Onrust door stikspel 6-jarigen Ruim 1,5 miljoen euro subsidie zoek bij mislukt groen taxiproject 50Plus wil chaos voorkomen BINNENLAND 5 Dat doen de kinderen met name op het schoolplein. De directie van de school heeft per direct een serie maatregelen genomen en een diepgaand onderzoek gelast. De Onderwijsinspectie beaamde gisteravond dat er meerdere mel dingen van 'grensoverschrijdende pestspelletjes' zijn gerapporteerd. In totaal gaat het om zeven klach ten, bevestigt bestuursvoorzitter Bert Nelissen van onderwijskoe- pel Innovo, waartoe de Bornse school behoort. Twee kinderen zijn door hun ouders ziek ge meld. Op basis van een eerste onder zoek door de eigen klachtencom missie van Innovo, is volgens Ne lissen inmiddels 'feitelijk vastge steld' dat enkele kinderen van groep 3 op het schoolplein 'stik- spelletjes' spelen. Daarbij knijpen ze eikaars keel enige tijd dicht, met alle risico's van dien. De voor bije weken zouden meerdere leer lingen blauwe plekken hebben op gelopen. Van ernstige verwondin gen is volgens Nelissen geen spra ke. In afwachting van de uitkomsten van het onderzoek, waarbij Inno vo onafhankelijke experts en mo gelijk ook justitie inschakelt, heeft de schooldirectie alle kinde ren uit de bewuste klas onder ver scherpt toezicht geplaatst. Zo moeten ze voorlopig op een apar te speelplaats pauzeren en tijdens het overblijven in het klaslokaal eten onder permanent toezicht van een nieuw aangestelde leer kracht. De nieuwe meester ver vangt de vaste juf, die zich ziek heeft gemeld. Vólgens Nelissen houdt de ziekmelding geen direct verband met de problemen. Swentibolddirecteur Jack Meis wilde gisteren niet reageren. De politie zegt op de hoogte te zijn van de zaak. „Voor zover nu be kend, zijn er geen aangiften ge daan", zegt een woordvoerder. Volgens Rianne Reijs van de GGD Zuid-Limburg is het 'hoogst uitzonderlijk' dat kinderen in de leeftijd van 6 a 7 jaar zich bezig houden met stikspelletjes. Bij 'stikspelletjes' knijpen kinderen eikaars keel enige tijd dicht, met alle risico's van dien In allerijl hebben de afdelingen van 50PIUS in Flevoland en Lim burg gisteravond moties voor bereid om te voorkomen dat de partij vandaag 'ontploft*. Sta tenlid in Flevoland Erik Bos- huijzen is bang dat de verkie zing van een nieuw bestuur vandaag in Hilversum uitloopt op een 'Poolse landdag". Daar om doet Boshuijzen bij aan- Sterke stijging van aantal asielzoekers Het aantal asielzoekers dat dit jaar Nederland binnenkomt, is sinds 2002 niet meer zo hard gestegen. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) meldt dat er in september 1600 vluchtelingen 'instroomden', het hoogste aantal in een maand sinds 2002. Het gaat om mensen uit Syrië, Eritrea en So malië. Aanklacht Arctic Sunrise juist zwaarder Rusland heeft de aanklacht te gen de dertig opvarenden van het Greenpeace-schip Arctic Sunrise niet versoepeld, maar juist zwaarder gemaakt. Ze worden nu verdacht van pirate rij én vandalisme. Daardoor zouden de activisten een zwaardere celstraf kunnen krij gen, zei Greenpeace gisteren. vang het voorstel niet alle 74 be- stuurskandidaten aan het woord te laten, maar een interimbestuur in te stellen tot april, met senator Jan Nagel als voorzitter, daarbij Adriana Hernandez (terug na eer der royement) en zes van de twaalf afdelingshoofden uit het land. Limburg doet een soortge lijk voorstel, met Nagel als be stuurslid, niet als voorzitter. 