Mensen van vlees en bloed zonder een spatje glamour UIT 7 Rasa kan in 4,5 seconden twaalf pakjes sla inpakken en met de hand 175 gram afwegen. Ze is de snelste in de inpakfabriek. Toch kan niemand haar ver tellen waarom zij een van degenen is die ontslagen wordt als ook in Zweden de cri sis zich laat voelen. De tranen springen je in de ogen als je ziet hoe weinig de Zweed se bureaucratie de ontredderde werkzoe kenden te bieden heeft. Hun coach heeft het over uitdagingen, kansen en activiteits bonussen. Holle woorden. Als het erop aan komt, heeft de jonge Rasa alleen haar ei gen doorzettingsvermogen. Hoe deprimerend dat ook klinkt, dit rau we, maar met veel gevoel gefilmde debuut van regisseur-scenarist Gabriela Pichler is toch iets om in het hart te sluiten. Eat Sleep Die sleepte belangrijke Zweedse film prijzen en een publieksprijs in Venetië in de wacht. Voor een belangrijk deel is dat toe te schrijven aan de geweldige hoofdrol van Nermina Lukac als Rasa. Naast haar werk in de fabriek moet ze ook nog op haar met zijn gezondheid sukkelen de Kroatische vader passen. Een stoer meis je met een zorgelijke frons dat durft te zeg gen waar het op staat, maar verder geen prater is. Pichler zet het overrompelend di rect, met veel gevoel, weinig sentiment en toch een sprankje hoop voor ons neer. Ze maakt de spanning tastbaar. We zien mensen van vlees en bloed, zon der een spatje glamour. Zo echt als het maar zijn kan. Dat is het wat je raakt. Ti tweestrijd omdat zijn ingebak- Kiss, The Crystals, Cream en le ken moraal botst met zijn broe- Gerry Rafferty wakkeren een et derliefde. De film is één lange ongelofelijk verlangen aan naar e- aanloop naar de keuze die hij de late sixties en vroege seven- moet maken. Het is moeilijk ties. Inhoudelijk had dit fami- /e die hoofdroute helder te hou- liedrama in elke tijd kunnen le den met allerlei aansprekende spelen. Maar in combinatie ld zijwegen. Zoals een hoereren- met de voor de film speciaal je de, drugsverslaafde ex van de extra smoezelig gemaakte stra in ene broer en een gewelddadige ten van New York, de fijne au- a- kennis van de andere broer, to's en opvallend veel bruin en re waarbij Matthias Schoenaerts lichtblauw, is het toch een pret- niet de kans krijgt te schitteren tige reis terug in de tijd. ;i- zoals we van hem gewend zijn. j- Blood ties is geen uitschieter, ar maar dankzij de soundtrack al- i- leen al de moeite waard. Her- Blood ties. Regie: Guillaume Canet. el haaldelijk wordt er in de film Met: Clive Owen, Billy Crudup, Ma is zelfs expliciet een plaat opge- rion Cotillard, Mila Kunis. in zet. Hits van Ace Frehly van Te zien in Antwerpen Geharnaste strijders vechten met zwaard en laserwa pens. Reuzen veranderen in vurige rponsters. Duistere slag schepen doorboren de majestu euze kastelen in de wereld van As- gard. Nee, de afdeling special-ef fects heeft niet stilgezeten. Origi neel is die combinatie van middel eeuwse en futuristische motieven overigens niet. Wat niet weg neemt dat het soms indrukwek kende taferelen zijn. Voor het ove rige is er minder reden tot enthou siasme. Thor: The Dark World is het ver volg op Thor en The Avengers. De aan Noorse mythologie en Marvel Comics ontsproten godenzoon Thor heeft de aarde en zijn gelief de wetenschapper Jane Foster weer verlaten. In zijn eigen we reld heeft de hamerzwaaiende held (Chris Hemsworth) zijn han den vol aan aartsvijand Malekith (Christopher Eccleston) en jaloer se halfbroer Loki (Tom Hidd- leston). jane (Natalie Portman) is echter nog steeds hoteldebotel van hem. Gelukkig maakt een kos mische constellatie een hereni ging mogelijk, al laten al die ge vechten en wonderbaarlijke feno menen weinig ruimte voor per soonlijke verwikkelingen. Het gaat immers om de dreigende ver nietiging van de totale kosmos. Humor had de zaak kunnen red den. Zoals de verfrissende, maar veel te kort uitgevallen-aardse epi sodes bewijzen. Die vonk wil he laas niet overspringen op het As- gardiaanse toneel met zijn overdo sis effecten en loodzware ernst. Alleen de sarcastische Loki weet hier soms aan te ontsnappen. Acteertalent is ruimschoots aan wezig, dat is het probleem niet. Regisseur Alan Taylor The So pranos, Game of Thronesis 00k niet de eerste de beste, maar aan dit bombastische spektakel heeft hij zich toch vertild. DNDERDAC.31 OKTOBER 2013 Nermina Lukac (rechts) als Rasa in Eat Sleep Die. Eat Sleep Die. Regie: Gabriela Pichler. Met: Ner mina Lukac, Milan Dragisic, Jonathan Lampinen Te zien in Middelburg Crudiffi (links) en Clive Owen. in de tijd Thor: The Dark World (3D). Regie: Alan Taylor. Met: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Christopher Ec cleston, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins. Te zien in Vlissingen, Goes, Terneuzen en Antwerpen Scène uit Thor: The Dark World met Thor (Chris Hemsworth, links) en zijn vader Odin (Anthony Hopkins). 112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51