Zonvakanties CURACAO F Vervolging 2 4 BINNENLAND TUCHTCOLLECE Medicus wilde zijn patiënten geen middelen onthouden, ook al wist hij niet zeker wat ze hadden. 'Britten gaven AIVD advies over internetverkeer' KRAS.NI BOEK ONLINE of bel 0900-9697 TOMMY WIERINCA Voor een flat in De venter verzamel den zich deze zo mer een paar hon derd woedende burgers. Ze dachten dat zich daarboven ergens een pedofiel ophield. Wat ze kwamen doen laat zich raden. Zoals Reve schreef: Wat wil het volk? Niet veel goeds, dat is zeker. Het is onaangenaam maar leerzaam om door te denken over wat er had kunnen gebeuren. Een col lectieve misdaad behoort tot de mogelijkheden. Later zou onduidelijk zijn geweest wie de dodelijke schop had gege ven, de anonimiteit van de me nigte beschermt de boosdoe ners; op zoiets als collectieve Vrouwen met smeulende razernij in hun ogen. Geen van hen had ooit iets met een pedofiel te maken gehad schuld is ons rechtssysteem niet ingericht. Denkbeeldig is dit scenario niet. In Bristol werd afgelopen zomer een man vermoord om dat hij door buurtbewoners voor een pedofiel werd aange zien. Twee mannen drongen zijn huis binnen, mishandel den hem en staken hem le vend in brand. Zelfbenoemde beulen, die de volkswil ten uit voer brachten. Griezelig precies werd hier het universele model van vervol ging nagebootst, zoals beschre ven door René Girard in De zon debok. De misdaad treedt op in een maatschappij die in crisis verkeert. Er lijkt sprake van de overtreding van het strengste taboe: de ontheiliging van het kind. Het slachtoffer vertoont kenmerken die hem geschikt maken om als slachtoffer te die nen: hij is een immigrant en ge handicapt bovendien. Girard schrijft: 'Hoe meer een mens slachtofferkenmerken bezit, des te grotere kans loopt hij de banbliksem naar zich toe te trekken.' En: 'De vervolgers zijn er tenslotte altijd van over tuigd dat een klein aantal indi viduen, of zelfs een enkeling, voor de gemeenschap als ge heel schadelijk kan worden, niettegenstaande zijn betrekke lijke zwakte.' Ook in Deventer zagen we dit model in werking, zij het dat daar de vervolgde wel degelijk een pedofiel was. Alleen: hij had geen van zijn vervolgers iets misdaan. Niemand van hen was zijn slachtoffer. Het was alleen datgene wat zich in zijn hoofd afspeelt, dat hem voorbestemde tot prooi van de massa. Bij Pauw en Witteman werden een paar van zijn vervolgers on dervraagd over hun motieven. Het was onthullende televisie. Vrouwen met smeulende razer nij in hun ogen. Geen van hen had ooit iets met een pedofiel te maken gehad. De man in kwestie kenden ze niet per soonlijk. Hij had ze niets mis daan. Maar ze hadden er wel een paar jaar celstraf voor over, zeiden ze, om hem te vermoor den. In Bristol werd Bijan Ebrihami, liefhebber van katten en tuinie ren, van deze dynamiek het slachtoffer. ZWOLLE - Bij het Medisch Hicht- college in Zwolle komt Ernst Jan sen Steur (68) deze vrijdag, voor het eerst sinds al die jaren dat hij in opspraak is, zijn patiënten on der ogen. Voorafhad hij gezegd dat hij bang was voor die confron tatie, maar dat blijkt een pose. Als hij rond half tien voor parkeer garage van de rechtbank voor de slagboom moet wachten, kijkt hij recht in de vele camera's. In de rechtszaal op enkele meters af stand van drie slachtoffers en de nabestaanden van een vierde, oogt hij kalm en zelfverzekerd. Hij praat met een vaste stem, zich soms direct wendend tot zijn ex-patiënten. Als hij daar in het begin een standje voor krijgt van het Tuchtcollege, zegt hij: „Maar anders is het zo onsympathiek." Jansen Steur blijft de patiënten aanspreken, de collegeleden laten hem maar begaan. De man komt over als de ervaren dokter, die weet wat goed is voor zijn patiënten. Kritische