Haperingen in de krimpaanpak De Schotse Huizen blijft open door steun gemeente en ondernemers Sociale media Het toltarief voor de tunnel wordt 2 jaar bevroren, de tolvrije dagen opgevoerd tot 6. 22 ZEELAND TOLVRIJE TUNNEL Nieuwe strategie aandeelhouders zaterdag Nu wist ik wel dat er heel wat vreselijks wordt getwitterd en gefacebookt, maar dat er in Nederland dagelijks veertig rechercheurs bezig zijn om bedreigingen via de sociale media te monitoren, daar schrik ik van. Ongeveer 35.000 bedreigingen worden er dage lijks via Twitter geuit, waarvan er 200 zo ernstig zijn dat de po litie ingrijpt. Dat is toch echt niet normaal meer. Ik twitter niet en aan Facebook doe ik ook niet. Ik heb op Facebook ooit eens een account aange maakt, maar na een paar weken had ik het wel gezien. Vervol gens ben ik mijn wachtwoord vergeten en weet ik niet hoe ik mijn pagina moet verwijderen. U kunt dus berichtjes naar mijn facebookpagina sturen, ik zie ze niet. Mijn vrouw maakt zich daar kwaad over, want die vindt dat ik uit moet zoeken hoe ik van Facebook afkom. Zij krijgt de reacties op straat Laatst nog van een familielid. „Goh wil Maikel geen vrienden met me worden op Facebook. Ik eht al weken geleden een vriend- schapsverzoek gestuurd, maar ik krieg niks terug." Ik geloof dat ze op mijn verjaardag maar een bericht heeft gepost dat het geen zin heeft om me te felicite ren, omdat ik het toch niet zie. Ik kan me er gewoon niet toe zetten. Al moet ik eerlijk beken nen dat ik woensdagavond wel bij haar heb meegekeken naar alle berichtjes die voorbij kwa men van mensen die in De Kuip bij Feyenoord-Hoek za ten. Ik vond het schitterend. Maar verder leiden sociale me dia bij mij vooral tot ergernis, niet vanwege die bedreigingen, want die heb ik nog niet voor bij zien komen, maar vooral omdat mensen maar achter die telefoon zitten te tikken. Ze pra ten niet meer met elkaar, ook niet via de telefoon. Donderdag avond zag ik het weer. Een stel letje, of dat dacht ik dat het was, zat samen aan tafel in een restaurant met allebei een tele foon in de hand. En maar twit- teren, facebooken, of spelletjes doen. Vreselijk. „Ik ben zo dol op mijn telefoon", hoorde ik laatst iemand zeggen. Bel er dan in ieder geval ook gewoon eens mee. MIDDELBURG - Onrustbarende cij fers zetten de provincie in 2007 aan het werk. Prognoses laten zien dat de bevolkingsomvang van Zeeland na 2025 van 380.000 tot 355.000 daalt. Dan zal het per centage 65-plussers (nu 18) zijn toegenomen tot 25. Dit scenario gaat vooral in Zeeuws-Vlaande- ren spelen. Onder de naam Nieuw Zeeland organiseren de Staten een brede maatschappelijke discussie. Die leidt onder meer tot de conclusie dat krimp als een kans moet wor den gezien, niet als een bedrei ging. Mede dankzij de inspannin gen van toenmalig gedeputeerde Harry van Waveren krijgt deze be nadering landelijk veel aandacht en wordt ze als een model aanpak voor andere krimpgebieden (Zuid- Limburg en Noordoost-Gronin- gen) aangeprezen. Daar is het, constateert de Reken kamer Zeeland, eigenlijk bij geble ven. Op het gebied van wonen en onderwijs zijn weliswaar concre te stappen gezet, maar verder is de krimpdiscussie voornamelijk in bewustwording blijven steken. Nuttig, maar het zet nog weinig zoden aan de dijk. Een vergelijking met de hink-stap- sprong werpt zich op: de aanloop was krachtig, de afzet perfect en de hinkfase veelbelovend. Maar MIDDELBURG - Provinciale Staten willen duidelijker afspraken ma ken met de directie van de Wes- terscheldetunnel over het tarie- venbeleid en een mogelijk eerder tolvrij maken van het traject. De provincie heeft als aandeelhou-, der een belangrijke vinger in de pap, maar de directie en raad van commissarissen bepalen uiteinde lijk de bedrijfsvoering. „Dat schuurt wat", wees fractievoorzit ter Kees Bierens van de WD vrij dag in de Statenvergadering op on- de stap, het tweede deel van dit boeiende en technisch veeleisen de atletieknummer, hapert en het is onduidelijk of de sprong uitein delijk tot een record zal leiden. De Rekenkamer maakt in haar on derzoek Krimp in Beeld duidelijk waar het aan schort. Omgaan met de gevolgen van vergrijzing, ont groening en daling van de be roepsbevolking is tot nu toe voor namelijk blijven steken in rappor ten, websites en programma's die de ontwikkelingen