Serviërs zien stembus in Kosovo nog altijd niet zitten BUITENLAND 9 Hoofd dode man aan voordeur Een Braziliaanse politie agente heeft in een zak aan de voordeur van haar wo ning het hoofd van haar echtgenoot aangetroffen. De 35-jarige winkelier Jao Silva Santos was maandag in een voorstad van Rio de Janeiro ontvoerd. Lokale drugscrimi nelen worden tot de ver dachten gerekend. Arrestaties na aanslag met auto Aanvaring leidt tot blokkade kanaal Het scheepvaartverkeer in het drukbevaren Noord- Oostzeekanaal in Duitsland is gestremd na een aanva ring. Tijdens de storm van maandag kwam de Neder landse tanker Coral Ivory in aanvaring met de Siderfly. De Coral Ivory, geladen met vierduizend ton ammoniak, kon op eigen kracht doorva ren naar Brunsbüttel. De Si derfly maakte slagzij en moet met sleepboten op zijn plaats worden gehouden. Het is niet bekend wanneer schepen weer gebruik kun nen maken van het kanaal. Als zondag in heel Kosovo de stembussen weer opengaan, staat de deelname van de Servische minderheid in het noorden cen traal. Deze Serviërs erkennen de Kosovaarse onafhankelijkheid nog altijd niet, net als moeder land Servië. In dit niemandsland spreek je Servisch, betaal je met Servische dinars en worden verte genwoordigers van de Kosovaarse staat geweerd, desnoods met ge weld. Maar voor het eerst kan hun af keer van alles wat Kosovaars is niet meer rekenen op de steun van de Servische regering. In een reeks akkoorden onder toezicht van de Europese Unie beloofde Belgrado zijn handen af te trek ken van de Noord-Kosovaren. Ser vië zet voor hen geen eigen ge meenteraden meer op; ze zullen moeten integreren in Kosovo. Dat is de prijs die Servië betaalt voor uitzicht op EU-lidmaat- schap. Het land hoeft Kosovo niet te er kennen, maar mag de omstreden staat niet meer in de wielen rij den. Dankzij die toezegging mag het volgend jaar waarschijnlijk gaan onderhandelen over toetre ding tot de EU. De vraag is of de 60.000 Serviërs in Noord-Kosovo bereid zijn mee te werken. Na de verkiezingen mogen hun gemeentes een sa menwerkingsverband vormen met een grote mate van zelfstan digheid, maar onder toezicht van de Kosovaarse regering. Dat gaat Zondag wordt er gestemd voor gemeenteraden, positie Serviërs in het noorden staat centraal velen te ver. In een zelfgeorgani seerd referendum in 2011 zei meer dan 90 procent niets met Kosovo te maken te willen hebben. Ook nu nog is de weerstand groot. Opi niepeilingen voorspellen een op komst van een kwart. Dat plaatst Servië in een moeilij ke situatie. Het heeft beloofd de Kosovaarse Serviërs te laten inte greren, maar heeft daarvoor wél hun medewerking nodig. Aan de andere kant wil Servië ook vast- Belgrado heeft in afspraken met de EU beloofd de handen af te trekken van de Servische minderheid houden aan zijn claim op Kosovo, dus kan het niet openlijk steun verlenen aan de regering in Pris- tina, in Belgrado consequent als 'interim-autoriteit' aangeduid. Ooit leek Belgrado de lokale bevol king aan een touwtje te hebben, maar hoe meer Servië opschuift richting acceptatie van Kosovo, hoe onafhankelijker de bevolking zich toont. Na de akkoorden die deze verkie zingen mogelijk maakten, werd er openlijk gemuit en dreigden loka le politici zelfs de onafhankelijk heid uit te roepen. De opkomst bij de verkiezingen wordt een be langrijke antwoord op de vraag of zulke wilde plannen écht steun hebben, of dat de bevolking zich neerlegt bij de nieuwe realiteit. In China zijn vijf verdach ten aangehouden