vragen van het Hichtcollege of aangrij- Het is ongelofelijk dat je zo veel kunt nemen, en toch nog zo goed kan werken pende verwijten van slachtoffers: Jansen Steur is alle situaties de baas. Ook betoont hij zich soms weer de gelauwerde onderzoeker op het gebied van de ziekte van Parkinson die tegen de algemene opvattingen durfde in gaan als zou er één soort Parkinson be staan. „Het was niet ongewoon wat ik deed", verwijzend naar an dere kopstukken in de medische wereld. Als Joke Prins heeft uitgelegd dat ze door deze arts in de rolstoel te recht is gekomen, wendt Jansen Steur zich tot haar om te vertellen - 'dat mag ik toch wel zeggen' - dat ze in het verleden een goed contact hebben gehad. Hij had haar uit menslievendheid willen helpen toen ze met haar vader, die Parkinsonpatiënt van hem was, was meegekomen en over haar helse hoofdpijnen vertelde. „Ik wilde helpen in alle goed heid." Jansen Steur toont zich be gaan met haar zwartgallig gewor den leven en biedt zijn excuses aan voor het geval hem iets valt te verwijten. Dan legt hij uit, dat hij denkt dat dit niet het geval is, maar dat het Tuchtcollege dat moet bepalen. Het terrein waarop Jansen Steur zich beweegt, is uiterst complex en vaak zijn er geen absolute ze kerheden. Hij is dan de arts die lie ver iets probeert met een nieuw veelbelovend middel, dan niets te doen. Een aantal keren legt hij uit dat hij patiënten het middel Exe- lon niet wilde onthouden, ook al voldeden ze niet helemaal aan de voorwaarden. Daarom ook sjoe melde hij met noodzakelijke sco res om het medicijn te kunnen krijgen. Zo kon voor hem ieder een met geheugenstoornis, met wat steun van een MRl-scan en SPECT-scan, een kandidaat wor den voor Exelon. „Ondanks de gi gantische bijwerkingen", zegt Jan sen Steur. „Ik heb gedacht: ik kan het hun niet onthouden." Als hem wordt verweten dat hij op die manier toch te subjectief werkte en meer objectief onder zoek had moeten vragen, dan ver werpt hij dat met de stelling dat hij werkte met de kennis van DEN HAAG/LONDEN - De Britse ge heime dienst heeft de Nederland se Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) in 2008 ad vies gegeven over het in de gaten houden van internetverkeer. Dat heeft de Britse krant The Guar dian gisteren gemeld op basis van stukken die zijn gelekt door klok kenluider Edward Snowden. De relatief kleine Britse inlichtin gendienst GCHQ_ heeft samen met onder meer Franse, Duitse en Zweedse diensten methoden ontwikkeld om telefoon- en inter netverkeer in de gaten te houden door directe aansluitingen op glas vezelkabels en het aangaan van heimelijke relaties met telecombe- drijven. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken bevestigt dat het samenwerkt met andere gehei me diensten, maar doet geen na dere mededelingen. boek bij KRAS.NL een zonvakantie per ArkeFly en profiteer van een actiekorting tot 250 p.p. op diverse vertrekdata t/m december! ontdek de witte stranden, helderblauwe baaien, prachtige landhuizen en de kleurrijke en levendige hoofdstad Willemstad Populaire accommodaties! JAN THIEL BAAI Nu die dn eer vei te nei acc Ag mi kei he< Jansen Steur is door Lucien Baard en Frank Timmers Jansen Steur over zijn verslaving Morena Resort Kleinschalig hotel in een rustige woonwijk, met zwembad en gratis shuttlebus. Eco-resort met luxe villa's en appartemen ten nabij het strand. Zie www.kras.nl/25313 Zie www.kras.nl/25600 waarom zou je meer betalen 4-sterren resort met duikschool en privé- strand, nabij het Sea Aquarium. Zie www.kras.nl/25305 Prijzen zijn p.p.exclusief reservermgskosten en Calamiteiten fonds. Voor de meest actuele prijzen, zie www.kras.nl do< UTI de Gr. cie del vo< dri gei me

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4