Games geven zorg impuls i Inspectie: aangifte doen bij politie is niet makkelijker geworden 6 BINNENLAND 'Serious games' zien er uit als een spel, maar ze zijn de opmaat naar grote vernieuwingen. Ook in de zorg. ONBEPERKT BEL ONBEPERKT SMS 2000MB DATA LIFETIME KORTING MAAR LIFETIME KORTING 100 min onbeperkt sms 200MB datategoedj GALAXY S3 MINI 1000 sms jes 500MB datategoed GOEDKOOP SAMSUNG GALAXY NEO AMSTELVEEN - Roxxy zoekt zijn weg door duistere gangetjes. Het met messen en pillen bewapende ventje lijkt nergens voor terug te deinzen. Hij vervult de heldenrol in Re-Mission, een computerspel voor tieners en jongvolwassenen waarin kankergezwellen worden bestreden. Voor echte kankerpatiënten is Roxxy meer dan een poppetje. Wie het speelt, kan alleen win nen als hij tijdig een pil slikt. Het bevordert dus therapietfouw. Het spel is voor deze doelgroep effec tief, is wetenschappelijk vastge steld. In de VS, Canada en Austra lië namen 375 kankerpatiënten, van 13 tot 29 jaar oud, deel aan een vergelijkend onderzoek. De le den van de groep die Re-Mission speelden, namen veel vaker de medicijnen op tijd, wisten meer van hun ziekte en gingen er be wuster mee om, aldus een weten schappelijk artikel in het interna tionale vakblad voor kinderge neeskunde Pediatrics. Het gebruik van 'serious games' in de zorg leidt tot meer efficien cy en kostenbeheersing en kan door bewustwording bij de pa tiënt zelfs bijdragen aan genezing. Bij de Amerikaanse Food and Drugs Administration, die medi cijnen registreert, zijn inmiddels twee games als medicijn aange meld. In toenemende mate worden com puterspellen ingezet om perso neel te trainen en om patiënten te helpen bij revalidatie of ter voor bereiding van een ingreep. De af- Vaardigheden van chirurgen gaan er door trainingen met games sterk op vooruit gelopen dagen waren honderden wetenschappers, zorgprofessio nals en spelontwikkelaars uit de hele wereld in Amstelveen bijeen voor het congres 'Games for Health Europe'. „Universiteiten en zorgautoriteiten nemen games in de zorg steeds serieuzer'Vzegt voorzitter Jurriaan van Rijswijk van Games for Health Europe, een drie jaar geleden opgerichte dochter van een van oorsprong Amerikaans initiatief. Jan de Boer, bij consultant KPMG de motor achter de 'Gamedesk' die jonge ondernemers in deze branche ondersteunt: „Nederland spreekt een woordje mee. Er zijn hier driehonderd bedrijven die zich met game-ontwikkeling be zighouden. Er werken driedui zend mensen, 30 procent van de ze bedrijven richt zich op 'serious games' en daar weer 30 procent van op games die zijn gericht op gezondheid. We willen die posi tie houden en voorkomen dat top talenten naar de VS uitwijken. Ga mes for Health Europe stelt hen in staat te laten zien wat ze in huis hebben, contacten te leggen, internationale samenwerkingsver banden aan te gaan en investering skapitaal te verwerven." Van Rijswijk wijst op het belang van gaming voor de goed ge schoolde professionals in de zorg: „Wereldwijd sterven dagelijks 750 mensen door fouten in de zorg. Dat kan het gevolg zijn van tekortschietende vaardigheden. Door games kun je die trainen. Nederlands onderzoek heeft uitge wezen dat geregelde training door chirurgen met games, leidt tot een verbetering van de oog-hand-coördinatie met tiental len procenten. Bij bijvoorbeeld Defensie weten ze dat al, daar wordt veel geoefend in een ga- me-omgeving. En KLM zet games in om nieuwe logistieke concep ten te ontwikkelen. Er liggen veel kansen, zeker omdat er een groot aantal jonge mensen is dat zeer vaardig is met games." Ook patiënten hebben baat bij het spelen van de spellen. De her senen worden er flexibel door ge houden, geestelijke vaardigheden blijven langer in stand. Aan ver schillende Nederlandse universi taire medische centra maken ga mes deel uit van wetenschappe lijk onderzoek. Tijdens het congres in Amstel veen was traumachirurg Rafael Grossmann uit de VS een van de hoofdgasten. Hij voerde als eerste chirurg ter wereld een operatie uit met de 'slimme internetbril' GoogleGlass. In Amstelveen deed AMC-chirurg Annelies Schijven dat voor een groot publiek. 0 p m H- Het klonk zo mooi: door de vor ming van de Nationale Politie zou het voor burgers makkelijker wor den om aangifte te doen. Sinds be gin dit jaar moet iedereen via in ternet, telefonisch, aan huis of op het. politiebureau aangifte kun nen doen. Ook hoeven burgers voor een aangifte niet meer naar het politiebureau in de gemeente waar een strafbaar feit heeft plaatsgevonden. Mooie beloftes, maar die worden niet waargemaakt, blijkt uit een rapport van de Inspectie Veilig heid en Justitie. Zo is het niet in het hele land mo gelijk om telefonisch aangifte te doen. Ook klagen agenten steen en been over de administratieve rompslomp die komt kijken bij het doen van aangifte in een ande re gemeente. Die aangifte moet via de post naar een ander korps worden gestuurd en daar op nieuw in de computer worden in gevoerd. Volgens de inspectie kun nen burgers in theorie aangifte doen waar ze willen, maar wie geen afspraak heeft gemaakt, moet soms uren op het bureau wachten om geholpen te worden. Slachtoffers van woninginbraak zouden binnen twee weken een voortgangsbericht over de behan deling van hun aangifte moeten krijgen. Maar dat lukt niet altijd. In zo'n korte tijd is een inhoude lijk voortgangsbericht vaak niet mogelijk, zeggen agenten. In een reactie op het rapport van de inspectie meldt minister Op stelten van Veiligheid en Justitie dat 'cultuurveranderingen bin nen de politie' nodig zijn. „Dat kost tijd", stelt hij. Vodafone Red D verlenging nieuw: €49 p/mnd ëo p/mnd Lifetime de vaste prijs! I.c.m. 2-jarig Vodafone Bel-Sms-Web 100 verlenging. Nieuw €28 p/mnd 24 MAANDEN 1000 sms/500MB .c.m. 2-jarig Ben 120 abonnement. Lifetime de vaste prijs! I.c.m. 2-jarig Vodafone Scherp abonnement. 300 min/sms I 500MB Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 0 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijerland Naaldwijk Pijnacker IJsselstein door Paulus Smits Jurriaan van Rijswijk I Roxxy voert een serieus gevecht met tumoren in 'Re-Mission'. door Peter Winterman DEN HAAC - Veel agenten vinden dat de nieuwe mogelijkheden om aangifte te doen bij de politie al leen maar tot meer bureaucrati sche rompslomp hebben geleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6