Bundeling mariniers in Rotterdam nog geen optie voor Hennis Echtscheidingscafé SLUITING MUSEUM DREIGT 22 ZEELAND brieven Een ding is zeker. Vandaag is De Schotse Huizen in Veere nog open. Daarna is alles onzeker. 'De parel' staat op omvallen.' Zwarte Piet Zwarte Piet 2 Zwarte Piet 3 donderdag Zeg schat", opperde ik toen mevrouw Van Dam de spruiten, krui- mige aardappelen en een runderlapje opdiende, „wordt het niet weer eens tijd dat we een avondje uit gaan?" Mevrouw Van Dam keek blij ver rast op. Want ik ben niet zo'n stappen Een terrasje pikken als het zon netje schijnt, een enkele keer naar de bioscoop, soms naar een bluesbandje in een gezellig café, een kaartavondje met vrienden; veel verder reiken de avonturen niet. Saai? Reuze saai! Maar ik ben er heel tevreden mee; ik ben nogal van het gemakje. Doorgaans zijg ik na het nutti gen van de avondmaaltijd neer op de bank voor de televisie, zap wat rond en gaap tegen de klok van elven: „Kom, hoogste tijd om naar bed te gaan." Vindt mevrouw Van Dam niet altijd leuk. „Jippie", riep ze dan ook ver heugd, „wat had je in gedach ten? Een musical, een filmpje, een mooi toneelstuk, een avond je ouderwets kroeglopen?" „We gaan naar het theater", zei ik triomfantelijk en ik hield haar een krantenbericht voor waarin een echtscheidingscafé in de Goese schouwburg wordt aangekondigd. „Een echtscheidingscafé?", blik te ze me verbijsterd aan en ze verslikte zich in een spruitje. „Ach", keek ik neutraal, „je weet maar nooit. D'r is een notaris, een mediator, een makelaar, een psycholoog, een bankmeneer - kan altijd handig zijn voor het geval dat, we zijn tenslotte al meer dan veertig jaar getrouwd en een mens wil misschien wel eens wat anders." Ze kon nog net de neiging on derdrukken om de schaal dam pende piepers boven mijn hoofd leeg te storten. „Ga jij daar maar alleen naartoe", beet ze me bits toe. „Geintje", grijns de ik. Te laat. Zodoende kroop ik al heel vroeg in bed. In het logeerkamertje bo ven. „Mag ik bij je komen lig gen?", riep ik een paar uur later kleintjes naar beneden. „Nou vooruit dan maar", klonk het vergevingsgezind vanonder de trap. Knus kropen we tegen mekaar aan en beloofden elkaar plechtig: We leven nog lang en gelukkig. Dat antwoordt minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie op Kamervragen over de sluiting .en verplaatsing van verschillende kazernes. Rotterdam is fel tegen de sluiting van de Van Ghentka- zerne, strijdt achter de schermen voor behoud en zinspeelt op con centratie van marine-onderdelen in de havenstad. Volgens Hennis is op het voorzie ne terrein aan de Buitenhaven in Vlissingen 'voldoende ruimte om zowel het Mariniers Trainings commando als het Mariniers Op leidingscentrum onder te breng en'. „Die ruimte ontbreekt op en rondom het terrein van de Van Ghentkazerne in Rotterdam." De minister stelt geen alternatie ven te hebben overwogen voor het sluiten van de Van Ghent Ka zerne. Maar ze blijft wel open staan voor alternatieven. „De busi ness case is leidend." De sluiting van de Van Ghentka zerne en de samenvoeging met Vlissingen levert een besparing op van 6 miljoen euro per jaar. De komende maanden worden de plannen voor Vlissingen zodanig VEERE - Het gastenboek in het Mu seum De Schotse Huizen ligt opengeslagen op twee pagina's. !Het was weer mooi, maar voor de laatste keer?' Snik.' Bezoekers en vrijwilligers van De Schotse Huizen willen nog niet geloven dat het museum defini tief dichtgaat. „Een parel van Veere raken we dan kwijt", zeg gen de vrijwilligers. Deze middag staan Ank de Vla ming en Hanne van Bijleveid ach ter de balie van het museum. „We houden ons nog vast aan het idee dat er een oplossing komt." Negen jaar geleden kwam Ank in Veere wonen en pakte allerlei vrij- willigersbaantjes aan. „Maar dit is nu het enige wat ik nog doe. Het is hier erg gezellig is, het werk is afwisselend en we kunnen onder ling goed met elkaar opschieten. Het is ook iets sociaals. We heb ben geregeld koffieochtenden en volgende week hebben we onze jaarlijkse personeelsbijeenkomst. De laatste? We houden ons