What is in a name! uwv 30 MENINGEN Cor de Jonge opïurA brieven Staatsschuld De Rabobank De speelhut Marjan 0118-434005 Staatsschuld en nationale spaar potjes: De fiscale krantencolum nist schrijft dat het belastingaan deel in onze pensioenfondsen bijna zo groot is als de hele staats schuld. Het Nederlandse pen sioensysteem, een van de beste ter wereld, heeft in-tegenstelling tot andere EU-landen goed gevul de spaarpotten. Het pensioensysteem is zo ook een rendementspaarrekening voor de belastingdienst. Het tota le bedrag in alle spaarpotten van onze pensioenen, stamrecht-, DGA- en afkoopregelingen is al noo miljard of meer. Voor de Staat zo ook een belastingspaar pot van tenminste 380 miljard, ge lijk aan bijna de hele staatsschuld. Andere landen hebben dit soort belastingspaarpotjes niet. In de VS worden belastingspaarpotten in mindering op de staatsschuld gebracht. Ook hebben we een zeer grote se- mi-overheid en overheid van NV's zoals; energiebedrijven, Bank Nederlandse Gemeenten en Waterschapsbank. Allen met ei gen reserves, vastgoed, en dergelij ke. Wat is de echte staatsschuld? Is de Brusselse 3 procent rekennorm wel aangepast aan ons Nederland se pensioenspaarsysteem en de andere spaarpotjes? De Rabobankperikelen tonen aan, dat er sinds de crisis van 2008 niets is veranderd. De grootban ken zijn machtiger dan ooit. Multinationals gebruiken de situa tie om massaal af te danken en slechtere loon- en arbeidsvoor waarden op te leggen. Met een grote hold-up verhuisden miljoe nen naar de allerrijksten. Er is nood aan een publieke banksec tor, waar het spaargeld veilig is. Er is nood aan een maatschappij op mensenmaat. De mens en niet de winst centraal. Er moet recht zijn op werk, een toekomst voor de jongeren, waar een baan zeker heid biedt. Banken moeten een publieke functie vervullen in plaats van te speculeren en die banken moeten onder maatschappelijke controle staan! De gemeenschap moet greep krijgen op de productie. Er moet gepland kunnen worden voor de behoeften van de mens en de draagkracht van de natuur. Democratie betekent dat iedereen echt kan meebeslissen over de es sentiële zaken. Wat is er nog fijner voor een kind dan te spelen in en rond een zelf gemaakte speelhut? Er aan te bou wen en te verbouwen. Je leert er bij samenwerken. Me ten en schatten. Zagen en timme ren. En natuurlijk sla je wel eens op je duim of vinger. Natuurlijk scheur je wel eens je broek aan een (roestige) spijker en je komt eens naar huis met een blauwe na gel. Zo leer je er oneindig veel van. De 'leidinggevenden' komen boven drijven. Je leert dat drie keer afge zaagd nog te kort is. Beste ge meente: Breek de speelhut toch niet af, maar geef de jeugd in al je 'kern(tjes)' zo'n hoekje, waar ze kunnen 'eute beuten'. Met wat af braakhout, wat pallets zijn ze be ter af dan met een hele speeltuin vol gelikte wipkippen. 't Kost niks, het houdt de jeugd van de straat! En de gemeente? Die kan zich weer verder bezighouden met el kaar dwars zitten, negeren en splijtzwammen kweken. Ruim anderhalfjaar ben ik nu aan het solliciteren, nadat ik on vrijwillig werkloos werd doordat 'grote mannen' doelbewust een bedrijf failliet hebben laten gaan. Helaas heeft dit vele solliciteren nog geen vruchten afgeworpen. Speciale projecten voor werklo zen, zoals Astrantia, kom ik niet voor in aanmerking, omdat ik mij zelf al heb ingeschreven bij de deelnemende uitzendbureaus. Er wordt voor mij dus niets extra's gedaan, ik word niet bij bedrijven voorgesteld. Ook van het UWV hoefik geen hulp te verwachten, ze reageren niet op berichten in de werkmap en als je in de telefoon klimt star ten ze een klachtenprocedure op, waar ik niet om heb