Voorvader was derdewaak op een slavenschip ZEELAND 29 Ik kwam de naam van mijn voorouder eerst tegen op een monsterrol van een schip Puur vanwege interesse voor de fami liegeschiedenis, dook Frans de Koeijer uit Oostkapelle de afgelo pen vier jaar de archieven in. Het onderzoek naar zijn familiege schiedenis vond grotendeels online plaats, maar blind afgaan op het internet, dat wilde De Koeijer niet. Op het internet kan je im mers snel op een verkeerd spoor worden ge zet. Daarom maakte hij zijn vrijdagochtenden vrij om het Zeeuws Archief in Middelburg te bezoeken. Aldaar stuitte hij op een brief van een verre voorvader, Adriaan de Visser uit Nieuwland, die namens de Middelburgse Commercie Compagnie drie trans-Atlan tische reizen maakte op verschillende sla venschepen. De Koeijer maakte gebruik van Zeeuwen Ge zocht, het project dat het Zeeuws Archief start te om de aktes van burgerlijke stand van ver schillende Zeeuwse gemeentes te digitalise ren. Maar de familiegeschiedenis voerde ver der terug dan de periode die het project be strijkt, 1811-1963. Tot nu toe heeft De Koeijer de familiehistorie tot vijf generaties terug weten te herleiden. Verder dan zeeman Adriaan de Visser is hij nog niet gekomen. „Ik ben begonnen vanuit mijn eigen interesse, om te kijken wie je voor vaders zijn", zegt De Koeijer. ,Je kent je opa en oma misschien, maar daar houdt het dan ook op." Inmiddels heeft De Koeijer al een in drukwekkende lijst namen opgebouwd, die nu nog uitgeplozen moeten worden. Om het makkelijk te houden, houdt hij de verschillen de takken van de stamboom apart. „Ik compri meer het, dan hou je het overzicht. En het werkt ook een stuk makkelijker in de archie ven", aldus De Koeijer. Een jaar geleden ontdekte hij een brief uit 1767 van Adriaan de Visser, derdewaak (derde stuurman) aan boord van het MCC-schip 'De Zanggodin'. „Ik kwam zijn naam eerst tegen op een monsterrol, een namenlijst van een schip", vertelt De Koeijer. En toen kwam de brief uit het MCC-archief naar boven drijven. Puur toeval, want deze brief, gericht aan de va der van Adriaan de Visser, was terechtgeko men tussen de kapiteinsverslagen aan het 4 MCC-bestuur in Middelburg. „Maar hij doet verslag van de situatie aan boord van 'de Zang godin', dus daarom is de brief bewaard geble ven." In de brief beschrijft Adriaan de Visser de slechte omstandigheden aan boord en ver telt hij hoe de inmiddels overleden kapitein Pruijmelaar een zeemansgraf krijgt. Tot nu toe besteedde hij alleen zijn ochtenden in het Zeeuws Archief, van 10.00 uur tot 13.00 uur. De Koeijer: „En 's avonds probeer ik ook via de database van Zeeuwengezocht.nl thuis nog verder te zoeken. Ik moet het denk ik wel wat vaker gaan doen." De vader van De Visser wordt echter niet bij naam genoemd, wat een volgende stap terug in de tijd lastiger maakt. „Ik zoek nu naar broers of zussen van De Visser en kijk of ik de naam van pa misschien tegenkom. Maar ik kom er nog niet uit", vertelt De Koeijer, die nu bezig is met de volgende schakel. „Maar dit is zeker motivatie om nog verder te zoeken." DONDERDAG 31 OKTOBER 2013 online te bekijken Frans de Koeijer Frans de Koeijer met Zeeuws Archiefmedewerkstfer Roosanne Goudbeek. foto Lex de Meester t het IO- uur, zing van I, van 're- vol I0 door Merlijn van Dierendonck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29