Defensie wordt financieel steeds meer uitgekleed, maar moet van het kabinet nog steeds alle soorten missies aankun- „jien. Een onmoge lijke en zelfs ge vaarlijke opdracht. "•'Het wordt tijd voor een realis tisch takenpakket. 14 SPECTRUM ii opinie Een kleinere krijgsmacht die niet meedoet aan het hoogste ge weldsniveau is prima haalbaar De enorme bezuini gingen op defen sie maken het noodzakelijk dat het takenpakket van ons leger klei ner wordt. Helaas weigert de regering daarvoor te kie zen. Steeds meer raken doelen en mid delen uit evenwicht. Als woordvoerder defensie heb ik res pect gekregen voor de krijgsmacht. Na twee bezoeken aan Afghanistan en aan de antipiraterijmissie in Somalië, is mijn conclusie dat militairen hard werken in gevaarlijke omstandighe den. Hun inzet verdient respect en is oprecht gericht op verbetering van de situatie ter plekke. Dat doet niets af aan de vraag of een missie ook politiek wenselijk is. Mili tairen zijn uitvoerders, politici beslis sen waar het leger naartoe gaat. Na mijn bezoek aan Afghanistan was mijn conclusie: wie door een rietje kijkt, ziet militairen die hard werken om de plaatselijke situatie te verbete ren. Wie iets meer afstand neemt, ziet een land waar nauwelijks vooruitgang is geboekt. Hoe vervelend ook, het is een legitieme vraag wat Nederland nu precies heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van dit land. In september heeft minister Hennis haar visie In het belang van Nederland uitgebracht. Daarin staat dat het leger alle soorten missies kan blijven doen, inclusief die op het hoogste gewelds niveau. Dit lijkt op een poging om een vierkante cirkel te tekenen. Met aanzienlijk minder middelen 'veelzij dig inzetbaar' blijven; dat knelt en leidt tot onveilige situaties. Ik vind dat de bezuiniging van ruim 1,2 miljard euro tot een fundamentele keuze moet leiden. Stop met het krampachtig vasthouden aan een veel zijdig inzetbare krijgsmacht, kies voor een leger met een specifiek takenpak ket. Instituut Clingendael bepleit een vergelijkbaar besluit. In plaats van 'veelzijdig inzetbaar' kan ons leger 'stabilisatiemacht' worden of'onder steunende vredesmacht'. We doen dan niet mee aan interventies op het hoogste niveau (en hebben dus ook geen dure JSF nodig), maar richten ons op bevordering van vrede en vei ligheid via stabilisatiemissies of door middel van vredesoperaties. Door te kiezen voor een dergelijk - meer realistisch - takenpakket, komt de regering ook tegemoet aan de kri tiek van de Rekenkamer. Die stelt nu dat ambities en budget niet met el kaar in evenwicht zijn. Dat leidt tot gevaarlijke situaties, bleek deze week ook uit een rapport Van de militaire vakbond AFMP. De helft van het per soneel zegt door de bezuinigingen niet meer veilig te kunnen werken. Eén respondent zegt het als volgt: „We blijven hetzelfde doen met min der mensen. Kwantiteit wint van kwa liteit. Hierdoor komt de kwaliteit in gevaar. Gevolg: ongelukken." De regering heeft te veel ambities en nóg een omstreden besluit genomen. De aankoop van de Joint Strike Figh ter voor maar liefst 4,5 miljard euro. Omdat het toestel nog wordt ontwik keld, is het omkleed met onzekerhe den. Het Pentagon sprak in september van 'honderden gebreken'. Terecht wordt geadviseerd om een ontsnap pingsclausule in het contract op te ne men. In antwoord op mijn Kamervra gen wil Hennis dat niet toezeggen. In het Kamerdebat op 6 november zal ik er een motie over indienen. Dat is wel Ambities te groot voor defensie is Tweede Ka merlid voor de SP. Hij is onder meer woord voerder defen sie. Hij studeer de af in de poli tieke weten schappen aan de UvA. Van Dijk werkte ook voor de SP-fractie in het" Europees Parle ment en was ge meenteraadslid in Amsterdam. door Jasper van Dijk Illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58