stemmen B FZC 1 II li Die vent most 'r zelfs nog van brulle _Jjfe_ CULTUUR 31 PUBLIEKSPRIJS Prijzen op 9 november uitgereikt Voor de PZC-publieksprijs komen 82 titels in aanmerking. Elke zaterdag worden op deze pagina drie boeken getipt. EP P MIDDELBURG - We houden het bij plaatjes deze keer. Twee fotoboe ken en een strip, veel beeldender kunnen we het niet maken. Eigen lijk is het aantal fotoboeken nogal gering op een totaal van 82 inzen dingen. Afgelopen jaren hebben we diverse (lucht)fotoboeken bij de publieksprijs gehad. Dit jaar blijven de fotografen met beide voeten op de grond. Hans van der Kam (1934) is toe rist en fotograaf. Woonachtig in Naarden, maar als het even kan ook te vinden in Burgh-Haamste- de. En aan de Zeeuwse kust, waar hij rondstruint met een camera om zijn nek. Beslist verdienstelij ke foto's maakt hij. In 2006 publi ceerde hij zijn eerste boek: Zee land, de vier jaargetijden. Sindsdien liet hij jaarlijks van zich horen, met een fotoboek waarin wel iets van water, kust en wind wordt ge vangen. Behalve met zijn camera gaat Van der Kam ook met zijn pen in de weer. Bij elke foto laat hij in rijm van zich horen. Langs de Schelde- stroom is het goed toeven, weet je hier kan je heerlijk dromen alle be slommeringen vergeet je. Jan Simonse dook in zijn foto-ar chief en bundelde een groot deel van wat hij vond in twee fotoboe ken. Eentje over Middelburg in de jaren zeventig van de vorige eeuw, en één met beelden van Vlissingen. Nostalgie hangt ook aan figuren die in die redelijk los- gelagen jaren van zich deden spre ken. Guido Metsers, Wim Rie- mens, Henk Cosijn, Tata Miran- De PZC-publieksprijs is gelieerd aan de Zeeuwse Boekenprijs. Beide prijzen worden zaterdag avond 9 november in Middelburg do, Herman Goetheer, Barend Mi- davaine. Je ziet ze passeren op de uitgaansfoto's van de Vlasmarkt en de Markt in Middelburg. Je ziet ook het verval in het Geere- gebied, en op de plek van de Zeeuwse Bibliotheek stond nog ijzergieterij Boddaert. Het waren andere tijden. Ook voor Vlissin gen, dat met water en scheeps- werf bijzonder fotogeniek was. Het windorgel, het Van Dishoeck- huis - laten we er nog maar eens een borrel op drinken. Slechts één stripboek dingt dit jaar mee naar de PZC-pu- uitgereikt. Voor de Zeeuwse Boe kenprijs kiest een vakjury uit de 82 ingezonden boeken een win naar. blieksprijs. Tekenaar Danker Jan Oreel was enkele jaren geleden sa men met Jan Zwemer één van de grootste kanshebbers. Dit jaar heeft hij klaarblijkelijk geen moei te gedaan om zijn achterban te mobiliseren. Althans, De banne ling van Tobago schaart zich niet in het rijtje boeken dat kans maakt op een podiumplaats. De Goese burgemeester René Ver hulst schreef het scenario voor de strip. In een recensie eerder dit jaar ben ik niet al te lovend ge weest over het werk van de burge meester. Die kritiek ga ik niet her halen. Wat wel gezegd moet wor den: het uitbrengen van een vol waardige Zeeuwse strip is een be wijs van durf en doorzettingsver mogen. Vandaar dat ik de uit Vlis singen afkomstige hoofdpersoon Lucas Pol en zijn vrouw Marije - ze hebben echt bestaan - alle suc ces wens. Zij worden in de 17e eeuw geportretteerd als plantage- houders op het door Zeeuwen ge koloniseerde eiland Tobago. Inder daad, het werk werd door slaven gedaan. Maar Lucas en Marije zijn uit het goede hout gesneden. In 1656 vestigen ze zich in Goes. Mooi historich en verantwoord in beeld gebracht allemaal. Dusda nig dat je stilletjes hoopt dat de auteurs nog inspiratie hebben. MIDDELBURG - De laatste week om te stemmen voor de PZC-pu blieksprijs is ingegaan. Grote favo riet is Het Zeeuwse Knop Bakboek, dat de afgelopen dagen afstand heeft genomen van de directe con currentie. Bitterzoet is opgerukt naar de vierde plaats. De stand van gisteren 15.00 uur (en na cor rectie op dubbele stemmen): Stemmen op één van de 82 boe ken kan nog tot vrijdag 8 novem ber 18.00 uur via www.pzc.nl/ publieksprijs of door een (brief-) kaart met uw favoriet te sturen naar PZC-publieksprijs, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. De tus senstand wordt vanaf dinsdag da gelijks gepubliceerd in de krant. ELLEN DE VRIEND f i C.x r Het weer, het werk, d'n dokter en d'n domenie of pastoor geve meêstal aanleiding