in kaart breng en. De overstap naar de fase van daadwerkelijk dingen gaan doen is in de praktijk nog niet echt ge maakt. De Rekenkamer tekent daarbij aan dat maatregelen met het oog op de krimp een onder deel van de manier van werken van de provincie zijn en niet mo gen beschouwd als een op zich zelf staand project. Bevolkingskrimp leidt onvermij delijk tot een overschot aan wo ningen. In de huursector kunnen gemeenten en woningcorporaties samen optrekken. Verpauperde woningen in particulier bezit ver werven en slopen kost geld. De Rekenkamer geeft aan dat op dit onderdeel van het krimpbeleid een gat gaapt tussen de verwach tingen van de gemeenten en wat de provincie nu kan bieden. Het rapport van de Rekenkamer in de lastige krimpkwestie is nut tig. Het kan helpen van de hink- stap-sprong met de Zeeuwse krimp een topprestatie te maken. duidelijkheden over de zeggen schap. Bierens kreeg een reeks moties van tafel met zijn compro misvoorstel dat de Staten volgend jaar een heldere aandeelhouders strategie zullen opstellen. Die moet directie én burgers een ste vig handvat bieden welke koers het provinciebestuur voorstaat binnen het tarievenbeleid en een eventuele verkorting van de tol- periode. De ideeën en suggesties achter de verschillende moties worden betrokken bij het bepalen van die aandeelhoudersstrategie, verzekerde hij. Kees Bierens: „Als Staten moe ten we gewoon een keer uit spreken en ook op papier zet ten dat het ons streven is de tunnel eerder tolvrij te krijgen. We moeten de bevolking dui delijk maken dat wij niet lan ger tol willen heffen dan nood zakelijk. Daarom zou het goed zijn volgend jaar met een voor stel aandeelhoudersstrategie Westerscheldetunnel nieuwe stijl te komen. De tolheffing loopt nu af op 15 maart 2033. Dankzij een aantal fi nanciële meevallers zou de tolter- mijn ongeveer vier jaar kunnen worden verkort tot medio 2029. D66 ziet mogelijkheden daar nog eens vier jaar af te snoepen. De tweemansfractie had een motie voorbereid om toekomststige over schotten op de jaarrekening van de provincie te gebruiken voor het vervroegd tolvrij maken van de tunnel. En in plaats van uitbrei den van het aantal tolvrije dagen, willen D66 en de Christenunie juist stoppen met het uitdelen van die 'cadeautjes'. „Die verlen gen de tolperiode alleen maar", al- du? Tom Aalfs (D66). Maar dat valt reuze mee, rekende gedepu teerde Kees van Beveren (CDA) hem voor. „Als je de tolvrije da gen afschaft, kan de tunnel tien tot elf weken eerder tolvrij zijn. De ondernemers vinden dat de toerist het verhaal van Veere moet kunnen blijven beleven. En het prachtige pand, met mogelijk heden, moet te bezichtigen zijn. De ondernemers zijn met de ge meente bereid om een financiële bijdrage te leveren, zodat aan een nieuwe, frisse invulling voor De Schotse Huizen gewerkt kan wor den. De huur voor het museum kost circa 30.000 euro per jaar. „Nu wij als stichting de financiële last niet direct meer voelen, krij gen we een soort time out om te werken aan de toekomst", zegt Hanneke de Vroe van Delta Cultu reel. „In 2016 weet je niet wat je ziet als je De Schotse Huizen bin nenkomt", voorspelt ze- Het museum blijft in de tussen tijd. gedeeltelijk open (buiten de jaarlijkse seizoenssluiting van no vember tot april). De benedenver dieping wordt dan ingericht als multifunctionele ruimte, die ge bruikt kan worden voor lezingen of workshops. De geplande bijeen komsten in De Schotse Huizen gaan ook door. Maar er zullen geen kunstexposities worden ge houden. De bovenverdieping gaat voorlopig dicht. Er wordt in de komende rustige fase onderzocht hoe het museum zelfstandig kan worden. Daarvoor wordt een denktank opgericht, om een stabiele toekomst te rege len voor het museum in combina tie met een commerciële en cultu rele functie. De denktank wil ook dat de nieuwe invulling van het museum past bij die van de ande re openbare gebouwen, zoals de Grote Kerk en het stadhuis. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ANALYSE door Ben Jansen Staten zoeken de door Marcel Modde door Edith Ramakers VEERE - Museum De Schotse Hui zen in Veere is gered. Veerse onder nemers en de gemeente Veere heb ben met de beheerder van het mu seum Stichting Delta Cultureel een reddingsplan gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 132