Gemis Veers Museum leeft tussen hoop en vrees is niet schuldig In Zeeland zijn 1532 gehandicapte kinderen Rechtbank: ZEELAND 23 commentaar Ganzen verjagen van jong gras Zeeland belicht Zeeland belicht Weck van het Zeeuwse hoek 30 oktober t/m 9 november 2013 www.zecland boekenn 1 VEERE - Definitieve sluiting dreigt voor De Schotse Huizen, maar de hoop is nog niet volledig vervlo gen. Morgen kan het verlossende woord komen dat het museum openblijft. „Er is nog een kans", zegt Harry Buiter, voorzitter van Stichting Delta Cultureel, dat het museum beheert en exploiteert. Die kans is ontstaan na een be zoek dat enkele Kamerleden en het Rijksvastgoed en Ontwikke lingsbedrijf afgelopen maandag brachten aan het museum. Onder hen waren de Middelburgse Ka merleden André Bosman (VVD) en Albert de Vries (PvdA). „We hebben een plan besproken voor een overgangsfase van enkele ja ren, maar daar hoort ook geld bij. Uit het gesprek zijn enkele nieu we vragen naar voren gekomen die deze week nog beantwoord moeten worden. Dus of we van- Terneuzen telt de meeste kinde ren: 258. Daarna volgen Middel burg (236), Goes (153) en Vlissin- gen (141)- Noord-Beveland zit aan de andere kant van het spectrum met 26 gehandicapte kinderen. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van onder meer de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind. Het doel was, gemeenten te wijzen op wat er op hen afkomt als in 2014 de verant woordelijkheid over jeugdzorg en zorg voor gehandicapten aan hen overgedragen wordt. Het rapport 'Kinderen met een handicap in tel' bevat dan ook aanbevelingen. Zo zouden gemeenten een apart beleidsplan moeten maken voor deze kinderen. Voorzitter van de taskforce Jeugd in Zeeland, Jo- Annes de Bat: „Goed dat er getal len aangeleverd worden, maar we moeten het uitgangspunt van de transitie - een integrale aanpak - niet uit het oog verliezen met die afzonderlijke beleidsplannen." De 184 meter lange combinatie was bezig om de sluis uit te va ren. De tros aan de achterzijde was los. Het latere slachtoffer, de 60-jarige matroos Jan Stanek, maakte zijn schipper duidelijk dat voor, bij de boeg, de tros ook Tos' was en dus gaf de schipper gas om de sluis uit te varen. Want, zo betoogde de schipper op de zit ting, Tos is los' en pas dan wordt gevaren. Kort daarna werd Stanek door een knappende tros geraakt. Hij overleed twee dagen later aan zijn verwondingen. Niemand had het zien gebeuren en dus was het ook tijdens de behandeling gissen wat er nu precies was gebeurd". Volgens de camerabeelden zou bij de boeg de tros los zijn gemaakt van de bolders op het schip. Ken nelijk was de tros nog niet los van de bolder op de wal. In ieder ge val was het niet op camerabeel den te zien. Het gevolg daarvan was dat de tros uitrolde en uitein delijk met een knoop of lus bij de bolders op het schip vast kwam te zitten en de tros knapte met fata le gevolgen voor Stanek. daag echt onze laatste openings dag hebben of dat er toch nog een lichtpunt is, dat weten we vrij dag", zegt Buiter. Meer wil hij er niet over kwijt en ook de Veerse wethouder René Molenaar zegt er tot morgen niks over. Museum De Schotse Huizen is in 1946 ontstaan uit de nalatenschap van Alma Oaks. Zij schonk het museum aan het Rijk, dat ook de inboedel kocht. De opdracht van Oaks was dat het Rijk het mu seum moest openhouden. Dat komt nu in gevaar doordat het Rijk de panden wil verkopen en doordat de gemeente Veere de subsidie afbouwt. Stichting Delta Cultureel geeft de opdracht voor de exploitatie van De Schotse Hui zen daarom terug aan het Rijk. Het museum is elk jaar open van 1 april tot en met 31 oktober. Vol gens de stichting moet het Rijk de deuren dus 1 april 2014 weer openen. De toekomst van De Schotse Huizen hangt aan een zij den draad. De Stich ting Delta Cultureel en de ge meente Veere geven de moed nog niet helemaal op, maar dat lijkt tegen beter weten in. Het Rijk doet De Schotse Hui zen over aan de Nationale Mo numentenorganisatie. In dit model zien de stichting en de ondernemer die het gebouw wilde kopen niets. Sluiting van De Schotse Hui zen zou een flink verlies zijn. Het museum heeft een interes sante collectie en het is een be langrijke expositieruimte voor Zeeuwse kunst. Bovendien heeft Veere behalve de fraaie gevels en de mooie omgeving toch al weinig te bieden. Zon der het museum dreigt Veere een faqade te worden. Er is nog een sprankje hoop. Veere heeft wat geld voor een tijdelijke voortzetting. Als de vele vrijwilligers hun werk blij ven doen, moet het mogelijk zijn het museum een paar jaar respijt te geven. Wellicht hangt de vlag er daarna anders bij. MIDDELBURG - Vanaf i november tot 15 februari mag er niet meer op ganzen gejaagd worden die uit rusten op gras dat voor 1 augustus is ingezaaid, heeft Gedeputeerde Staten besloten. De Faunabeheer- heid Zeeland mag van 1 oktober tot 1 april ganzen met een geweer verjagen om schade te beperken aan kwetsbare gewassen en pas in gezaaid gras. Het besluit is onder deel van Ganzenakkoord. van Ruden Ricmens en Jan van Damnie Cadeau bij aankoop van 15,- aan boeken bij alle Zeeuwse boekhandels DONDERDAG 31 OKTOBER 2013 m Rahise en Patrick Dedecker zijn onder de indruk van de grote schouw en gebakken tegeltjes in de kamer van Alma Oakes, de laatste particuliere eigenares 1111 KJ i/Gl van De Schotse Huizen, foto's Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Verwey-Jonker Instituut heeft het aantal kinderen met een handicap in kaart ge bracht per provincie, gemeente en wijk. Zeeland heeft landelijk gezien exact het gemiddelde aantal gehan dicapte kinderen: 1,96 procent. In exacte aantallen, 1532 kinderen. MIDDELBURG - Een 72-jarige Duitse schipper uit Salsgitter is niet schul dig aan het dodelijke ongeval, dat op 23 december 2011 in de Kram mersluizen bij Bruinisse plaatsvond aan boord van de duwcombinatie Gavialis. De rechtbank volgt daar mee het verzoek van de officier van justitie. De schipper werd vrij gesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63