TV Gazet verslaat Contacta.n 15 OP ZOEK NAAR BEDRIJFSHUIS VESTING? ZATERDAG 2 NOVEMBER 2013 I Contacta.nl spreker Drijvende aéhni innovatieve i Tekst: Rene Burger Voelt u zich geen Don Quichot in een conventionele wereld? Wat zijn volgens u de gevolgen daarvan voor de Nederlandse economie? Als initiator achter het SteveJobsSchool project krijgt u zowel kritiek als lof. De SteveJobsSchool is commercieel ingesteld. Is dit wenselijk? Als opiniepeiler is er vaak kri tiek op uw voorspellingen. Hoe gaat u daarmee om? Hoe ziet u de toekomst van ondernemend Nederland? Maurice de Hond tussen leerlingen van een SteveJobsSchool. Tekst: Annet van de Ree Foto: ANP Wat wordt de rode draad In uw presentatie? Hebt u een indruk van hoe het bedrijfsleven er in deze Zuidwest regio er uitziet? U bent tegenwoordig vooral een bekende Nederlander, maar ook ondernemer. Hoe ziet uw bedrijf eruit? Een bijzondere deelnemer van het West-Brabantplein is TV Ga zet; de commerciële tv-zender die sinds 1 oktober in heel West-Brabant te zien is. BREDA- Eén van de directeuren is Martien Vreijsen, voormalig topvoet balier (NAC, "Feyenoord, Oranje) en oud-directeur van NAC. "Wij zen den bij TV Gazet ook grote evene menten uit, en daar hoort Contac ta.n] zeker bij. We gaan deze beurs mooi in beeld brengen voor de tv-kij- ker." TV Gazet biedt een breed pak ket aan informatie en amusement, via Ziggo-kanaal 46. Zo zijn er program ma's over sport, cultuur, evenemen ten, eten drinken, business, en elke woensdagmiddag kunnen de piepjon ge kijkers genieten van Alles Kids. Zelf verzorgt Vreijsen het programma Zorg voor Zorg, dat is ontstaan op ba sis van zijn persoonlijke ervaringen. "Toen mijn vader naar een verzor gingshuis moest, wist ik niet wat ik meemaakte; er kwam zo veel op me af, er waren zo veel dingen die ik moest regelen en waar ik me in moest verdiepen. Geloof me, daar is nie mand goed op voorbereid. Zorg voor Zorg is onder meer bedoeld om men sen over dit soort zaken te informe ren." Digitale revolutie in hoog tempo ling, maar dit proberen we vooral met digitale hulpmiddelen te doen." "Nee, waarom zou ik? Toen ik 18 jaar geleden vertelde wat er ging ge beuren, geloofden weinigen me. Ik werd wel 'digitale dominee' ge noemd. Maar inmiddels ben je ziende blind als je niet beseTt hoe groot de impact van computer en internet is. Dat geldt trouwens ook voor het scholenproject. Over vijf jaar zullen vrijwel alle scholieren in de Westerse wereld een tablet gebruiken op school." "Heel ingrijpend. Ik denk dat we nu niet te maken hebben met een con juncturele crisis, maar een structurele crisis. Zo zal de leegstand van kanto ren, ook bij economische groei, niet meer verminderen. Helaas heeft Nederland, ,toen het kon, weinig gedaan aan innovatie en het geld dat verdiend werd niet in de toekomst ge stoken. Het meest schrijnende sym bool hiervan vind ik de Betuwelijn, een gigantische in vestering in het verleden." "Het lijkt sprekend op wat er gebeur de in 1995 toen ik met mijn boek uit kwam over de kansen van internet en in mijn Digi-Deltaplan aangaf wat er gedaan kon worden. Ik krijg heel veel positieve reacties van ouders, leer krachten en leerlingen op de scholen waar we begonnen zijn. Je moet kin deren op de toekomst voorbereiden met de mogelijkheden van vandaag. Tenslotte hebben we op school ook niet meer met een leitje en griffel le ren schrijven." "Wat een onzin! Steve Jobs is iemand die een grote impact heeft gehad op de wereldgeschiedenis en via de naam geving is het een eerbetoon. Er zijn veel meer scholen naar bekende over leden mensen vernoemd, die ooit een grote prestatie leverden. Scholen ko pen al heel lang allerlei leermethoden van grote uitgevers. Dat wordt toch ook niet genoemd "commercie doet mee op school". Ik vind trouwens dat kinderen op scholen goed voorbereid moeten worden op wat er speelt in de wereld. Commer cie speelt daar ook een rol in en daar aan wordt mijns inziens te weinig aan dacht gegeven." "Als je ziet hoeveel aandacht er door de jaren heen (meer dan 35 jaar) wordt geschonken aan de peilingen, dan denk ik dat dit wel meevalt. Jam mer is wel dat ik al heel lang waar schuw dat ons politieke stelsel volledi ge achterhaald is en zich steeds meer vastdraait. Dat leidt tot een grotere in stabiliteit en minder slagkracht van welke regering dan ook. Bij de vol gende verkiezingen wordt het nog moeilijker, een regering te vormen. Dat is wel een trieste constatering." "Als er veel verandert, ontstaan er veel kansen. Maar als je die niet ziet dan blijven er alleen bedreigingen over. Ik denk dat een deel er sterk van kan profiteren en anderen juist niet. Het anticiperen op die verande ringen is cruciaal om te overleven." Maurice de Hond is dé opiniepeiler van Nederland; zijn mening telt als het gaat om voorspellingen in politiek en economie en hij staat be kend als innovator in digitaal ondernemen. Dit jaar staat hij met zijn SteveJobsSchool project volop in de schijnwerpers met veel lof en min stens zoveel kritiek In 1995 heb ik een boek geschreven over de grote gevolgen die ik ver wachtte door de introductie van inter net ('Dankzij de snelheid van het licht'). We ondergaan een vorm van revolutie (de digitale), die zich onder scheidt van de vorige (de industrie) met een veel hoger tempo van veran dering. Dat veranderingsproces is nog lang niet afgelopen. De komende tien jaar is er nog meer te verwachten dan de afgelopen tien jaar. In mijn verhaal zal ik ingaan op de huidige en toe komstige veranderingen. "De opbouw van het bedrijfsleven, ook in deze regio, is erg bepaald door de locatiefactoren die in het verleden erg belangrijk wa ren. Afstand tot grote markten. tot transportwegen en de beschikbaar heid van natuurlijke hulpbronnen wa ren daarbij cruciaal. Die factoren ne men in belang af. Plaats en tijd zijn in de digitale wereld veel minder belang rijk. Concurrentie kan zich over veel grotere afstanden uitstrekken dan vroeger. Overheid en bedrijfsleven zullen zich vooral moeten richten op datgene wat onderscheidend kan zijn voor deze regio." "Sinds 2002 werk ik niet meer met een kantoor of vaste medewerkers. Ei genlijk volledig in de virtuele wereld. Daarmee heb ik me tijd- en plaatson afhankelijk gemaakt. Het scholenpro ject dat ik nu doe (04NT - Steve JobsSchool) vraagt wel steeds meer in spanningen van men- sen en samenwer king. Zeker ook gezien de interna tionale belangstel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 103