lil 19 li! ll R 1 REIZEN 21 IS1 Urk heeft vaste gewoonten en een eigenzinnig sfeertje, gevormd door de zee. En ook al ligt het dorp op het vasteland, toch heb je bij een bezoek het gevoel aan te meren bij een eiland. We maken een wandeling door het oude Urk, over een afwisselend parcours van steegjes, trappetjes en tussendoortjes. j jj 'SSM^S Het wasgoed wappert in de wind en meeuwen krijsen hoog in de lucht boven het strandje aan de voormalige zee. De 18 meter hoge vuur toren aan de dijk steekt bo ven de puntdaken van de piepkleine huisjes uit. Het is een baken. Niet alleen op het water, maar ook in het dorp. De straatjes en steegjes op Urk zijn smal. Zó smal zelfs, dat je je geregeld af vraagt of je over iemands privéterrein loopt. Hier is in het verleden duidelijk op de vierkante meter gewerkt. Logisch eigen lijk, want toen Urk nog een eiland was, moesten de bewoners schipperen met de ruimte. Urkers zijn dan ook trots op hun verleden en hun knusse centrum, dat sinds 2007 op de monumentenlijst staat. We gaan op pad met gids en Urk-kenner Jaap Bakker. Hij laat toeristen graag zijn dorp zien, met rondleidingen die steevast beginnen in museum Het Oude Raadhuis, waar je een prima indruk krijgt hoe de Ur kers vroeger leefden. Dat is ook de plek waar onze rondwandeling van start gaat. Vlakbij staat de grote Bethelkerk. Op zonda gen zit deze propvol. Van de gids verne men we dat vrijwel alle 19.500 Urkers ker kelijk zijn. En dat ze van zingen houden. Het dorp telt maar liefst 45 zangkoren. Via een licht hellend weggetje komen we aan bij een oude visserswoning die eerst op het nabijgelegen eiland Schokland stond. Toen de staat in 1859 besloot Schok land op te heffen, werden de huizen daar steen voor steen afgebroken. De katholie ken trokken naar Volendam, de protestan ten herbouwden hun huisje weer op Urk. In het huisje wonen Klaas en Grietje Kra mer, geboren en getogen Urkers. Ze zijn maar wat trots op hun stekkie. Vooral Klaas, want zijn voorouders komen van Schokland. Hij is hier, net als de meeste Ur kers, met geen stok meer weg te krijgen. Behalve Schokland ontkwam ook Urk niet aan de invloed van de Nederlandse staat. In 1932 was de Afsluitdijk een feit. De Zuider zee werd IJsselmeer, zout water werd zoet. En door de aanleg van de Noordoostpolder in 1939 was Urk geen eiland meer. De Ne derlandse politiek vond dat Urk daardoor als vissersdorp geen toekomst meer had en moest worden, opgeheven. Maar de Urker bevolking liet zich niet verjagen. Ze bouw den hun eigen vissersvloot op, die nu voor een deel in Harlingen en Lauwersoog ligt. Maar liefst 55 visverwerkingsbedrijven op Urk exporteren de gevangen vis over de he le wereld. De vloot telt tachtig boten, die als kleine Urker eilandjes de wereldzeeën bevaren. Op elke voorsteven staat trots de naam UK. Grappig weetje: door de interna- WAAR EN WAT tionale contacten van de visserij, heeft de Urker taal veel buitenlandse woorden over genomen. Dus word je op Urk aangespro ken met 'joe', naar het Engelse 'you'. We komen aan in de haven, waar iedere za terdagochtend de stoere zeevissers na een drukke werkweek weer aankomen op Urk. De laatste vangst van die week is voor fami lie en vrienden, vertelt de gids. De man be reidt de maaltijd en de borrel komt op ta fel.. Daarna wordt natuurlijk gezongen in een van de koren en op zondagochtend staat een kerkbezoek op de agenda. Na de kerkdienst is het druk in de Urker straatjes. Alleenstaanden krijgen een pan netje soep aangeboden. Saamhorigheid en naastenliefde is voor de Urker de drijfveer. Als op zondagavond voor de vissers de reis naar zee weer begint, wordt trouw de fami lie bezocht. Genacht zeggen, heet dat. Je moet goed uit elkaar gaan, want je weet maar nooit wat er op zee kan gebeuren. We volgen de dijk en passeren de karakte ristieke, witte vuurtoren. Wat een mooie plek is dit. Zittend op een bankje kun je hier uren over het water staren, terwijl Ur kers en toeristen aan je voorbijtrekken. Verderop staat het zogeheten Kerkje aan zee, een van de oudste gebouwen op Urk. Het dateert van omstreeks 1600. Tegenover het kerkje staat het Vissersmonument. Het laat zien dat het goed mis kan gaan op zee. Een vissersvrouw in brons staat met haar rug in de wind. Ze kijkt nog eenmaal over haar schouder naar de zee, waar haar gelief de is achtergebleven. In marmeren platen zijn de namen gegraveerd van zo'n 380 Ur kers die nooit weeromkwamen. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Eilandgevoel op eigenzinnig Urk I" De 18 meter hoge vuurtoren werd gebouwd in 1844. foto Eric Gevaert/Getty Images door Max de Krijger Urk ligt op het meest westelijke puntje van de Noordoostpolder. Vanuit het museum kun je diverse wande lingen maken. Zie www.museum.opurk.nl. Aanraders zijn een bezoek aan de vuurtoren, een boottochtje (eventueel naar Enkhuizen) en natuurlijk een visje eten in de haven. Kijk voor meer informatie over Urk op www.touristinfourk.nl. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73