Het schaatsen kan nu eindelijk weer beginnen 26 WALCHEREN ZEEREIS Wiebe Radstake (23) vaart mee met het zeilend vrachtschip Tres Hombres. Zijn gitaar gaat mee. Kortgeleden kreeg hij de uitnodi ging mee te gaan op een lange vrachttocht. De Tres Hombres ver voert voor fair trade bedrijven, dit keer vooral chocolade en rum. „Ik vind geen van beide lekker, maar het lijkt me wel fijn een halfjaar geen 'pratende lading' te hebben." In feite is de reis al begonnen met een tocht naar Noorwegen. Rad stake moest echter nog even iets regelen voordat hij weg kon voor een halfjaar op de woelige baren naar onder meer de Kaapverdi- sche Eilanden, Brazilië, Domini caanse Republiek, Bermuda Eilan den, de Azorën en Engeland. Hij scheept zich 15 november in als de Tres Hombres Lissabon aan doet. Eerst als scheepsmaat en vanaf Brazilië wellicht als stuur man. Kan hij echt zomaar weg? Zes maanden aan boord van een schip zonder motor, zonder iPhone en andere communicatiemiddelen, behalve de dagelijkse weersver wachting voor de bemanning en het logboek dat de kapitein de we reld in stuurt? „Ja, dat kan", vindt Radstake. „Het is heerlijk om echt maar met één ding bezig te zijn: met zeilen. Weg uit Zierikzee en even niet naar Albert Heijn." En de liefde? „Dat is inderdaad wat lastiger. Mijn vriendin Suzan vindt het wel vervelend, maar ze begrijpt het wel. Zij is zelf twee jaar geleden op de fiets naar Zuid-Afrika geweest. Soms moet je er even tussen uit." En Zinkzand? „Dat ligt straks even stil, maar ik neem mijn gi taar mee aan boord en ga teksten schrijven voor een volgende cd. Het plan is om dan samen met de Tres Hombres volgend jaar een tournee te maken langs zeilfesti- vals. We doen onder meer Oos tende en Middelburg aan." Ben je nergens bang voor? „Jawel, ik heb grote angst om overboord te slaan. Dan ben je vrij kansloos met zo'n schip zonder motor." ZIERIKZEE - Tijdens Sail Vlissingen deze zomer is hij wel twee keer rond het Dokje van Perry gelopen voor hij de loopplank van de Tres Hombres opging. „Dat was echt effe een stap", zegt Wiebe Radsta ke, muzikant, scheepsmaat en beeldend kunstenaar uit Zierik zee. Deze schoenerbrik fascineert hem al jaren en wat een geweldi ge verrassing was het voor hem op die loopplank in eens de mu ziek van zijn eigen band Zink zand te horen. Een betere binnen komer kon hij zich niet indenken. „Ik had een maat in Harlingen een keer de cd van Zinkzand gege ven en via hem was die op de Tres Hombres terecht gekomen", legt Radstake uit Of ze voor hem zelf misschien ook een plekje aan boord hadden, wilde hij van kapi tein Arjen van der Veen weten. „Vaar maar mee terug van Vlissin gen naar Den Helder", luidde het antwoord. „Moet je doen, dat is een mooie kans", zei Jaap Klok, schipper van de Scaldis, bij wie Radstake al sinds zijn elfde jaar meewerkte. De tocht naar Den Helder duurde door windstilte vier dagen. „Ik had direct een mooie ervaring. We moesten kruisrakken maken. Ik heb twee keer Engeland en twee keer Nederland gezien." Voor de ervaren scheepsmaat was het meteen helder: hier was hij aan roe. Het Wad, IJsselmeer en Oosterschelde kende hij inmid dels wel na al die toeristische tochten met de bruine vloot. Vanaf vandaag kan iedereen weer een maand lang schaatsen op de ijsbaan. Met een oppervlakte van zeshonderd vierkante meter is er genoeg ruimte om op te schaat sen. Het is de al vijfde keer dat de ijsbaan in Vlissingen te vinden is. Na twee jaar op het Bellamypark te hebben gestaan, is dit de derde keer dat de baan in de Zware Plaat werkerij staat. Dat de baan al zo vroeg in het sei zoen open gaat, is volgens De Waal geen probleem. „Het jeukt als de ijsbaan er eenmaal is, de en thousiaste mensen komen dan vanzelf." Voor het eerst zal de baan door Zeeland reizen. Als november om is, verhuist de baan naar Middel burg en gaat daarna achtereenvol gens door naar Goes en Zierikzee. In elke plaats staat hij een maand. „Op die manier hebben we veel meer bereik en kan iedereen vier maanden lang plezier hebben van de schaatsbaan", vertelt De Waal. Een viermaandenkaart die in Vlis singen wordt gekocht, geeft ook toegang tot de baan in "Middel burg, Goes en Zierikzee. Dit jaar zijn er meerdere staats activiteiten om aan deel te ne men. Zo kunnen kinderen van 10 tot 14 jaar meedoen aan de Ijstijd Winterspelen, met ijshockey, lan gebaanschaatsen en ploegenach- tervolging. Ook de tokkelbaan is dit jaar weer beschikbaar. Onder leiding van ervaren instructeurs kan er over de schaatsbaan getok keld worden. In de weekenden is de baan open van 09.00 tot 18.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. De overige dagen worden gevuld door basisscholen, middelbare scholen en verenigingen. Verder zijn er mogelijkheden voor be drijfsfeesten. Rondom de ijsbaan zijn allerlei voorzieningen, waar onder stands met drinken. ZEILSCHIP TRES HOMBRES BIEDT DE MISSING LINK IN DE I Halfjaar op de woelige baren De Tres Hombres is een zeilend vrachtschip dat sinds december 2009 in de vaart is. De eerste reis was naar de klimaat top in Kopenhagen. Zij onder houdt nu een vrachtdienst tussen Europa, de Atlantische Eilanden, het Caraïbisch gebied en Amerika. Het schip is van oorsprong een Kriegsfischkutten (KFK) en is ge bouwd in de Tweede Wereldoor log. De verbouwing tot zeilend vracht schip gebeurde tussen 2007 tot 2009. De Tres Hombres was dit jaar in augustus bij Sail Vlissingen de eer ste gebruiker van het gerestau reerde droogdok het Dokje van Perry. Het schip heeft geen motor, wel een jol met een 25 pk binnen boord motor om te assisteren met manoeuvreren in de haven en in windstiltes. Het schip geldt als ambassadeur voor de nieuwe zeilende handels vaart Scheepsmaat Wiebe Radstake uit Radstake uit Zierikzee noemt het door Ali Pankow De Tres Hombres was in augustus dit jaar het eerste schip in het gerestau reerde Dokje van Perry in Vlissingen. foto Ruben Oreel door An Harinck en Nadia Lenselink VLISSINGEN - „'t Vriest zö da mien klompen kraeke", zegt Jos de Waal. De ijsmeester van de ijsbaan in de Zware Plaatwerkerij in Vlissin gen boort een gaatje in het ijs en keurt de baan goed. www.ijsbaanvlissingen.nl Leerlingen van de Frans Naereboutschool uit Vlissingen mochten, nadat het ijs was goedgekeurd, als eerste de schaatsbaan op. foto Ruben Oreel Wiebe Radstake: „Soms moet je er even tussenuit." foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26