USA IN 2014 Jandoetfli Vijf weduwen strijden €1.092, 44 Ierland is gewoon een derdewereldland als het op water aankomt Filipijnen eren de doden 6 BUITENLAND €1.190,- ÉÊÊM Wr-ïé. Wvsf -MêJÊik Meer informatie: www.jandoets.nl/wegener Nog nooit zaten zo veel leren zo lang zonder water. De oorzaak: besmet drinkwater en een verouderd leidingnet. .--v. j w ha.i. vfc.s :m m Kom langs bij Jan Doets America Tours in Heerhugowaard voor Informatieve themapresentaties, Ervaren reisspecialisten, 100% slagingskans, Camper Car Village, 3 campers ter bezichtiging Vijf vrouwen die allemaal hun ja-woord aan de magnaat hadden gegeven en er nu tot hun schrik achter kwamen dat een groot deel van zijn fortuin aan hun neus voorbij zou gaan. Om te redden wat er te redden valt, zijn ze naar de rechter gestapt. Bezit (koeien, vastgoed, land, du re auto's) en vrouwen bepalen in Kenia nog altijd het aanzien van mannen. Een tycoon bouwt naast zijn zakenimperium daarom ook aan een familie-imperium met veel echtgenoten en kinderen, liefst jongens. Zodra hij de laatste adem uitblaast, begint het gedon der. Zo ook bij de familie Muche ru. Nog voordat de kist met de man de grond in zou gaan, bleken de tranen van de weduwen niets met zijn heengaan te maken te hebben, maar vooral zijn erfenis te betreffen. Vier van de vrouwen schreeuw den moord en brand toen bleek dat nummer vijf, de jongste van Grote uitbraak cholera in Nigeria Nigeria heeft te kampen met een grote uitbraak van chole ra. Zeker 86 mensen zijn al aan de infectie overleden. Al zo'n x6oo mensen zijn ziek geworden, wat het tot Nige ria's ergste cholera-epide- mie in ruim vijfjaar maakt. Cholera wordt vooral overge dragen via verontreinigd wa ter of levensmiddelen. Megabadeend loopt leeg in Taiwan Een gele Nederlandse badeend heeft gisteren het loodje gelegd in Taiwan. Het achttien meter hoge plastic dier van de kunstenaar Flo- rentijn Hofman werd opgeblazen met een luchtpomp, maar toen de elektriciteit uitviel door een aard beving, liep het weer leeg. Bij een nieuwe poging zorgde de harde wind er voor dat de eend openbarstte. DUBLIN - Bij 600.000 huishoudens en zaken in en rond de Ierse hoofdstad Dublin wordt het wa ter sinds woensdag elf uur per dag afgesloten. Dit is een gevolg van Ierlands hopeloos verouderde watervoorzieningen. Nog minstens tot donderdag moe ten ruim een miljoen inwoners van de graafschappen Dublin, Kil- dare en Wicklow het tussen acht uur 's avonds en zeven uur 's och tends zonder water stellen, net nu een conferentie omtrent infor matietechnologie tienduizend extra buitenlandse bezoekers naar de Ierse hoofdstad lokt. De horeca wordt met een geschat verlies van 600.000 euro per avond in de restaurants alleen al, bijzonder zwaar getroffen door het watertekort. Pas afgelopen woensdagochtend kondigden de hoofdstedelijke au toriteiten aan dat de kranen die avond, tot minstens medio volgen de week, elke dag urenlang zou den worden afgesloten. De oor zaak is een onbekend probleem met een waterzuiveringsinstalla tie in Kildare, die grote delen van de regio bevoorraadt. Als eiland met een reputatie voor zware re genval is het opmerkelijk dat Ier land steeds vaker wordt geteisterd door besmet drinkwater. Of een tekort aan kraanwater. De zuiveringsinstallaties waren niet gebouwd op de snelle bevol kingsgroei van de afgelopen twin tig jaar. Bovendien is het leidingnet zó verouderd, dat 41 procent van ge zuiverd