in verband met het incident op het Plein van de Hemelse Vrede, maandag. Een auto reed in op een menigte. Drie inzit tenden en twee toeristen vonden de dood. Bij twee verdachten gaat het vermoe delijk om etnische Oeigoe- ren. Geen vergoeding voor seksongeval Een Australisch bedrijf hoeft van de rechter een werkneemster geen schade vergoeding te betalen nadat ze een ongeluk kreeg bij het vrijen. Ze raakte gewond toen de plafondverlichting op haar hoofd viel. Formeel was ze aan het werk, daar om diende zij bij het bedrijf een claim in. Dat was vooral te danken aan Jean-Marc Gadoullet, een militair van een elite-eenheid die jaren lang voor de Franse buitenlandse veiligheidsdienst heeft gewerkt. Daarna trad hij als veiligheidsex pert in dienst bij president Déby van Tsjaad waarna hij in dezelfde functie in Niger aan de slag ging. Gadoullet legde het contact met Abou Zeid. In de onderhandelin gen werd de vrijlating van een lid van AQIM geregeld evenals de be taling van losgeld voor de drie ge gijzelden. Daarna liepen de onderhandelin gen over de andere gegijzelden vast, onder meer door de verkie zing van Francois Hollande als president van Frankrijk. Hij verze kerde geen losgeld meer te zullen betalen voor gegijzelde Fransen. AQIM had zich in Noord-Mali ge nesteld met de gegijzelden. Toen moslimstrijders de hoofdstad Ba mako bedreigden, kwam het Fran se leger in actie. De Fransen ruk ten op naar het noorden, waarbij Abou Zeid werd gedood. In die pe riode zijn de gegijzelden overge bracht naar een ander gebied, mo gelijk het zuiden van Libië. De onderhandelingen met AQIM werden hervat. Onderhandelaars zijn Mohamed Akotey, een voor malige Toeareg-rebel die minister is geweest in Niger, en |ean-Mi- chel Chéreau, voormalig onderdi recteur van de Franse militaire in lichtingendienst Chéreau is nu di recteur veiligheid van Areva. De onderhandelingen hebben geleid tot de vrijlating van de vier Fran sen. Ze werden dinsdag met een heli kopter van het Franse leger opge haald uit het noorden van Mali. Daarvandaan zijn ze overgebracht naar Niamey, de hoofdstad van Ni ger. Gisteren zijn ze teruggevlo gen naar Parijs. President Hollande bedankte Ma- hamadou Issoufou, de president van Niger, uitvoerig voor zijn hulp bij de vrijlating van de Fran sen. Issoufou is een persoonlijke vriend van Hollande. Ze kennen elkaar van vergaderingen van de Socialistische Internationale. De Franse minister van Defensie, Jean-Yves Le Drian, heeft gezegd dat er voor de gegijzelden geen losgeld is betaald. Er circuleren echter berichten dat er twintig miljoen euro is betaald. Mogelijk is de werkgever van de vier Fran sen over de brug gekomen en heeft de regering formeel dus geen losgeld betaald. Minister van Buitenlandse Zaken Laurent Fabius heeft gezegd dat de vier het relatief goed maken. Daniel Larribe, werd de meeste tijd in totale afzondering vastge houden. DONDERDAG 31 OKTOBER 2013 RIO DE JANEIRO PEKING thuis, na drie jaar BRUNSBÜTTEL door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Zelden opende een stemlokaal dermate voor joker als dat in Noord-Mitrovica bij de vori ge gemeenteraadsverkiezingen. Er bleken geen kiezers te zijn. De Ser vische inwoners van deze gemeen te in Kosovo boycotten destijds de verkiezingen. Dat zou deze keer an ders moeten zijn. CANBERRA Drie van de vrijgelaten Fransen, gisteren tijdens hun aankomst in Frankrijk. Vlnr Mare Féret, Daniel Larribe en Pierre Legrand, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9