'Geen verhoogd risico Nog geen bevestiging matigen PIP-borstimplantaten' aanklacht tegen Russen 66 Iedere match is een bevestiging van je eigen schoonheid. Dat is een prettig gevoel 66 Je krijgt vaak slechte BINNENLAND 7 Datingapp Tinder is mateloos populair. In de bus, trein of in de schoolpauze mensen keuren, blijkt een vermakelijk tijdverdrijf. NIJMEGEN - Achteloos bladert José (27) uit Venlo door de foto's. Uit gelaten mannen tijdens een feest, mannen uitkijkend over een mis tige bergvallei, mannen aan een biertje op het terras: ze komen een voor een voorbij. De meesten worden afgewezen, soms krijgen ze een hartje. Vonden die man nen José ook al een keer leuk, dan is er een 'match' en kan er een chatgesprek beginnen. „Maar daar doe ik eigenlijk helemaal geen moeite voor", geeft ze toe. Via de datingapp Tinder kan je mannen of vrouwen, afhankelijk van waar je voorkeur ligt, afkeu ren of goedkeuren met een simpe le veeg (swipe). De app gebruikt daarvoor profielfoto's van je Face- book-pagina. Personen die je goedkeuring wegdragen, krijgen een hartje, door naar rechts te swipen. ledereen die je afwijst, krijgt een kruisje, door naar links te vegen. De persoon in kwestie krijgt geen melding van een even tueel 'blauwtje'. De applicatie is populair. Hon derdduizenden Nederlanders heb ben haar gedownload, het meren deel is tussen de 18 en 24 jaar. El ke dag komen er gebruikers bij. Herm Kistjes weet waarom de app zo populair is. „Als gebruiker verzamel je matches. Iedere match is een bevestiging van je ei gen schoonheid. Dat geeft een prettig gevoel", zegt de versla- vingsdeskundige en auteur van het boek Socialbesitas. „Wat er ge beurt in je lichaam, is dat je ge- luksstofjes aanmaakt. Die stof noe men we dopamine. Het geeft je een gelukkig gevoel, dat je telkens opnieuw wilt ervaren. Het is het zelfde stofje dat gamen zo versla vend maakt en het gevoel is verge lijkbaar met het gevoel dat hardlo pers ervaren." Het is de bedoeling dat er na een match een chatgesprek ontstaat en dat de twee bij een klik op een echte date gaan.-Naast Facebook- foto's toont de app daarom ook ge meenschappelijke Facebook-vrien- den en je 'vind-ik-leuks' om te kij ken of er veel gezamenlijke inte resses zijn. Maar in de paar secon den die je neemt om iemand te keuren, draait het toch vooral om uiterlijk. De meeste gebruikers lij ken de app vooral voor de lol te ge bruiken. In de bus, trein of in de pauze mensen keuren op Tinder blijkt een vermakelijk tijdverdrijf. „Ik heb de app vooral voor de grap, voor als je niks te doen hebt. Het is een soort vleeskeuring", be vestigt Lars Leenders (17) uit Bem- mel. „Je krijgt vaak slechte ope ningszinnen en hele domme ge sprekken." Bijna onvermijdelijk bestaat er daarom ook een Face- book-pagina Guitige Tinderbe- richten waar geinige voorbeelden openingszinnen en hele domme gesprekken worden geëtaleerd. „Je kunt apar te openingszinnen gebruiken, die je nooit in de kroeg zou gebrui ken, want dan zet je jezelf voor schut. Bijvoorbeeld, 'ik dacht dat spetters alleen uit de kraan kwa men", vertelt Max Wissing (17) uit het dorp Gendt. „Het is niet mijn intentie om te gaan daten." Toch zijn er ook succesverhalen. „Hij was gewoon een hele leuke jongen en ik was benieuwd of on ze klik er ook in het echt was. We hebben in de stad een drankje ge daan en het was heel leuk. Inmid dels hebben we al vijf keer geda- tet en gaat het een serieuzere kant op!", vertelt Djana