Boek voor een absolute bodemprijs! Keuze uit prachtige 3- tot 5-sterren hotels! stipreizen.nl ...grensverleggend! (gw) Duitsland: bondgenootschap met Brazilië voor privacy Grootste partij België 5 wil geen premier meer Zonvakanties Eilat 'NSA omzeilt ook toezicht' ïOttuurtulï gorden Jejon! GIJZELING MALI 8 BUITENLAND Vier Franse gegijzelden zijn weer thuis, over het lot van Sjaak Rijke is niets bekend. boek online of bel met 020 - 66 22 222 \^y 0 8- en 15-daagse zonvakanties Het werk van de Amerikaanse ge heime dienst NSA werd woens dag weer iets minder geheim door de onthulling van het Itali aans blad Panorama dat ook de paus en miljoenen andere Italia nen zijn afgeluisterd. Duitsland en Brazilië eisen verandering. Dat juist die landen zich tot grote criti ci ontpoppen, is niet heel verwon derlijk' zowel bondskanselier An gela Merkel als de Braziliaanse president Dilma RoussefF is ervan overtuigd dat ze door de Amerika nen zijn afgeluisterd. Beiden zijn daar zeer ontstemd over. Een gang naar de VN kan geen bindend resultaat opleveren, maar heeft wel symbolische waar de. Voor de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Guido Wes- terwelle is het indienen van een resolutie een aanzet tot het vor men van 'een breed bondgenoot schap voor de bescherming van de privésfeer'. In de tekst staat dat maatregelen tegen het terrorisme 'in overeenstemming moeten zijn met het volkenrecht'. De Duitse regering beraadt zich ook op concrete maatregelen. Ber lijn heeft een delegatie naar Was hington gestuurd om opheldering te eisen en studeert op strengere- privacywetgeving. Minister van Binnenlandse Zaken Hans-Peter Friedrich herinnerde er fijntjes aan dat diplomaten het land uitge zet kunnen worden als zij zich niet aan de wet houden. De ontkenning van NSA-baas Keith Alexander dat zijn dienst WASHINGTON - De Amerikaanse geheime dienst NSA eist niet al leen informatie op bij de internet giganten Google en Yahoo, maar tapt de datastromen van beide be drijven ook in het geheim af. Dat doet de NSA samen met zijn Britse tegenhanger GCHQ, zo meldde The Washington Post gis teren. De krant baseert zich op ge gevens van klokkenluider Edward Snowden en interviews met betrokken functionarissen. Het aftappen zou in het buiten land gebeuren. miljoenen telefoongesprekken in Europa heeft onderschept, leidde tot sceptische reacties. De Franse regering liet weten weinig geloof te hechten aan Alexanders ver haal. Ook onderzoeksjournalist Glenn Greenwald reageerde vol onge loof. Hij schreef op zijn blog dat de NSA geen enkel bewijs heeft geleverd en wees erop dat de dienst deze beweringen doet ter wijl ze zelf zwaar onder vuur ligt. Greenwald beschikt over een gro te hoeveelheid geheime informa tie van de NSA. Hij kreeg die gege vens van voormalig insider Edward Snowden, die de bal in juni aan het rollen bracht. Volgens nieuwe onthullingen in de krant El Mundo is Spanje zelf deels verantwoordelijk voor het op grote schaal onderscheppen van telefoongesprekken en mail verkeer door het Amerikaanse NSA. De Spaanse inlichtingen dienst werkt, net als de AIVD in Nederland, nauw samen met de VS als het gaat om verzamelen van data. In het gisteren gepubli ceerde document wordt uitgelegd dat Spanje en Nederland 'gefocust samenwerken' met de Amerika nen. Al eerder werd bekend dat de NSA eind vorig jaar in een maand tijd ongeveer 1,8 miljoen telefoontjes in Nederland heeft onderschept. BRUSSEL - In een nieuw België is nen wel 'Belgisch' blijven. Daar- be geen plaats meer voor een natio- voor is slechts een regering van sti naai premier. Die functie wordt zes ministers nodig. da overbodig. Het koningshuis kan Voor het tweetalige Brussel heeft ge wel blijven bestaan, maar heeft de N-VA ook een oplossing. Het bl< niets meer te zeggen. Dat stelt de moet een echte hoofdstad wor- vis