S Vliegveld kan door met harde baan en heli's Kerken houden de Week van het Boek 26 BEVELANDEN en THOLEN ZEEREIS Wiebe Radstake (23) gaat meevaren met het zeilend vrachtschip Tres Hombres. Zijn gitaar gaat mee. Kerkgemeente Tholen viert 25-jarig bestaan ZIERIKZEE - Tijdens Sail Vlissingen deze zomer is hij wel twee keer rond het Dokje van Perry gelopen voor hij de loopplank van de Tres Hombres opging. „Dat was echt effe een stap",zegt Wiebe Radstake, muzikant, scheepsmaat en beeldend kunste naar uit Zierikzee. Deze schoener brik fascineert hem al jaren en wat een geweldige verrassing was het voor hem op die loopplank in eens de muziek van zijn eigen band Zinkzand te horen. Een bete re binnenkomer kon hij zich niet indenken. „Ik had een maat in Harlingen een keer de cd van Zinkzand gegeven en via hem was die op de Tres Hombres te recht gekomen", legt Radstake uit. Of ze voor hemzelf misschien ook een plekje aan boord hadden, wilde hij van kapitein Arjen van der Veen weten. „Vaar maar mee terug van Vlissingen naar Den Helder", luidde het antwoord. „Moet je doen, dat is een mooie kans", zei laap Klok, schipper van de Scaldis, bij wie Radstake al sinds zijn elfde jaar meewerkte. De tocht naar Den Helder duurde vier dagen, want windstilte. „Ik had direct een mooie ervaring. We' moesten kruisrakken maken. Ik heb twee keer Engeland en twee keer Nederland gezien." Voor de ervaren scheepsmaat was het meteen helder: hier was hij aan toe. Het Wad, IJsselmeer en Oosterschelde kende hij inmid dels wel na al die toeristische tochten met de bruine vloot. Kortgeleden kreeg hij de uitnodi ging mee te gaan op een lange vrachttocht. De Tres Hombres ver voert voor fair trade bedrijven dit keer vooral chocolade en rum. „Ik vind geen van beide lekker, maar het lijkt me wel fijn een halfjaar geen 'pratende lading' te hebben." In feite is de reis al begonnen met een tocht naar Noorwegen. Rad stake moest echter nog even iets regelen voordat weg kon voor een halfjaar op de woelige baren naar onder meer de Kaapverdische Ei landen, Brazilië, Dominicaanse Republiek, Bermuda Eilanden, de Azoren en Engeland. Hij scheept zich 15 november in als de Tres Hombres Lissabon aan doet. Eerst als scheepsmaat en vanaf Brazilië wellicht als stuurman. Kan hij echt zomaar weg? Zes maanden aan boord van een schip zonder motor, zonder iPhone en andere communicatiemiddelen, behalve de dagelijkse weersver wachting voor de bemanning en het logboek dat de kapitein de we reld in stuurt? „Ja, dat kan", vindt Radstake. „Het is heerlijk om echt maar met één ding bezig te zijn: met zeilen. Weg uit Zierikzee en even niet naar de Albert Heijn." En de liefde? „Dat is inderdaad wat lastiger. Mijn vriendin Suzan vindt het wel vervelend, maar ze begrijpt het wel. Zij is zelf twee jaar geleden op de fiets naar Zuid-Afrika geweest. Soms moet je er even tussen uit." En Zinkzand? „Dat ligt straks even stil, maar ik neem mijn gi taar mee aan boord en ga teksten schrijven voor een volgende cd. Het plan is om dan samen met de Tres Hombres volgend jaar een tournee te maken langs zeilfesti- vals. We doen onder meer Oos tende en Middelburg aan." Ben je nergéns bang voor? „Jawel, ik heb grote angst om overboord te slaan. Dan ben je vrij kansloos met zo'n schip zonder motor." GroenLinks, D66 en SP stemden tegen het voorstel. GroenLinks en D66 vinden onjuist dat provincie en gemeente geen MER-procedu- re hebben gevoerd. Zodoende is de overlast voor omwonenden niet getoetst De partijen denken dat de overlast die