Djord- jevic (21) uit Nijmegen enthou siast. „Ik vind Tinder een leuke app, omdat het online daten laag drempelig maakt, zonder rare pro fieltjes. Maar ik zie het ook ge woon als iets grappigs en dat ik er nu zo'n leuke jongen door heb le ren kennen, vind ik een gelukkig toeval." Tinder is bij lange na niet de eni ge datingapp. Zo bestaan er ook nog FlirtSmart, Hot or not, Skout, Knuz en Badoo. Dat meldde de Inspectie voor de Gezondheidszorg gisteren. De in spectie baseert zich op een onder zoek in opdracht van de Europese Commissie. De onderzoekers concludeerden wel dat de kans op scheuren bij de PIP-implantaten verhoogd is. Stoffen in de implantaten zouden echter geen risico voor de gezond heid vormen. Ook bleek er geen bewijs te zijn dat de stoffen de kans op kanker verhogen. De PIP-implantaten leidden eind 2011 tot veel onrust onder vrou wen. Ze zijn bang dat ze door lek ken auto-immuunziekten of bind- weefselziekten hebben gekregen. In januari 2012 hebben de inspec tie en de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC) PIP-draagsters geadviseerd hun implantaat te laten verwijderen. De IGZ gaat nu met de NVPC overleggen over dit advies. Het steunpunt voor vrouwen met borstimplantaten vindt dat de IGZ kort door de bocht gaat door op basis van één 'voorlopig' onder zoek te stellen dat PIP-implanta ten niet ongezond zijn. Volgens hem wordt in deze zaak veel via Russische persbureaus ge- communiceerd.Het persbureau In terfax meldde vorige week dat de aanklacht was afgezwakt. Op pira terij staat in Rusland maximaaL 15 jaar. De onder Nederlandse vlag varende Arctic Sunrise werd in september opgebracht door de Russische autoriteiten na een pro testactie bij een boorplatform van Gazprom in de Petsjorazee. De 30 opvarenden, onder wie twee Ne derlanders, zitten sindsdien vast in Moermansk. Om schip en bemanning vrij te krijgen is Timmermans naar het Internationaal Zeerechttribunaal gestapt. Volgende week woensdag is de eerste hoorzitting' maandag vindt nog een korte procedurele zitting plaats. Voor 21 november doet het tribunaal uitspraak. Dat Rusland in bepaalde zaken bij het tribunaal een voorbehoud heeft gemaakt, maakt volgens Timmermans niets uit. Uitspra ken zijn bindend voor alle landen die aansloten zijn bij het zeerecht verdrag. Hij probeert ook via ande re wegen de Greenpeace-zaak op te lossen. Dit heeft nog niets con creets opgeleverd. Hij spreekt vol gende week weer met zijn Russi sche collega, Sergej Lavrov. De band met Rusland kwam door een reeks incidenten in zwaar weer. Naast het geschil over Greenpeace, werd een Russische diplomaat in Den Haag opgepakt en in Moskou een Nederlandse di plomaat mishandeld. Volgens de minister is de relatie momenteel in 'rustiger vaarwater' beland. DONDERDAG 31 OKTOBER 2013 J jongeren gebruiken massaal Tinder. Honderdduizenden Nederlanders hebben de app gedownload. foto Tinder Tinder: daten of vleeskeuring? door Merel Buiting en Freke Remmers Herm Kistjes Lars Leenders (17) UTRECHT - Borstimplantaten van het Franse merk PIP vormen geen verhoogd risico voor de gezond heid van draagsters. DEN HAAG - Nederland heeft nog geen formele bevestiging ontvan gen dat de Russische aanklacht te gen de opvarenden van het Green- peace-schip is afgezwakt van pirate rij naar 'hooliganisme'. Dat zei mi nister Frans Timmermans (Buiten landse Zaken) tijdens een debat in de Tweede Kamer woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7