1000 euro extra voor technische studie Minister van Onderwijs Jet Bus- semaker wil bij de invoering van het sociaal leenstelsel stu denten die een tweejarige stu die techniek gaan doen belo nen met 1000 euro. Ze doet dat deels, omdat deze studenten re latief meer moeten lenen. Bo vendien wil Bussemaker zo stu denten aansporen voor bèta te kiezen. Benno L. nog twee maanden cel in „Het valt hem mee", zegt Pie- ter van der Kruijs, advocaat van de wegens seksueel mis bruik veroordeelde Benno L De 63-jarige Bosschenaar moet na zijn vrijlating weer de cel in, omdat hij enkele bijzondere voorwaarden heeft geschon den. Het OM eiste zes maan den, hij kreeg drie maanden. Nu het de eindafrekening moet in dienen, blijkt de bv te zijn overge dragen aan een katvanger met een groot aantal failliete bedrij ven op zijn naam. Het bedrijf mis te twee deadlines voor het indie nen van een eindrapportage met accountantsverklaring. AgentschapNL, dat namens het ministerie van Economische Za ken het subsidietraject begeleidt, heeft tot op heden niet één fac tuur gezien. Als GreenCab een nieuwe deadline ook mist, wordt naar verwachting het volledige subsidiebedrag teruggevorderd. Initiatiefnemer George Jansen zegt dat de subsidievoorschotten zijn opgegaan aan onder meer per soneelskosten en laadpalen. De 1,6 miljoen euro waren al op toen hij het bedrijf verkocht, stelt hij. Als AgentschapNL geld terugvor dert, moet het bij de nieuwe eige naar van Prestige GreenCab aan kloppen. Dat dat een katvanger is, zegt Jansen niet te weten. AgentschapNL erkent dat er terde- GreenCab is inmiddels in handen van een katvanger die al menig failliet bedrijf op z'n naam heeft staan ge investeringen zijn gedaan door Prestige GreenCab, maar kan op basis van de ingediende stukken niet achterhalen hoeveel. De orga nisatie waarschuwde eerder dat de investeringen onvoldoende zijn voor het uitgekeerde subsidie bedrag. Sindsdien zijn de taxi's verkocht en zijn er, voor zover be kend, geen grote uitgaven meer gedaan. De verkoop van de auto's is niet bij AgentschapNL gemeld. Prestige GreenCab was het para depaardje van de Proeftuin Elek trisch Rijden, die het ministerie van Economische Zaken in het le ven riep. De proef is gestopt om dat de taxi's amper werden ge bruikt. Volgens het bedrijf wilden chauffeurs en klanten er niet in zitten. Ook kwamen de auto's niet ver genoeg op een volle accu. toen. Zich verplaatsend in die si tuatie van toen, zou hij het weer hebben gedaan. Als hij wordt ondervraagd over zijn eigen verslaving aan de medi cijnen Dormicum en Diazepam, vertelt hij: „Het is eigenlijk onge lofelijk dat je zo veel kunt nemen, en toch nog zo goed kan werken. Niemand merkte het." Hij laat niet het achterste van zijn tong zien over het persoonlijke drama dat in 1997 de verslaving in luidde en waarvoor hij uiteinde lijk in 2003, toen hij nog bij het Enschedese ziekenhuis werkte, werd behandeld. Zonder succes, overigens. „Voor mij heeft het niet gewerkt". In de loop der ja ren werd het steeds erger. „Het is inherent aan de ziekte of de ver slaving dat je het niet in de gaten hebt. De kracht om het te corrige ren was onvoldoende." Voor het eerst komen emotionele reacties uit de zaal als Jansen Steur tegen Bert Mollenhorst, die in een rolstoel is binnengereden, zegt dat hij er eigenlijk veel beter uitziet dan toen. „Ik ben eigenlijk wel blij dat ik hem zie", zegt hij. Mollenhorst had hij verwezen naar een wietdealer in Almelo. Vreemd gedrag voor een medi cus? Jansen Steur vindt van niet. „Het was beter dan morfine, wat ik Mollenhorst anders zou voor schrijven." door Laurens Schellen BORN - Onder de ouders van leer lingen van basisschool Swentibold in Bom is grote onrust ontstaan na meldingen dat kinderen uit groep 3 (van circa 6 jaar) gevaarlijke stik-, wurg- en seksueel geladen spelle tjes met elkaar spelen. FLEVOLAND/LIMBURG DEN HAAG SINT PETERSBURG DEN HAAG DEN BOSCH door Paul Bots UTRECHT - Het zwaar gesubsidieer de elektrische taxiproject Prestige GreenCab stevent af op een finan cieel fiasco waarbij volstrekt ondui delijk is waar 1,6 miljoen euro aan voorschotten is gebleven. Het be drijf uit Nieuwegein ontving het geld om in Utrecht en omgeving met schone taxi's te rijden. Zie ook katern Spectrum ZATERDAC 2 NOVEMBER 2013 alles de baas Ernst Jansen Steur komt aan bij de rechtbank in Zwolle, foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5