STELLING De kampioen moet een joggingbroek dragen SP0RTF0T0 VAN DE WEEK Warming-up SPORT 39 Sven Kramer won vorige week zondag de 10 kilometer in een 'geheim schaatspak'. Dat zorgde voor de nodige ophef -4- ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Jn vele takken van sport is er dis cussie over het materiaal waar mee gewerkt wordt. Zo klagen voetballers vlak voor eindtoer- nooien standaard over zwabberende ballen. Formule i-coureurs worstelen sinds jaar en dag met de banden on der hun bolide. En schaatsers... tja, die zitten altijd te hannessen met hun pakken. Ballen, banden en pakken worden op de tekentafel ontworpen. Knappe koppen zijn - met de beste intenties - bezig de sporten nog flitsender te ma ken. Als de mens aan zijn max zit, is er misschien nog winst te boeken via het materiaal. Maar ja, wat in een fabriek wordt be dacht, hoeft niet altijd in de praktijk te werken. Daarom moeten alle nieu wigheden getest worden. En wan neer doe je dat? Ik zou zeggen: ruim voordat de topprestaties geleverd moeten worden. En door wie? De ab solute toppers natuurlijk, want die kunnen de beste feedback geven. Sven Kramer had het pak waarin tijdens de Olympische Spelen van Sotsji geschaatst moet gaan worden al enige tijd tot zijn beschikking. En hij kwam daarin zondag in actie op het NK afstanden. Maar toen dat uit lekte, was de wereld even te klein. Een paar dagen werd geïnsinueerd dat de winnaar op de to kilometer had valsgespeeld. Uiteindelijk bluste de bond het brandje. Kramer had niks verkeerd gedaan. En dat vind ik dus ook Ik ben er een kleine honderd dagen voor Sotsji van overtuigd dat Kra mer zich in Rusland op z'n gemak voelt in het nieuwe pak, dat iemand overigens hooguit een handvol hon derdsten sneller maakt. Eenmaal daar heeft hij er volop in kunnen rij den en zit de outfit als gegoten. Hij hoeft zich dan niet meer over een 'bij zaak' druk te maken en kan zich vol ledig concentreren op het winnen van drie gouden medailles. Want het gaat dit seizoen toch alleen maar om dat eremetaal? Olympische plakken hebben eeuwigheidswaarde en op weg naar die eeuwige roem mag je best een keer een scheve schaats rij den. Roeland van Vliet OE STELLING UW MENING EENS 65% ONEENS 35% Gelijke monniken, gelijke kappen. Dat gold echter niet voor Sven Kramer af gelopen zondag tijdens de Nederlandse afstandskampioen schappen. De Fries schaatste op de to kilometer als enige in een pak dat speciaal ontwikkeld is voor de Olym pische Spelen in Sotsji. Het was een test en gebeurde in het diepste geheim. Een paar dagen later lekte het toch uit en ontstond er be roering in het schaatswereldje. De verontwaardigde reacties waren te recht. Wie aan een officiële wedstrijd meedoet, heeft recht op een gelijke be handeling. Voor iedereen moeten de omstandigheden hetzelfde zijn. Gelij ke kansen, gelijke rechten. En dan past het niet dat iemand in het geheim een schaatspak aantrekt, ook als dat gebeurt onder het mom van een test voor de Olympische Winterspelen in Sotsji. Dat is niet zuiver en ook niet sportief. Erben Wennemars, die 'toevallig' eenzelfde kostuum als Kramer mocht aantrekken, vond alle ophef maar overdreven. Het ging tenslotte maar om een NK'tje. Daarmee bagatelli seerde hij de kwestie. Als de titel strijd inderdaad niets zou voorstel len, had Kramer er ook niet geheim zinnig over hoeven doen. Dan had hij gewoon in alle openheid zijn con currenten kunnen vertellen over de nieuwe vinding. Bart van der Tuuk van het bedrijf Sportconfex die samen met de schaatsbond de outfit ontwikkelde, deed even vrolijk mee aan het kam pioenschap bagatelliseren. Volgens de maker zou het nieuwe pak alleen een verschil maken als twee gelijk waardige schaatsers op o,oi seconde van elkaar finishen. Bovendien zou het voordeel volgens hem ook niet zo zeer op de lange afstanden tot uiting komen, maar meer op de sprintaf standen. „En", zo stelde Van der Tuuk, „zo goed als Kramer nu is, wint hij zelfs in zijn trainingsbroek." Als dat werkelijk zo is, stel ik voor dat Kramer op de Winterspelen in zijn joggingbroek de concurrentie aan flarden rijdt. Dan is hij echt een held. Jan Dagevos af- on- het in de ;er- op and ries nee arie In ïaar en. ram 001. ier- eer- OP 'lis- rerd en aale lub- >tap rug t de 'is- >K) Sven Kramer had op het NK niet in een nieuw schaatspak mogen rijden Reageer op pzc.nl/sport Hoek is kansloos tegen Feyenoord vrij: 2. rij; 27; :rs- 1 NEW YORK - Basketballer Tyson Chandler heeft zo zijn eigen manier van voorbereiding. De basketballer van de New York Knicks maakt in de aanloop naar de wedstrijd tegen de Milwaukee Bucks enkele 'gekke bokken sprongen'. Het is zijn manier van opwarmen voor een wedstrijd. Het publiek geniet er al tijd met volle teugen van. De springsessie had in elk geval effect. The Knicks wonnen met 90-83 en Chandler was goed voor tien punten. foto Justin Lane Corbis/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39