toet een eêleboel gespreksstof a je ergens op versite bin of zelf men sen over de vloer kriegt. Waè a je ok vee succes mie eit om het gesprek an de gank te ouwen, is begunne over het gemieter mie telefoontjes, I-pads en andere doasjes mie vaeg-raemen. En ok köpe of verköpe via Prikbord of Marktplaats lever goeie resultaten op. Dan komme de verhalen los. D'n aevend vliegt om. Je kan nie begriepe oe goed a die handel werkt. En ok nie da mensen van heinde en varre naè je toe komme om spullen op te komme'n aelen. Dan oeft het ledikantje dat a je kwiet wil wé nie vee op te brien- gen, mae bie Marjo kwaeme ze werentig uut Arn'em naè ier om het op 't aelen. Dan wordt het toch nog een dier bèddeje. De mensen blieke d'r dan een dagje van te maeken en een kööpjeis dan moai mee'enome en j'ei t'r een spannenden dag deur. Waè kom je terecht, zou het er net zö uutzie as a je 't eigen voor'esteld eit, zou het fersoenlij- ke mensen weze? Oe zou het gae mie betaelen? Je zou 'r zelfs nog kennissen an over kunnen ouwe. Ik dee m'n wasmesienverhaal. Twï jaer vrom zett'n ik een was- mesien te kööp voe mae onderd euro. Een wuufje uut Walchere beld'n agauw op a ze d'r om wou komme. Mie vee moeite krege me het zwaere mesien in d'r koffer bak. Toen a 't het op afrekenen an kwam zei ze da ze d'r porteme- nee vetgeten ao. Ze zou het wè overmaeke. Ik gaf m'n gironum- mer en ze vertrok. Ver volgens kreeg ik van de omstanders de volle lae- ge. Oe a 'k zö stom kon weze om ze wig te laète gaen. Gin naem op' eschreve, gin adres, het nummerbord nie 'eno- teerd. Wig wasmesien, wig onderd euro en dan ok nog j'n eigen een breuke lichte. Ik gieng bienae twufele an het ver trouwen in m'n eigen en dat van dat wuufje. D'n aren ochend was het bedrag over'emaekt. Noe jie! Merien trof het minder. Z'n ogen gae aolmae meêr achteruut. Op Marktplaats zag 'n op z'n sterk vergroate scherm, dat er een gelei dehond an'eboo wier 'wegens overlijden van onze opa....' Aida beloofd'n een goeie, trouwe en slummen ond te wezen. Merien, mae glad alleêne, zag er wè wat in. Dan aot 'n ineêns een kame raad, die kon wee es gae keure zonder gevaer van fietsers en au to's die at 'n nie an zag komme, kortom een ideale oplossing en voe een ofïiciëlen ond zou t'n nog lang nie in anmerking komme. Die charterden een chauffeur en op een zaèterdagmirreg reeë ze naè Brabant. In Tilburg, in een bienae leeg uus wiere ze op' ewacht. De transactie verliep zon der problemen. Aardige mensen en ie kreeg zelfs nog een groate zak ondebrokken mee. Het was voe de mensen nog een emotio neel moment toen a ze d'n ond in z'n benne in d'n aoto zett'n. Die vent most 'r nog van brulle. Twï'onderdvuuftig euro luchter en een ond rieker ree Merien vrom naèr uus. De goeie lobbes lag achterin d'n auto of at 'n thuus was en gewend om mee te rieën. Amper thuus of Merien gieng mie Aida op stap. Merien mend'n meêr an d'n ond as d'n ond an um. Dat kom wellicht om'at 'n ier de pad nie kent, docht Merien. Mae nae een paer roepende en foe terende fietsers en nog een toete rende auto laeter, begon Merien te gloaven a t'r toch wat nie in or de was. Toen a t'r opnieuw een au to mie gierende banden vlak voe Merrien stille stoeng, toen wist 'n het. Die was bedroge. 't Was net zömin een blindegeleide'ond as a um Martin Gaus was. Toen at 'n het nummer beld'n dat at 'n ehad ao van de vorige eigenaer, gaf dat geên gehoor. Neef Jaap zocht op Marktplaats de advertentie nog es op voe het e-mailadres. Die zag het: wegens overlijden van onze opa, te koop, een blinde geleide hond. p ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Beelden zeggen ook veel Somte door Jan van Damme 1. Tinka Leene: Het Zeeuwse Knop Bok boek (1388 stemmen) 2. Geert de Bruijckere: Animaaltjes met een knipoog (1086) 3. Samantha Eising: Adembenemend (848) 4. Ellen de Vriend: Bitterzoet (748) 5. Ludo Haers: #meermoetaniezijn (580) 6. Petra de Boevere: Durf te doen (485) 7. Sven Remijnsen: De beste Tour aller tij den (443) 8. Anneriek van Heugten: Het verdwe nen geweer (418) 9. Albert de Bruijn: Davied (323) 10. Eugène de Kok: Racoon, Alles voor het liedje (287) door Engel Reinhoudt to Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na een maand na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31