PZC fpè is 19 BENiDORM Alle dagen fiesta 21 urk Eigenzinnig 'eiland' Astronaut op aarde 25 ANDRE KUIPERS Vanaf het vliegveld in Berga mo zie je ze bij mooi weer al liggen. De witte Alpentop pen. Maar als we aankomen, is het bepaald geen mooi weer. Het sneeuwt in Berga mo, het zit er potdicht. Zó potdicht dat we bij de landing uit de raam pjes zelfs geen spoor van land ontwaren, tot een klap van het landingsgestel ons dui delijk maakt dat we echt in Italië zijn. Goed anderhalf uur duurt de vlucht vanuit Nederland. Zó dichtbij zijn de Alpen tegen woordig. Al blijkt het na de vlucht toch nog een hele reis naar onze eindbestem ming. Om in Amadello Ski te komen, het skigebied van Passo del Tonale en Ponte di Legno, ben je onder normale omstandighe den zo'n tweeënhalf uur met een auto on derweg vanuit Bergamo. We doen er nu drie uur over, inclusief plaspauze. De pas ligt dik in de sneeuw. Ons vierwielaange- dreven taxibusje met winterhanden redt het nét zonder sneeuwkettingen. Veel be stuurders, zo zien we, zijn minder geluk kig. We zitten uitzonderlijk hoog op de Passo del Tonale, ofwel Tonalepas in het Neder lands. Op 1.890 meter boven zeeniveau. Er zijn niet veel skidorpen in de Alpen die kunnen zeggen dat ze hoger liggen. Sneeuwzekerheid is hier dus in hoofdlet ters geschreven. Het nadeel: die klim. Qua skiën blijkt die echter de moeite waard. Passo del Tonale zelf verdient niet de schoonheidsprijs. Er staan zelfs een paar spuuglelijke flats. Maar wie maalt daarom. Er is sneeuw. Gegarandeerd van begin no vember tot eind mei. Duitsers noemen het gebied een Familienfreundliches Skigebiet. Waarmee bedoeld wordt dat je, vanwege de omvang van het skigebied, niet bang hoeft te zijn je je kinderen drie bergdalen verderop moet gaan zoeken. Of eventueel zelfs in een ander land, want steeds meer skigebieden in de Alpen zijn grensover schrijdend. De Passo del Tonale was tot 1918 de grens tussen Oostenrijk-Hongarije en Italië en ge durende de Eerste Wereldoorlog het toneel van verschrikkelijke gevechten waarbij bei de partijen uiteraard geen meter terrein winst wisten te boeken. Een even megalo maan als merkwaardig monument in het dorp herinnert aan die vier jaar lange strijd. Adamello Ski ligt er evenwel nog maar drie jaar. De cruciale verbindingslift althans, die het skigebied van Passo del Tonale vast knoopt aan het 500 meter lager gelegen ski gebied van buurdorp Ponte di Legno. Twee relatief kleine skigebieden vormen sinds dien een aangesloten carroussel van 100 ki lometer. En vanaf 100 pistekilometers tel je uizen eeuw A:' als skigebied mee in de Alpen. De aansluiting, waarin met deels Europees geld 60 miljoen euro is geïnvesteerd, is bo vendien een zinvolle schakel. Rondskiënd in het gebied merk je dat het drie totaal ver schillende gezichten heeft. Om te begin nen is er de sunny side van Passo del Tona le. De zonbeschenen, zacht geneigde zuid hellingen, waar een spinnenweb van staal en kabels louter probleemloze afdalingen ontsluit. Heel anders is de noordzijde van het dorp, waar de 3.069 meter hoge Cima Presena met een cabinebaan, aansluitende stoeltjes- lift en afsluitende sleeplift te lijf wordt ge gaan. Hier, op de gletsjer Ghiacciaio Prese na, kon tot zeven jaar geleden het hele jaar door worden geskied. „Maar de gletsjer krimpt", vertelt Sonia Menici, salesmana ger van het skigebied. De belangstelling voor het zomerskiën nam navenant af. Na tionale selecties kwamen er nog om te trai nen, toeristen nauwelijks. De gletsjer wordt nu in de zomer gesloten en werd in de zomer van 2012 voor het eerst, naar Oostenrijks voorbeeld, 'verpakt' in een plastic coating om de verwoestende zonnestralen tegen te gaan. „We hebben zo 2 meter sneeuw kunnen behouden", zegt Menici. In de winter is die ene, steile afdaling van de gletsjer - van 3.000 naar 2.750 meter- niet bijster belangrijk. „De meeste mensen doen haar één keer", zegt onze gids Mauro. „Om een keer op het hoogste punt te zijn geweest. En een foto te maken." Toch kondigt Menici aan dat in 2014 gloed nieuwe liften dit hoogtepunt van het ge bied gaan ontsluiten. Voor wat betreft het lagere deel van de berg, van 2.600 meter naar het dal, is die investering zonder meer zinvol. Het is een van de mooiste afdalin gen in het gebied. Ook het lager gelegen Ponte di Legno heeft machtige, uitdagende pistes. Niet overdre ven moeilijk, zeker niet, maar ook geen be- ginnerswerk. Het dorp is, in tegenstelling tot Passo del Tonale, wel leuk om te zien. Een pittoresk centrum, mooie winkels, leu ke restaurants en zo veel tweede woningen van gefortuneerde Milanezen dat er een bouwverbod is afgekondigd. Nederlanders zien ze niet veel in Adamello Ski. In 2012 kwamen er 78.000 mensen ski ën, ruim de helft was Italiaan. Zij zorgden voor 15 miljoen euro aan omzet van liftpas- sen alleen al. „Eigenlijk is iedereen hier af hankelijk van de wintersport", zegt Sonia Menici. Door de speciale wintervluchten van prijsvechters hoopt Menici dat er meer Nederlanders komen. Het is ook een aan trekkelijke optie. Zeker voor een lang week einde. Media Reizen 'Vlakbij' en zeker van sneeuw door Jaap Kiers Niet al te moeilij ke hellingen, lek ker weer en gega randeerd sneeuw in Adamello Ski. foto Jaap Kiers Adamello Ski WAAR EN WAT ■feit Sefi&J1 :ü-t i+- Ryanair vliegt naar Bergamo vanuit Eindhoven, Maas tricht en Düssel- dorf-Weeze. Kijk voor meer info op www.ryanair.nl. Meer weten over Adamello ski? Kijk dan op www.ada- melloski.com/en. reageren? V reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69