VS en Uruguay geven Nederland les in legale wietteelt 4 BINNENLAND VION heeft niet met vlees gesjoemeld, zegt een commissie. Dierenbescherming zit met 'een enorme kater'. 'Militair kan werk niet veilig doen' De helft van het defensieper soneel zegt door bezuinigin gen zijn werk niet meer vei lig te kunnen doen. Dat blijkt uit een peiling van vak bond AFMP/FNV. Voor veel taken zouden onvoldoende mensen over zijn. Bijna 90 procent denkt dat de defen- sieminister niet weet wat er op de werkvloer gaande is. 1300 kilo vuurwerk in loods gevonden In een loods in Almere heeft de politie woensdag meer dan 1300 kilo illegaal zwaar vuurwerk gevonden. Er is nog niemand opgepakt. Agenten waren naar het pand aan de Radioweg ge gaan na een anonieme tip, meldde een politiewoord voerster. DEN HAAC - Nee, misleid voelt Frank Dales, directeur van de Die renbescherming, zich niet door de uitzending van Zembla over gesjoemel met keurmerkvlees bij slachter VION. Wel zegt hij dat de consument door het tv-pro- gramma op het verkeerde been is gezet. „Wij gaan door met ons Be ter Leven Kenmerk. Want van boer tot supermarkt: we geloven erin en de consument koopt het vlees steeds vaker." Gisteren presenteerde de commis sie-Alders, die naar aanleiding van de tv-uitzending en op ver zoek van de Dierenbescherming onderzoek deed, haar rapport. In niet mis te verstane bewoordin gen stelt Alders dat er geen enke le aanleiding is te denken dat er op grootschalige wijze is gefrau deerd met het Beter Leven Ken- merkvlees. En al helemaal niet dat er van bovenaf binnen VION opdracht zou worden gegeven tot het omkatten van regulier var kensvlees in het duurdere 'vlees met een ster'. Er gebeurt juist het tegenovergestelde, zegt oud-mi- nister Alders. Het aanbod aan vlees met een kenmerk is 50 pro cent groter dan de vraag. Er wordt dus veel duurder vlees verkocht als regulier vlees, aldus Alders, die ook poogde te spreken met de twee anonieme klokkenluiders die Zembla opvoerde. Tevergeefs. Terwijl de commissie hen toch anonimiteit garandeerde. Opgelucht? Frank Dales: „Opgelucht is niet het juiste woord. Want dan zou ik twijfel hebben gehad aan onze partner VION, die in 2007 vol en thousiasme met ons in het Beter Leven Kenmerk is gestapt. Ik zit wel met een enorme kater. Want wat uiteindelijk flinterdunne be schuldigingen bleken te zijn, moest toch volledig worden onderzocht. Zonde, want daar is de Dierenbescherming niet voor. Wij zijn er om dieren een beter le ven te geven. Want laten we niet vergeten: sinds 2007 hebben dank zij het keurmerk 25 miljoen die ren een beter leven gehad." Gaat u 'Zembla' nu aanpakken? „Natuurlijk heb ik zin om een tik- kie terug te geven. Maar daar zijn we niet voor. De energie en het geld dat dit kost besteed ik liever aan het beschermen van dieren." U heeft het Beter Leven Kenmerk met grote partners als Plus, Albert Heijn, Unilever, VION en vele hon derden boeren opgezet. Hoe hebben die gereageerd? „Plus, Albert Heijn en Unilever hebben eigen onderzoeken ge daan naar VION. Ook daar zijn geen onregelmatigheden uitgeko men. Met VION zijn we in con stant overleg gebleven. Er waren boeren die ons hebben gebeld, bang als ze waren dat de stekker uit het project zou worden getrokken. Dat zijn we nooit van plan geweest. Ik ben ervan over tuigd dat het kenmerk sterker uit deze zaak komt. We breiden het uit. We gaan ook zo'n kenmerk beginnen bij konijnen en bij kweekvis." En de consument? „Zowel VION als wij hebben geen dip in de consumptie ge zien. De mensen behouden het vertrouwen in het Beter Leven Kenmerk." Een delegatie uit Uruguay en de VS legden daar aan Nederlandse (gemeente)bestuurders, ambtena ren en koffleshophouders uit waarom en hoe ze in die landen de wietmarkt niet alleen aan 'de voorkant' (de verkoop), maar ook aan 'de achterkant' (de teelt en toelevering) gaan reguleren. Op