gevraagd. Maar waar wel aan vast hangt dat ik niet word teruggebeld door een werkcoach. Hoe moet een welwillende 52-jari- ge zeer ervaren administratieve kracht dan aan een nieuwe baan komen? Zojuist belt een vriendin: „Hij is er!" Mijn vriendin is al jaren alleen-gaand En welke 'hij' heeft zich dan bij haar ge meld? „Mag ik weten welke 'hij' zojuist bij jou is binnengetuimeld?" „Mijn kleinzoon!" O ja, mijn vriendin was zwanger! Dat wil zeggen: haar dochter was in verwachting, maar als je mijn vriendin sprak vertoonde ze toch zelf ook werkelijk alle tekenen van een gevorderde zwangerschap... „Het is dus een jongen?!", ging ik mee in haar blije opwinding. „En hoe heet hij? En hoeveel weegt hij?" Ik schoot ogenblikkelijk in mijn eigen grootmoeder lijke nieuwsgierigheid. „Hij heet Otis! En hij weeg meer dan acht pond!" Ik voelde meteen diepe behoefte om op te scheppen over mijn vier jongens die allemaal óók meer dan acht pond wogen. Ja, de tweede woog zelfs negenen- eenhalf pond! God, wat heb ik moeten persen om hem er uit te krijgen. Die twee eerste zoons zijn dan ook allebei twee meter lang geworden! Gelukkig was mijn vijfde, mijn dochter, een beschaafd mollig klein meisje van nog geen acht pond! Maar vooruit, het is nu geen tijd om nostalgisch op te scheppen over mijn eigen wonderbaarlijke bevallingen. Mijn vriendin en haar dochter hebben nu de sterrensta tus. „Is alles goed gegaan? Ben je er bij geweest?" „Ja. Het was een hele zware klus. Het viel niet mee! Maar nu is alles helemaal in orde!" Ik knuffel mijn vriendin telefonisch. „Je bent nu ook toegetreden tot de oma-sekte! En je zult het mer ken, een kleinkind is het toetje van het leven!" Mijn jongste twee kleindochters zijn respectievelijk 4 en 6, binnenkort 7 jaar. Ze zitten op de Montesso rischool, en hun nieuwsgierige leergierigheid wordt daar flink bevredigd. Eerst zaten de zussen op de eerste groep en trokken dagelijks samen op. Maar nu wordt de tweede 7 jaar en gaat naar de midden groep. Dat viel voor het kleintje niet mee. Ik haalde haar een keer van school. Met een verdrie tig snuitje vertelde ze: „Oma, als ik nu val op het plein, is er niemand meer die mij opraapt!" Haar gro te zus was niet meer in de buurt om haar weer op de been te helpen. Inmiddels is haar zelfstandigheid toegenomen, ze kan zelfs haar eigen veters strikken! In de net achter ons liggende kinderboekenweek heb ik voor de derde keer in mijn leven de avontu ren van Mees Kees gekocht. De jongste kleinzoon, in middels 15, heeft van,al die delen genoten. De een na oudste kleindochter heeft daarna de Mees Keesse rie verslonden en nu zijn deze twee aan de beurt. Ik lees voor over de jonge meester Kees die nog naar zijn klas wordt gebracht door zijn moeder! Met een pakje boterhammen met een omeletje, waarvan hij liefdevol uitdeelt aan de leerlingen die hun brood zijn vergeten. Hilarische serie, er wordt flink gela chen. Ik denk nog even na over de naam van de kersverse kleinzoon van mijn vriendin: Otis. Hoe kom je op zo'n naam... Kindernamen worden steeds exotischer. Ik heb eens een boek geschreven over twee meisjes, wier moeder hen Laurence en Clotilde had genoemd. Beeldige namen, Maar bin nen de kortste keren was het 'Lautje' en 'Clootje'! Ik neem de naam 'Otis' in mijn mond en begin te oe fenen op de mogelijke afkortingen. O jee...dat wordt dus ook 'Ootje'! Want 'Otisje' klinkt voor geen meter. Ik moet hier over nodig mijn vriendin bellen. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg L. Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Jaap Keijmel Christiaansenstraat 11Aardenburg Marjoke Klaver Zuidweg 6, Nisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30