Het rookgordijn rond de e-sigaret Er zijn steeds minder rokers. Gelukkig. Maar ziedaar het gat in de markt: de e-sigaret. Een risicovol alternatief -L SPECTRUM 15 het minste, mocht Nederland een kat in de zak kopen. Met de aanschaf van de JSF wordt ook de nucleaire taak van de luchtmacht veiliggesteld. De (SF is immers ge schikt gemaakt om kernwapens te dra gen, blijkt uit diverse berichten. Het zou reden moeten zijn om per direct af te zien van de straaljager. Neder land dient zijn kernwapens zo snel mogelijk te verwijderen. Dat wil een meerderheid in de Tweede Kamer en dat heeft PvdA-minister Timmer mans ook altijd bepleit toen hij nog Kamerlid was. De regering wil 37 JSF-toestellen aanschaffen om 68 F-i6's te vervangen. Volgens de Reken kamer kan defensie met 37 JSF's niet garanderen dat er altijd vier toestellen beschikbaar zijn voor internationale missies, zoals de coalitie van PvdA en WD graag wil. Opnieuw een argu ment om de ambitie van de krijgs macht bij te stellen. Een kleinere krijgsmacht die niet meedoet aan het hoogste geweldsniveau, is prima haal baar. Daarvoor hebben we geen JSF nodig, we kunnen een goedkoper - en vliegklaar - toestel van de plank ko pen. Opmerkelijk is de draai van de PvdA als het gaat om de JSF. Vorig jaar stre den SP en PvdA nog zij aan zij tegen het prestigeproject. Samen met PvdA-woordvoerder Angeline Eijsink diende ik vorig jaar een motie in om te stoppen met het project. De motie werd aangenomen. In het verkiezings programma van de PvdA staat: 'Verlen ging van de levensduur van de F-16 is mogelijk en heeft onze voorkeur'. Blijkbaar buigt de PvdA opnieuw voor een WD-hobby. Ook drones staan op het verlanglijstje van de regering. Het plan is om vier onbemande vliegtuigen met groot be reik aan te schaffen, die later desge wenst bewapend kunnen worden, luist vanwege het omstreden gebruik door de Verenigde Staten - met als ge volg talloze onschuldige slachtoffers - vind ik dat we uiterst terughoudend moeten zijn met drones. Allereerst be pleit ik glasheldere afspraken op inter nationaal niveau over de inzet van de ze wapens die zoveel leed veroorza ken. Na de omstreden missie in Afghanis tan wordt nu een nieuwe missie voor bereid in Mali. Als de berichten juist zijn, worden straks commando's en Apachegevechtshelikopters ingezet om in het onherbergzame noorden van Mali op jacht te gaan naar terroris ten. Waarom moet Nederland hieraan meedoen? In de media lezen we over allerlei twijfelachtige motieven: van wege reputatieschade, vanwege de be zuinigingen op defensie of vanwege een zetel in de Veiligheidsraad. Dat soort argumenten doet niet ter zake. Het moet gaan om de vraag of het zin vol is dat Nederland een bijdrage le vert. Daarover zijn nog veel vragen: wat zijn de risico's van gevechten te gen jihadisten? Onder wiens bevel val len de Nederlandse commando's? Wordt voldoende rekening gehouden met de belangen van de verschillende bevolkingsgroepen, inclusief de toea- regs? En vooral: draagt deze missie werkelijk bij aan vrede en veiligheid in de regio? Zonder duidelijk ant woord, bestaat een reële kans dat Ne derland verstrikt raakt in een uitzicht loze strijd. Op 6 november spreekt de 1\veede Ka mer over de visie op defensie van mi nister Hennis. Het is aan het parle ment om deze minister met beide be nen op de grond te zetten. Een klei ner leger gericht op vredeshandha ving past goed binnen het huidige budget. Een opvolger van de F-16 kan van de plank gekocht worden. Daar mee vermijden we het risico dat aan koop van de JSF een fiasco wordt en dat het leger op een onverantwoorde wijze wordt overvraagd. ie de tv-serie Mad Men heeft ge zien weet hoe ge raffineerd de ta baksindustrie in de jaren '50 de sigaret aan de man, en later ook aan de vrouw, wist te bren gen. Door de sigaret te 'framen' als symbool van onafhankelijkheid, ter wijl het staafje