omwonenden hebben van het vliegverkeer door het verleggen van de route juist toeneemt. Met name de Bewonersgroep Oranjeplaat maakte aan aantal ke ren bezwaar tegen het Luchtha venbesluit vanwege die zorg over de wijziging van de vliegroute. De route wordt zo verlegd dat vliegtuigen voortaan tussen de be woning op Oranjeplaat en cam ping De Witte Raaf door vliegen. De vliegtuigen en helikopters ko men dan niet meer over bebou wing maar alleen over water. ZEILSCHIP TRES HOMBRES BIEDT MISSING LINK IN HANDEL THOLEN - De Christengemeente .Tholen viert zaterdag 9 november haar 25-jarig bestaan. Tijdens de feestelijke dag zal ook kerkgebouw De Oesterschelp wor den heropend. Het pand is de af gelopen twee jaar verbouwd en aanzienlijk vergroot. Om 14.00 uur is er een dankdienst met zang en muziek. Twee uur later is het open huis. Iedereen is welkom. De officiële opening van de kerk met aansluitend een bezichtiging en een lunch is al oqa 12.00 uur. Wie dit deel wil bijwonen, wordt verzocht zich aan te melden via secretariaat@christengemeente- tholen.nl. In Tholen staat drie activiteiten op het programma. Zo wordt op vrijdag 8 november in de gerefor meerde Ichtuskerk een zanga vond gehouden onder de naam 'Kun je nog zingen? Zing dan mee!' Arno van Wijk, cantor in Goes, neemt bezoekers mee op een zoektocht door het nieuwe Liedboek voor de Kerken. Wim van Kempen bespeelt het orgel. Aanvang 20.00 uur. Zondag 10 november is er vanaf 14.30 uur een viering in Thools dialect in de katholieke kerk aan de Markt in Tholen. Nel Rogge band gaat voor, terwijl Adri Vroeg- op, Lenie van Elsacker en Marga Kunst de schriftlezingen verzor gen. De muziek wordt verzorgd door een gelegenheidskoortje on der leiding van Sarien Bout. Donderdag 14 november kunnen belangstellenden tussen 10.00 en 16.00 uur een dag gedichten schrij ven onder leiding van Mieke Gre- ver. Plaats van handeling is het ge bouw van de NPB aan de Oude- landsestraat. Aanmelden kan via telefoonnummer 0166-662873. Half jaar op de woelige baren door Ali Pankow ''-rrrrrr-r I De Tres Hombres was in augustus dit jaar het eerste schip in het gerestau reerde Dokje van Perry in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Vliegveld Mid den-Zeeland bij Arnemuiden kan doorgaan met de plannen voor een verharde baan. Ook een kleine aan passing van de vliegroute en uit breiding van het aantal helikopter- vluchten zijn een feit, nu Provincia le Staten gisteren het nieuwe Luchthavenbesluit hebben goedge keurd. De Tres Hombres is een zeilend vrachtschip dat sinds december 2009 in de vaart is. De eerste reis was naar de klimaat top in Kopenhagen. Zij onder houdt nu een vrachtdienst tussen Europa, de Atlantische Eilanden, het Caraïbisch gebied en Amerika. Het schip is van oorsprong een Kriegsfischkutten (KFK) en is ge bouwd in de Tweede Wereldoor log. De verbouwing tot zeilend vracht schip gebeurde tussen 2007 tot 2009. De Tres Hombres was dit jaar in augustus bij Sail Vlissingen de eer ste gebruiker van het gerestau reerde droogdok het Dokje van Perry. Het schip heeft geen motor, wel een jol met een 25 pk binnen boord motor om te assisteren met manoeuvreren in de haven en in windstiltes. Het schip geldt als ambassadeur voor de nieuwe zeilende handels vaart Scheepsmaat Wiebe Radstake uit Radstake uit Zierikzee noemt het THOLEN - Kerken in de regio Ber gen op Zoom, waaronder ook Tho len, houden van 3 tot en met 14 november voor de vierde keer de Week van het Boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 124