dat laatste punt lijkt ons land inmiddels aan alle kanten voorbij te worden gestreefd, constateert ook politicoloog Martin Jelsma van het Transnational Institute en deelnemer aan het congres. Dat de staten Colorado en Was hington in de VS en een land als Uruguay de hele wietmarkt gaan reguleren, is volgens de in interna tionaal drugsbeleid gespecialiseer de Jelsma het gevolg van een 'on dergrondse revolutie' die daar heeft plaatsgevonden. Nederland hoeft het verlies van zijn 'pioniers rol' niet te betreuren. Sterker nog, we zouden er alleen maar profijt van kunnen hebben. „In alle dis cussies wordt telkens gerefereerd aan het feit dat het legaliseren van hennepteelt in strijd is met internationale afspraken. Andere landen halen nu die kastanjes uit het vuur." In Amerika maken ze zich voorals nog geen zorgen over internatio nale verdragen, verzekert Alison Holcomb. Zij is lid van burger rechtenorganisatie ACLU en be- Nederland lijkt 'pioniersrol' In VS maken ze zich geen over softdrugsbeleid te zorgen over internationale verliezen, maar kan daar verdragen, verzekert Ameri- ook profijt van hebben kaanse delegatie in Utrecht hoort tot de Amerikaanse delega tie die gisteren in Utrecht de Ne derlanders over het nieuwe wiet- beleid in Washington voorlichtte. Over enkele weken gaan daar de eerste loketten open waar vergun ningen verleend worden voor door de plaatselijke overheid goed gekeurde en gecontroleerde wiet- kwekers. Recreatieve gebruikers kunnen hun wiet halen bij afhaal- punten. „We hebben veel van jul lie geleerd, hoor. De ervaringen met Nederlandse koffieshops zijn meegenomen in onze eigen plan nen. Het is goed dat we nu over en weer ervaringen kunnen uit wisselen." Hoe het toch kan dat Nederland niet voor elkaar krijgt wat ze blijk baar in het land waar the war on drugs uitgevonden is, wel hebben bewerkstelligd? Holcomb: „Onze staten hebben van oudsher veel meer vrijheid om eigen regels op te stellen. Ze durfden het echter pas aan nadat de regering-Obama eindelijk duidelijk had gemaakt dat hennepteelt voor de landelijke overheid strafbaar blijft, maar dat lokale experimenten niet gedwars boomd zouden worden." En daar, zo constateert ze als bui tenstaander, wringt de schoen voor de 21 Nederlandse gemeen ten die van minister Ivo Opstel ten toestemming proberen te krij gen voor gereguleerde hennep teelt. Opsteltens antwoord daarop blijft een njet. „It's all politics. Die moet er rijp voor zijn", aldus de Amerikaanse. Nagel wil crisis 50Plus managen Oprichter Jan Nagel wil tij delijk het voorzitterschap van 50PIUS op zich nemen om zijn partij te redden. Voorwaarde is dat een 'grote meerderheid' van de leden het zaterdag op een congres eens is met zijn kandida tuur. 50PIUS zag de bestuurs top stoppen en boegbeeld Henk Krol opstappen. Nagel wil de rust terugbrengen. Op het congres wordt een nieuw bestuur gekozen. Oud-DSB-bankier Dirk Sche- ringa is een van de 74 kandi daten. Hij wil zich voorals nog niet profileren voor een baan in de politieke arena zelf, zegt hij. Schippers tornt niet aan euthanasiewet Dat er een commissie van wijzen gaat kijken naar hulp aan mensen die een einde aan hun leven willen ma ken, betekent volgens minis ter Schippers (Volksgezond heid) niet dat zij de euthana siewet wil veranderen: „De wet werkt en biedt een goed en gedegen kader." ALMERE door Wilko Voordouw door Niki van der Naald UTRECHT - Het lijkt de wereld op z'n kop: een Amerikaan die een Ne derlander vertelt hoe de wietteelt gelegaliseerd kan worden. Toch ge beurde het gisteren tijdens een be sloten congres in Utrecht. DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG I VION is volgens onderzoekers niet in de fout gegaan met een vleeskeurmerk, foto Marie-Thérèse Kierkels/PVE 'Beter Leven Kenmerk wordt steeds sterker'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4