas ook veel zorgwekkende vlekken. In André op aarde neemt hij ter plekke poolshoogte. Wat de mens op aarde voor schade aanricht, is vanuit de ruimte pijnlijk zichtbaar, ver telt André Kuipers, een van de weinige mensen die dat per soonlijk heeft kunnen vaststellen. Kuipers verbleef 204 dagen in de ruimte. „Boven grote Aziatische steden hangt een bruine laag, je ziet de rookpluimpjes boven het regenwoud en een zee van licht boven dichtbevolkte gebieden. Allemaal zichtbare tekenen van luchtvervuiling, ontbossing en overbevolking", zegt de ruimtevaarder, die net terug is uit Indonesië en nu even bijkomt bij zijn gezin, thuis in Vijfhuizen. „Mijn bezorgdheid begon tijdens mijn eer ste ruimtevlucht in 2004", vertelt Kuipers. „Op mijn tweede vlucht in 2011/2012, be sloot ik projecten van het Wereld Natuur- fonds, waar ik inmiddels ambassadeur van was geworden, heel gericht vanuit de ruim te te gaan bekijken en te fotograferen." Daarna kwam het plan die gebieden ook op aarde te bezoeken. „In eerste instantie voor de website van het WNF, later bleek de NTR er ook oren naar te hebben." Het resultaat is een driedelige serie, waarin Kuipers achtereenvolgens naar Brazilië, Groenland, New York en Indonesië afreist. Verhelderende trips waren het. „Bij ontbos sing denkt iedereen aan de Amazone, maar het grote probleem ligt in het naastgelegen gebied Cerrado, zo laten we in de eerste af levering zien. Daar worden bossen wegge kapt voor sojaplantages. Veetelers verliezen hun grond en schuiven noodgedwongen op naar het Amazonegebied, waar dan ook weer bossen worden omgehakt voor het vee. Je krijgt een soort domino-effect." Dat lijkt ver van ons bed, stelt Kuipers. „Maar die soja gaat wél naar China en Euro pa als veevoer. Dus als jij in de supermarkt vlees koopt, ben je voor een deel de oor zaak van het kappen van het regenwoud." Dit soort bewustwording is wat hij met de serie voor ogen heeft. „Je kunt hard roepen 'ach, er is toch niets aan te doen', maar ik wil laten zien dat er juist véél aan te doen is. Door bijvoorbeeld minder vlees te eten, kun je direct iets betekenen voor de aarde." Kuipers geeft in het programma praktische tips. „Veel mensen weten ook niet hoe veel producten in de supermarkt met palmolie worden gemaakt, waarvoor bossen op Bor neo worden gekapt. Als je dat wél weet, denk je toch beter na voordat je iets koopt." Hij zag op zijn reportagereizen niet alleen hoe de natuur wordt vernietigd, maar schrok ook van de leefomstandigheden die hij aantrof. „Mensen die op een vuilnisbelt leven of hun dagen slijten in rokerige hut jes, om houtskool te maken voor de ijzerin dustrie. Beangstigend." Toch focust de serie nadrukkelijk op din gen die wél goed gaan. „We tonen licht puntjes. In Brazilië zijn ze heel goed bezig. Boeren moeten 20 procent van hun land als natuurgebied handhaven, er zijn allerlei regels opgesteld en het wordt ook gecontro leerd of die regels worden nageleefd." In Indonesië bracht hij de problemen van overbevolking en de vervuiling van de zee in kaart. „Het is schokkend om te zien wat er gebeurt als een land de afvalverwerking niet op orde heeft. We spraken met surfers die de plastic zakken aan hun benen heb ben hangen." Bij het eiland Komodo zag hij fantastische koralen, maar ook de schok kende effecten van dynamietvissen. „Com plete vlaktes met verwoest koraal, alleen om visjes te vangen. Het duurt tientallen ja ren voordat het koraal is aangegroeid." Ook in deze kwestie richt hij zich niet al leen op wat er misgaat. „Je hebt ook daar ge lukkig allemaal initiatieven die hoop ge ven. Het WNF werkt hard aan bewustwor ding en traint lokale vissers om duurzame re vistechnieken te gebruiken." Voor Kuipers smaakt televisiemaken naar meer. „Ik kwam op bijzondere plekken en heb de gekste dingen gedaan, zoals in een helikopter boven een ijskap vliegen en on der water teksten uitspreken. Het was ook leerzaam. Je staat langer stil bij je eigen ge drag en het effect daarvan op de aarde." ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Ruimtereiziger ontdekt aarde door Rivka Groenier André Kuipers André op Aarde: weg van het vlees. Vanaf vrijdag 8 november op Nederland 3, 20.25 uur. reageren? media@depersdienst.nl André Kuipers bij Braziliaanse Terena-india- nen voor zijn programma André op aarde. foto Nathalie van Koot/WNF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77