Hoera een kakkerlak SPECTRUM 13 standplaats Australië Robert Portier van de oudste steden ter wereld. Het gaat om cultureel erfgoed." De o'ntwikkelingen doen hem pijn. .Het silhouet van Istanbul verandert onherroepelijk. Hij gruwt van de 'Ot tomaanse kitsch' die overal opduikt. „Het unieke van de Ottomaanse archi tecten was de menselijke schaal in hun ontwerpen, die verloren ze nooit uit het oog." Die maat is nu ver te zoe ken. „Neem de nieuwe moskee in Camlica. Waarom geen ontwerp van deze tijd? Het is belachelijk te concur reren met de oude sultans en hun bouwmeesters. Het is tegenwoordig geen kunst een nog grotere koepel te bouwen." Hij schudt zijn hoofd. „We maken onszelf belachelijk." Daar komt bij dat bij de meeste projec ten inspraak ver te zoeken is, zegt de architect. „Alles wordt achter geslo ten deuren geregeld. De orde van ar chitecten, stedenplanners, natuurbe- wegingen: ze staan volledig buiten spel." Niet vreemd dat bij de demonstraties van de afgelopen maanden veel archi tecten de straat op gingen. Ook de Or de van Turkse Ingenieurs en Architec ten (TMMOB, met 400.000 leden) schaarde zich achter het protest. Niet zonder gevolgen. Een aantal leden werd opgepakt. In de nacht van 9 op 10 juli nam het Turkse parlement een wet aan die de bevoegdheden van de architectenorde beperkt. De wet maakt het advies van de TMMOB bij bouwprojecten overbodig. „Een wraakactie", oordeelde voorzitter Mehmet Soganci daags na het besluit. „Maar ongeacht deze wetgeving zijn we niet bang te roepen dat de keizer naakt is." Met de nieuwe projecten maakt Erdo- gan evenmin vrienden bij de milieu beweging. Alleen al voor de bouw van het derde vliegveld en de derde brug moeten zes miljoen bomen wor den gekapt, zegt de 28-jarige milieuac tivist Selcuk Oczan. „Het is de de doodsteek voor de stad. Het hele eco logische systeem wordt vernietigd." Istanbul, dat nu al zo'n 15 miljoen in woners telt, zal volgens Ozcan nog harder groeien. „Het gaat alleen maar om geld. Met de ontwikkeling van de gebieden rondom de brug, het vlieg veld en de snelweg worden miljarden verdiend." Glimlachend: „Onze pre mier zegt dat hij van groen houdt. Maar hij bedoelt volgens mij het groen van de dollar, niet van de na tuur." Architecten, stedebouwkundigen en milieuactivisten staan niet alleen in hun kritiek. Steeds meer Turken ma ken zich grote zorgen over de bouw drift van de regering. Ozcan: „Het Gezi-protest heeft heel veel mensen wakker geschud. We zijn niet meer bang en laten ons horen." Of Erdogan uiteindelijk zal luisteren? Hij gaat de laatste tijd vaak tekeer te gen milieuactivisten die zijn plannen keer op keer de grond in boren. „Ga dan in een bos wonen", riep hij on langs geërgerd tijdens een toespraak. Selcuk: „Erdogan wordt alleen maar radicaler. Het is een onemanshow. Hij gedraagt zich als Ottomaanse sultan en is nog steeds bezig met de verove ring van Istanbul." Erdogan wil de ge schiedenisboeken in, klinkt het weer. „Hij schrijft inderdaad geschiedenis. Niet als de grote bouwer, maar als de grote vernietiger. Ik hoop dat hij wordt afgestraft bij de verkiezingen, dan moet hij wel luisteren." Op de berg in Camlica klinkt een an der geluid. Daar verwacht de besnor de ingenieur Külünk dat de megapro jecten Erdogan juist stemmen zullen opleveren. „Mensen zien het land en Istanbul veranderen en daar zijn ze blij mee. Al die grote projecten zijn tóch voor het volk." Mijn vriendin en ik hebben net boodschappen gedaan en lopen in de schemering naar huis, als we op het voetpad een donker vlekje zien liggen. Verheugd kijken we elkaar aan. Het zal toch niet? Ons vermoe den blijkt wel degelijk waar. Op de stoep kruipt een dikke kakkerlak. Eindelijk! Insecten zie je alleen in de zomer. Tijdens de korte periode die in Sydney voor winter doorgaat, ver schuilen ze zich in kieren en gaten van de huizen. Het is daar een stuk warmer dan in de buitenlucht, dus ze komen echt niet tevoorschijn na één enkele^ mooie dag. De komst van de kakkerlakken geldt voor ons dan ook als het begin van de lente. We laten de ramen de hele nacht weer open staan, halen alle korte broeken uit de verhuisdozen op de bovenste plank van de kast en zeggen onze sjaals, truien en winterjassen gedag. Jazeker, ook in Australië is het af en toe koud. Toegegeven, ik ben natuur lijk wel een beetje verwend. Tegen woordig kijken we elkaar bezorgd aan als het kwik onder de 17 graden duikt en halen we 's avonds ons wirt^- terdekbed tevoorschijn. Maar in de winter kan het zomaar afkoelen tot 10 graden. Er zijn zelfs nachten dat het nog kouder wordt. Jammer genoeg zijn Nederlanders niet de enigen die denken dat het Down Under eindeloos zomer is. Ook de Australi sche bouwvakkers denken waarschijnlijk dat het nooit koud wordt in hun land. Waarom zouden ze er anders voor hebben gezorgd dat geen van mijn deuren netjes sluit? Onder de deur naar de verandfcf zit zelfs een kier van bijna een centimeter. Ook met de ventilatiegaten die ze in de muren van alle ruim tes hebben gemaakt, is wat vreemds aan de hand. De prachtige, antiek aandoende, smeedijzeren roos ters missen een schuif om de gaten af te sluiten. Daardoor waait het in ons huis lekker door. In de zomer is het natuurlijk heerlijk koel, maar in de winter zitten we in dikke jassen op de bank tv te kijken. Want van ventilatie hebben ze hier dan missschien wél verstand, van verwarming niet. Het is tenslotte nooit koud in Australië. Verwarming m ontbreekt dan ook in ons huis. We gebruiken een armetierig elektrisch kacheltje, de elektriciteitsreke- ning loopt in de wintermaanden schrikbarend op. Geen wonder dus dat we dolblij zijn als de kakker lakken opeens tevoorschijn komen, vertrouwend op een instinct dat wij wel nooit zullen begrijpen. Maar: één kakkerlak die ons komt melden dat het warme weer eraan komt, is prachtig, het is mindej: als ze opeens uit alle kieren gekropen komen. We vinden ze in de slaapkamer, achter de tv of ze vlie gen zomaar door de kamer. Niet elke dag, maar toch. Ze moeten hun plek natuurlijk wel kennen, die kakkerlakken. Maar het is ook zoiets om de bren ger van de lente om te leggen. Daarom hebben we een plastic bakje van de afhaalchinees omgedoopt tot kakkerlakbakje. Elke keer als we er eentje ont dekken, volgt een wilde jacht om het beestje in het bakje te krijgen, waarna we het insect weer loslaten in de tuin. Je weet tenslotte maar nooit wie volgend jaar de lente aankondigt. 2 ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 reageren? v spectrum@depersdienst.nl Kleine foto onder. Politieblokkade bij de Gezi-protesten. Erdogan steekt bij de opening van de Marmaraytunnel zijn duim op. Grote foto: Skyline van Istanbul. foto's ANP/EPA Foto links: Premier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57