28 ZEELAND Hoe langer hoe meer archiefstukken komen digitaal beschikbaar. Het Zeeuws Archief is bezig het complete archief van de Middelburgse Commercie Compagnie online te zetten. Ook een flink aantal Zeeuwse gemeenten probeert het naar voorouders speurend publiek de hand te reiken. In samenwerking met het Zeeuws Archief kan de burgerlijke stand 1811-1963 op de eigen computer worden ingezien. f Ik ben altijd benieuwd naar de verhalen achter de namen. et was een gigantisch pro ject, maar volgende week is het dan zo ver dat de ak tes van de burgerlijke stand van een aantal Zeeuwse gemeenten uit de periode 1811-1963 op de computer te raadplegen zijn. Het project waarin de Zeeuwse gemeenten en het Zeeuws Archief de handen ineen geslagen hebben. Een aanwinst voor mensen die met genealogie bezig zijn. Die konden al heel veel in allerlei digitale archieven vinden waardoor ze niet stad en land hoefden af te reizen om stoffige boekwerken uit te pluizen. Nog niet alle gemeenten doen mee. Schou- wen-Duiveland liep voorop, legt Hanneke van Aalst projectleider van het Zeeuws Ar chief uit. Die wilde de aktes van de burgerlij ke stand digitaliseren. En aangezien het Zeeuws Archief daar ook mee bezig was, was de samenwerking gauw gevonden. Uiteinde lijk heeft het Zeeuws Archief alle bestanden van heel Zeeland gescand. De gemeenten die mee wilden doen zijn aangehaakt. Dat zijn naast Schouwen-Duiveland, Hulst, Kapelle, Reimerswaal, Tholen, Middelburg, Veere en Vlissingen. Terneuzen wilde niet meedoen omdat die zelf al een digitaal project opgezet heeft. Van Aalst hoopt dat de andere gemeen ten ook bereid zijn er geld voor uit te trekken en aan te haken. „Het project brengt efficiën tie voor de gemeenten met zich mee. Het kost hen niet te veel geld om mee te doen. En dan hoeven ze niet steeds die kopietjes te ma ken voor de mensen die daar bij de gemeente om vragen. De mensen kunnen dan zelf via de computer een printje maken." Mensen die met genealogie bezig zijn, vor men de grootste groep gebruikers van archie ven in Nederland. Hanneke van Aalst: „Maar vaak willen die niet meer weten dan namen en data. Met het ontsluiten van de burgerlijke stand komt er meer informatie beschikbaar. Want in die akten staat niet alleen wanneer mensen geboren zijn, maar ook wanneer'ze getrouwd zijn, gescheiden en overleden. Ook gegevens als beroepen en adressen komen nu beschikbaar. Het is wel leuk om als genealo gie-onderzoeker de structuur van de kapstok duidelijk te hebben, maar hang er ook een paar jassen aan. Ik ben altijd benieuwd naar de verhalen achter de namen. Wat dat betreft hebben de aktes uit de burgerlijke stand toe gevoegde waarde. Ie leert de geschiedenis be ter begrijpen." Er is wel het aspect van de openbaarheid. Overlijdensaktes mogen na 50 jaar openbaar gemaakt worden, huwelijksaktes na 75 jaar en geboorteaktes na 100 jaar. Daarom lopen de aktes die in het kader van het project open baar worden gemaakt tot 1964. Mensen die met genealogie bezig zijn be schikken meestal over wat meer vrije tijd. Het zijn vaak de ouderen die met deze hobby in de weer zijn. Voor hen geldt echter niet dat ze niks met computers hebben. Van Aalst: „Genealogen zijn juist heel erg digitaal bezig. Met de eerste computers kwam er al vrij snel allerlei programma's die je konden helpen met stamboomonderzoek. En wat ze vinden zetten ze ook weer online om er andere men sen mee te helpen." Ze heeft trouwens de er varing dat er weliswaar door de opkomst van de computers minder mensen naar het Zeeuws Archief komen. Maar de mensen die wel komen blijven vaak langer en hebben meer en ingewikkelder vragen. Alles is beschikbaar voor bezoekers van de website zeeuwengezocht.nl, waar ook de an dere websites met Zeeuwse genealogische in formatie te vinden zijn. OPEN DAC ZEEUWS ARCHIEF Burgerlijke stand is door René Schrier Hanneke van Aalst Onder de titel 'Voorgoed vertrokken' houdt het Zeeuws Archief in Middelburg zaterdag 2 no vember een open dag. Het programma duurt van 10.00 tot 17.00 uur, en is gratis toegankelijk uitgezonderd de lezing van Kader Abdolah. Rondleidingen in de depots, een groot deel van de dag om het half uur vanaf de balie. Online reis met het slavenschip d'Eenigheid, hoe digitaliseer je een groot archief als dat van de Middelburgse Commercie Compagnie. Pre sentatie in het auditorium, 13.15-14.15 uur. Lezing van schrijver Kader Abdolah: Kisten vol archieven in mijn hoofd. Hofpleinkerk, 16.00 uur, toegang 5 euro. Genealogische Contactdag Zeeland, 10.00-17.00 uur. Ontmoet de makers van MiddelburgDronk, de online encyclopedie over de horeca in Middel burg, 10.30-16.00 uur. 9 Workshop (digitaal) zoeken door archivaris Leo Hollestelle, met speciale aandacht voor zeelie den. Auditorium 14.30-15.30 uur. Schatgraven in de tijd - info op de studiezaal. Hanneke Jansen van het archief van de gemeente Reimerswaal in Kruiningen raadpleegt een van de boeken van de burgerlijke stand, die nu online beschikbaar zijn. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28