Eerste herfsteditie Podium-Z (os Willemsen van Zela Kompanen praat met inwoners over nieuwe waarden voor het dorp. £eelfl.nd in je kand' SCHOUWEN-DUIVE4.AND 27 Kijk op DELTA.nl/infobus om te weten wanneer we bij u in de buurt zijn. Ons informatieteam heet u alvast van harte welkom! ZONNEMAIRE - Op het pleintje bij het dorpshuis in Zonnemaire staat vandaag een opmerkelijke picknicktafel. Het is de bedoeling dat sommige dorpsbewoners daar aanschuiven om van gedachten te wisselen over een Dorpsranderij. Een Dorpsranderij voorziet in na- tuurlandbouw en natuurrecreatie op randen van dorpen. Jos Willemsen van de organisatie Zela Kompanen weet daar alles van en ziet in Zonnemaire best mogelijkheden om zo'n groene rand rond het dorp te creëren. Hij vertoeft deze week in het kader van het project Krot of Kans als volgende in de rij een week lang in dit dorp. „In Zonnemaire is geen sprake van een probleem, maar mis schien wel van een kans om iets bijzonders tot stand te brengen", zegt Willemsen. Hij geeft het grif toe: Zijn streven naar een Dorps randerij is gebaseerd op idealis me, maar hij wil dat doel met rea listische middelen bereiken. Aan de hand van een soort strip verhaal legt hij uit waar het pre cies om draait: „Boeren zitten vaak vast aan een alles bepalende wereldmarkt. Daardoor kunnen zij zich in hun ondernemerschap niet ten volle ontplooien. Door dorpsranden krijgen boeren als ondernemer de kans zich - in ie der geval ten dele - los te weken van deze afhankelijkheid. Zij kun nen inkomen genereren uit ande re markten zoals lokale markten en recreatie. Een randerijboer ver koopt diversiteit, ervaring, avon tuur, welzijn en gezonde produc ten aan de consument. In samen werking met andere onderne mers kunnen arrangementen in kleinschalige kwalitatieve recrea tie worden aangeboden." Willemsen geeft enkele concrete voorbeelden van mogelijke arran gementen: Een tweedaagse trai ning: twee dagen landwerk en overnachten aan het water; een weekend groepskoken, wellness, strand, zee en duinen; zes weken retraite na een zware operatie; een week landwerk, natuurles en yoga bij zonsondergang. Voor het naastgelegen dorp zou er natuur- vlees en natuurgroenten geprodu ceerd kunnen worden. Willemsen keek rond en luisterde veel deze week. Zonnemaire biedt eigenlijk al aardige aanzetten van wat hij voor ogen heeft met een Dorpsranderij: landschapscam pings en natuurvriendelijke akker randen bijvoorbeeld. In Zonnemaire is er geen probleem, wel een kans iets bijzonders tot stand te brengen „Het is allemaal best goed en nog maals er is ook geen sprake van een probleem, maar er zou veel meer kunnen hier", zegt Willem sen. Hij zou met de dorpsbewo ners eens op een andere manier naar de omgeving willen kijken. Met als doel: geleidelijk toe groeien naar een dorp en een landschap met meer diversiteit en belevingswaarde. Over de concre te aanpak hoopt hij vandaag vanaf 13.00 uur met dorpsbewoners aan de picknicktafel ideeën uit te wis selen. Als het weer niet meewerkt neemt hij geïnteresseerden graag mee naar zijn tijdelijke 'Krot of Kans'-woning aan de I. M. van der Bijlstraat. De bands die zaterdag aantreden zijn: Gamblers Fallacy (rock, Zuid-Beveland), Behind The Mir ror (poprock Walcheren), Ismir (hiphop/rap, Walcheren), Keaton (jazzy pop, Walcheren), Stan Bo (singer-songwriter, Walché- ren/SchouwenDuiveland) en SMASH (punkrock, powerrock, Zeeuws-Vlaanderen). Daarnaast zijn er korte presenta ties van enkele acts die ontstaan zijn uit de workshops die Po dium-Z aanbiedt. Ongeveer twin tig jongeren (vooral uit de ge meente Veere) hebben de afgelo pen 3 aan workshops 'samenspe len' meegedaan. De presentaties zijn vanaf 19.30 uur op twee podia in Het Schut tershof. De avond duurt tot onge veer 24.00 uur. De Zuidbeveland- se progrock band Monsun sluit de avond als special act af. Monsum won de eerste editie van Po dium-Z in april van dit jaar. De volgende editie is een Kerst- rock Festival op zaterdag 14 de cember. De komende periode rijden we met onze speciaal ingerichte DELTA tnfobus kriskras door Zeeland en zijn we aanwezig op markten en bij evenementen. Loop gerust eens binnen voor vragen of advies over onze (nieuwe) energie- en multimediaproducten. verbindt Cursus voor epilepsiepatiënten De Epilepsie Vereniging Ne derland (EVN) geeft in het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes de cursus 'Je epilepsie de baas'. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 5 november van 19.30 tot 21.30 uur. De overige vier cursus data zijn: 19 november, 3 de cember en 14 januari. Leden van de EVN betalen 50 euro per persoon. Aanmelden via info@epilepsievereniging.nl. Zorgstroom verwent klanten Klanten van Thuiszorg Zorg stroom worden vandaag extra verwend tijdens de tra ditionele Verwendag. Het hoofdkantoor in Middelburg is volledig geschikt gemaakt voor het geven van schoon heidsbehandelingen. Die worden gegeven door profes sionals en door leerlingen van Nehalennia en Scalda. De Verwendag is voor het eerst gehouden in 2009. Dorpsbakkerij viert eerste openingsdag Borssele viert vandaag de opening van de nieuwe dorpsbakkerij, Marco's Bak- huys. Marco Nieuwenhuijse en Nelleke Westerbeke ver kopen voortaan op woens dag en zaterdag vers brood en banket en op bestelling gebak in de winkel aan de Oostsingel. Sigaretten gestolen uit tankstation Inbrekers hebben sigaretten en andere rookwaar gesto len bij een tankstation aan de Laan der Verenigde Na ties in Middelburg. De in braak werd vrijdagochtend ontdekt. De daders hebben een ruit uit de voorpui ge haald. De politie heeft tech nisch onderzoek verricht. Avond vol hardcore bij podium De Pit Poppodium De Pit aan de Korte Kerkstraat in Terneu- zen biedt liefhebbers van daag een avondje hardcore. Het programma vermeldt de namen van dj Noize-X, Bla de, D-Xtreme, Demon, Hard- attack, Maik-E en San-D. Aanvang is om 20.30 uur, toe gang kost 10 euro. 25 Maal te hard over de Noordweg De politie heeft afgelopen donderdag tussen 15.00 uur en 18.30 uur op de Noord- weg in Middelburg in beide rijrichtingen een snelheids controle gehouden. De snel heid van 1196 passanten werd met radarapparatuur gemeten. Er werden totaal 25 overtreders vastgelegd. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 Zonnemaire kansrijk voor 'Dorpsranderij' door Ali Pankow i Mobile picknicktafel van Jos Willemsen. Hij zet hem vandaag op het plein tje bij het dorpshuis in Zonnemaire voor gesprekjes met dorpsbewoners. Jos Willemsen DELTA komt naar je toe DOMBURG - De muziekwedstrijd Po dium-Z beleeft vandaag zijn eerste herfsteditie. In Domburg beklim men vanavond zes acts het podium van het Schuttershof. Zij spelen ie der twintig minuten voor publiek en een jury. GOES MIDDELBURG BORSSELE MIDDELBURG TERNEUZEN MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 117