water door lekken wegsij- pelt voor het huishoudens be reikt. Dat is een van de hoogste percentages in de westerse we reld. Ter vergelijking: in Neder land gaat 6 procent verloren. In maart 2007 was er al een ern stig incident toen in de westelijke kuststad Galway een uitbraak werd gemeld van Cryptospori dium, een bacterie die hevige buikloop veroorzaakt en tot uit droging leidt. De oorzaak bleek de besmetting van Lough Corrib, het grootste meer in de Ierse Re publiek dat Galway van drinkwa ter voorziet. De zuiveringsinstallaties bleken de bacterie door te laten en vijf maanden lang moesten 90.000 stedelingen hun water koken om groenten te kunnen wassen of tanden te poetsen. Ruim driehonderd Galwegians, vooral kinderen en bejaarden, werden ziek. Het zomerse toeris me, waar de stad veel inkomsten uit put, viel sterk terug omdat de horeca geen drinkbaar water kon aanbieden. De oorzaak van de be smetting werd nooit gevonden. De afgelopen jaren werd de water kraan in Dublin al vaker afgeslo ten wegens watertekort of onze kerheid over de kwaliteit, maar die restricties duurden nooit zo lang als deze week. Tegen 2020 zou een watervoorzieningssys teem in werking treden dat dage lijks 350 miljoen liter uit de Shan non, de grootste rivier van Ier land, naar de hoofdstad moest pompen. Die voorziening is broodnodig, want de waterreser ve voor Dublin bedraagt momen teel minder dan 1 procent van de dagelijkse behoefte. Het stadsbe stuur gaf donderdag echter toe dat het nieuwe systeem wellicht nog tien jaar op zich zal laten wachten. De Vereniging voor Restau ranthouders is woedend. Horeca zaken in Dublin betalen de hoog ste waterbelasting in Europa. Voorzitter Adrian Cummins vindt de situatie 'beschamend' op het moment dat tienduizend men sen uit de IT-wereld in de stad neerstrijken met de bedoeling in de noodlijdende economie te in vesteren. „Dit is gewoon een der dewereldland als het op water aan komt", zegt hij. De krant The Irish Examiner viel hem bij. „Veel delegaties zullen zich afvragen of ze in hun hotel een douche kunnen nemen. Als de restaurant- of pubuitbater je bord of glas niet kan afwassen, wordt het al snel een nacht om nooit meer te vergeten - om alle foute redenen." De overheid is net begonnen bij elk huishouden een watermeter te installeren. De Ieren zijn het enige volk in de EU dat geen wa terbelasting betaalt (er wordt al leen belasting geheven over zake lijk gebruik), maar daar komt ver andering in. Nu al zeggen veel Ie ren te zullen weigeren die te beta len: niet enkel omdat ze zich uit gemolken voelen door de invoe ring van een reeks nieuwe belas tingen, maar vooral omdat ze hun drinkwater niet vertrouwen. 20 dagen vanaf AutoTrip Aanbieding Hoogtepunten van Oost Canada fï I.300," AutoTrip Klassiek Oost USA Oost Canada AutoTrip Mrs Canada Oost Compleet l.320j" CamperTrip Toronto 16 dagen vanaf 17 dagen vanaf €938,- 24 dagen vana i- *v'" Z ^T: r - Prijzen vanaf en per persoon. Zet en/of drukfouten onder voorbehoud. Actuele reisinfo Éftyriorwaardeii igest u opwivvv-li»;üis-'.-i door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Toen de steenrijke Keni- aanse zakenman Ibrahim Mucheru onlangs op 80-jarige leeftijd over leed, stonden er plots vijf wedu wen aan zijn doodskist. ABUDJA TAIPEI Goed leidingwater is in Ierland lijdensweg door onze correspondent Mario Danneels Adrian Cummins

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6