juist tot afhankelijk heid leidde, zijn decennialang men sen moedwillig ziek gemaakt. Dezelf de strategie probeert de tabaksindus trie nu met de e-sigaret. Daar moeten we niet opnieuw intrappen. Het verhogen van de wettelijke leef tijd waarop je tabak mag kopen naar 18 jaar is een kleine eerste stap in de strijd tegen roken onder jongeren, maar daarmee niet minder belangrijk. Wie jong start, heeft later veel meer moeite met stoppen. In mijn werk als huisarts, de afgelo pen zeven jaar, heb ik de desastreuze gevolgen van roken in mijn spreekka mer gezien. Slopende chronische ziek ten zoals COPD, emfyseem en long kanker. Mijn tweede euthanasie was bij een vrouw van achter in de 40. Nog geen jaar eerder had ik haar, bij haar eerste bezoek aan de praktijk, al gezegd dat de pijnloze zwelling in haar hals foute boel was. 35 jaar ge rookt, meer dan een pakje per dag. Nog geen jaar later overleed haar man. Ook aan longkanker. Twee puberzo nen achterlatend. Gelukkig zie ik dat het percentage ro kers langzaam afneemt. Een goede zaak, maar ziedaar ook meteen het gat in de markt: de e-sigaret. Heel subtiel worden we meegenomen in het frame dat de e-sigaret een vrien delijk en volwaardig alternatiefis voor de gevaarlijke gewone sigaret. Een acceptabel alternatief, want het bevat geen gevaarlijke stoffen als teer. Een manier om van het roken af te ko men. Het is duidelijk. De tabaksindus trie is bezig met een nieuwe Mad Men-methodiek. Ze neemt de e-siga- rettenmarkt over en zet de huidige po pulaire sterren in om de e-sigaret te promoten als symbool van gezonde vrijheid. Een 'verantwoord' alterna tief. En de samenleving, de politiek, u en ik, staan erbij en kijken ernaar. Is de e-sigaret een medicijn dat mensen kan helpen van het roken af te ko men? Nee, we vervangen roken door roken. De handeling wordt opnieuw genormaliseerd. In het Europees Parle ment was er wat onrust rond de EU-Tabaksrichtlijn, maar met een in zet van 160 tabakslobbyisten in Brus sel moet je als Europarlementariër van goede huize komen wil je een meerderheid van je collega's overtui gen. De e-sigaret als volwaardig en verstan- dig alternatief voor de sigaret. De ta baksindustrie heeft dondersgoed door welk goud zij hiermee in handen heeft. Nu de sigaret langzaam naar de achtergrond verdwijnt, is het dé ma nier om de inkomsten veilig te stel len. Maar wat zit er in een e-sigaret? Wel ke stoffen worden door het verslaven de cocktailtje gemengd? Is alleen de aanwezigheid van nicotine niet al ge noeg reden zeer argwanend te zijn? Het is de teer die doodt, maar de nico tine die verslaaft Zeer slim wordt een rookgordijn opge trokken. Een zorgvuldig gecreëerd beeld van schijnzekerheid. Zoals dat ook in de jaren '50 van Mad Men al werd gedaan. De e-sigaret die mensen kan helpen van het roken af te ko men. Maar waar is het bewijs? Een Eu ropese richtlijn die na de lobby van 160 zorgvuldig gebrainwashte men sen afgezwakt wordt. En waar de ta baksindustrie langzaam maar zeker de markt overneemt, haar zeer succes volle marketing inzet en we opnieuw^ meegenomen worden in een levensge vaarlijk sprookje. Ik ben niet van plan om aan de kant te blijven staan. De druk moet op de ketel blijven staan. Daarom ga ik de komende maanden op zoek naar effec tieve maatregelen. Ik zal mijn uiterste best doen deze strategie te dwarsbo men. De gezondheid van onze jonge ren staat op het spel. Don Draper pre dikte in Mad Men: 'Our worst fears lie in anticipation'. Was dat maar waar. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Marith Rebel- Volp is sinds 3 september Tweede Kamer lid voor de PvdA. Zij is de opvolgster van Myrthe Hilkens. Rebel-Volp was voor haar Ka merlidmaat schap lange tijd huisarts in Am sterdam-West. door Marith Rebel-Volp Een man geniet van een elektronische sigaret foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59