grootste Belgische partij, de den, verdeeld in districten. De te Vlaams-nationalistische N-VA. stad wordt van Vlaanderen én j ve De partij presenteerde gisteren Wallonië. Brusselaars kiezen tus- I de haar visie voor België, dat volgend sen het Vlaamse of Waalse stelsel, jaar gaat stemmen. De N-VA bijvoorbeeld voor het betalen van Al vindt dat de macht in België vrij- belastingen of het krijgen van een stt wel uitsluitend bij Vlaanderen en pensioen. Brussel is nu een apart de Wallonië moet liggen. Nationaal gewest van 19 gemeenten, maar m moet er zo min mogelijk worden met beperkte zelfstandigheid. trc gedaan. Maar het beheer van de Om de plannen door te voeren is Kc staatsschuld en de afbouw daar- steun van twee derde van het par- 7 no van, defensie en asielbeleid kun- lement nodig. )ar NIAMEY - De vier Franse gijzelaars die dinsdag zijn vrijgelaten, wer den eerder dit jaar op een video getoond, samen met Sjaak Rijke uit Woerden. Rijke werd in november 2011 sa men met een Zuid-Afrikaan en een Zweed met geweld meegeno men uit een restaurant in het Ma- linese Timboektoe. Een Duitser verzette zich en werd doodgescho ten. De partner van Rijke wist te ontkomen. Over het lot van Rijke is niets bekend. De video toonde nog twee gevangenen, de Zweed Johan Gustafsson en Stephen Mal colm uit Zuid-Afrika. De vier Fransen, Daniel Larribe, Thierry Dol, Mare Eéret en Pierre Legrand, werden op 16 september 2010 in Niger ontvoerd door AQIM, de Noord-Afrikaanse tak van de terreurbeweging al-Qaeda. Ze maakten deel uit van een groep van zeven personen die in Arlit werden gegijzeld. In de om geving van deze plaats wordt ura nium gewonnen voor de Franse kerncentrales. De Fransen zijn werknemers van Areva, die onder meer de kerncentrales beheert. Ze woonden op een compound voor buitenlandse werknemers, die normaal gesproken wordt be waakt door het leger van Niger. Op het moment van de gijzeling waren er echter geen bewakers. Vijf dagen na de aanval op het ver blijf van de Fransen, werd de ac tie opgeëist door AQIM, die ook actiefis in het noorden van Mali. Het commando dat de actie uit voerde, stond onder leiding van Abdelhamid Abou Zeid. Deze Al gerijn wordt beschouwd als een van de leiders van AQIM. Drie van de ontvoerden werden op 24 februari 2011 vrijgelaten. .'.JUfc. BERLIJN/WASHINGTON - Wanneer is spionage een goed middel om ter rorisme tegen te gaan en wanneer verwordt het tot een onrechtmati ge inbreuk? De wereld moet een duidelijk antwoord geven op die vraag, vinden Duitsland en Brazilië. Ze gaan het spionageschandaal aan kaarten in de Algemene Vergade ring van de VN. JO( Vertrek: nov. t/m apr. Prijsdoorbraakl Boek voor een absolute bodemprijs deze rondreis naar het walhalla voor cultuurliefhebbers: Israël! Reis mee naar o.a. Jeruzalem, het Palestijnse Bethlehem, het archeologische wonder Beit She'an én meer! Inclusief: vliegreis, transfers, rondreis per comfortabele touringcar, verblijf in goede toeristenklasse hotels, diverse maaitijden en Nederlandssprekende gids. Ook te boeken i.c.m. zonvakantie in Eilat. Zie www.stipreizen.nl/israelrr Vertrek: nov. t/m apr. Maak kennis met veelzijdig Israëli Geniet van heerlijke temperaturen, zonovergoten stranden, historische bezienswaar digheden, rijke cultuur en verken de kleurrijke onderwaterwereld van de Rode Zee. Bezoek het dolfijnenstrand, ga shoppen, maak een excursie naar de uitgestrekte Negev woestijn of de fascinerende roze stad Petra in buurland Jordanië. Inclusief: vliegreis, transfers en verblijf in een 3- tot 5-sterren hotel. Zie www.stipreizen.nl/eilat door onze redactie buitenland Vrijgelaten Fransen waren eerder dit jaar op een video te zien, samen met Sjaak Rijke Regering ontkent het betalen van losgeld, maar mogelijk heeft de werkgever dat wel gedaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8