vast aan de strohalm. We zouden in een gat vallen als het museum sluit." Ze kunnen als geen ander vertel len hoe belangrijk het is om De Schotse Huizen open te houden. Het is het enige museum dat het verhaal van de handel vertelt in de 15e en 16e eeuw. Het gaat in op de handelsbetrekkingen tussen Veere en Schotland. Maar er zijn ook wisselende exposities voor de hedendaagse Zeeuwse kunst en de Walcherse streekdracht is van topkwaliteit. Twee bezoekers uit West-Vlaande- ren komen wat schoorvoetend binnen. „We zijn naar Veere geko- aangepast dat er plek is voor het Mariniers Opleidingscentrum. Voor de huisvesting van de Ameri kaanse transporteenheid zal el ders in Rotterdam een plek wor den gezocht. Waar de Marinierska pel, de Tamboers Pijpers, de Vloot Road Show en het Mari niersmuseum naar toe gaan, is nog niet bekend. In het voorjaar informeert de minister de Kamer over de aangepaste plannen voor Vlissingen. Dan ook wordt duide lijk of de bouw van de kazerne vertraging oploopt. De Kamer heeft gevraagd naar een actueel kostenoverzicht voor Vlissingen. Hennis antwoordt daarop dat de provincie en de ge meenten hebben toegezegd de grond voor de kazerne om niet en bouwrijp beschikbaar te stellen. Dit staat los van de meerkosten die Defensie moet maken om Vlis singen uit te breiden, aldus Hen nis. Verplaatsing van de mariniers uit Texel naar Vlissingen ligt niet voor de hand, aldus de minister. De mariniers die nu zijn gelegerd in de te sluiten Joost Dourlein- kazerne op Texel worden gehuis vest op het Complex Nieuwe Ha ven in Den Helder. Het oefenter rein van Texel waar met landings vaartuigen wordt geoefend, blijft namelijk in gebruik. Het operatio nele concept gaat daarbij uit van nauwe samenwerking met de ma rine in Den Helder. De Kamer praat vanavond over de plannen met de kazernes van Defensie. men omdat we weten dat het een mooi historische stadje is. En in zo'n stadje zal wel ergens een mu seum zijn", zeggen Patrick en Ra- hise Dedecker. Ze staan stil bij de poppen die ge stoken zijn in klederdracht. De decker wijst naar een doosje stijf sel. „Leuk, dat merk verkochten mijn ouders in hun winkel, een drogisterij. Ik denk dat het goed is voor jongeren om te zien hoe er vroeger geleefd werd. Dat er dus gewoon in een wastobbe met het handje gewassen werd." Ze vinden de combinatie van 'oud en modern' erg geslaagd. „Onze zoon zit in de kunst. Die zou dit weer mooi vinden", zegt Dedecker over de expositie van de Zeeuwse kunstkring. Over de kamer die ter nagedachte nis van Alma Oakes, de laatste par ticuliere eigenares van de Schotse Huizen is ingericht, zijn ze eens gezind. „Wat een warme, prachti ge kamer en zoveel mooie gebak ken tegeltjes. Echt Nederlands", zegt Rahise. De vrijwilligsters kijken elkaar aan. Mevrouw Oakes zou zich om draaien in haar graf als ze zou ho ren dat het museum met sluiting wordt bedreigd. „We zijn met 45 vrijwilligers en zeker 20 voelen zich hier een directeurtje. Zo be trokken zijn we bij ons museum." REDDINGSPLAN Laten we van Zwarte Piet, Witte Piet maken, met witte schminck en blonde krulletjes. Het zal mij een eer zijn geassocieerd te wor den met het karakter van de witte piet, die met zijn speelse komi sche talent de harten van de kin deren steelt doordat hij eigenlijk zelf een groot kind is. Daardoor kan hij Sinterklaas zo goed hel pen omdat hij als geen ander de belevingswereld van de kinderen aanvoelt, en zo als tussenpersoon dient tussen de kinderen en Sin terklaas. En dan weg met Zwarte Piet en Lang leve de Witte Piet. Ik denk niet dat er enig blanke mens beledigd zal zijn door dit persona ge, en zijn we van al dat gezeur van de zwarte boebazen af. Wat een gezeur over het Sinter klaasfeest! Gaat het Paasfeest ook niet door nu we geen eieren mo gen eten? Of alleen die van Jum bo en niet van Ciooo? Het Kerst feest ook niet meer want daar hangt iemand gespijkerd aan het kruis? Schandalig. In wat een land leven we toch. Iedereen naar de kloten laten gaan en een kinder feest verbieden. Schandalig! Ik ben het eens met het fonds van de diabetes, het Suikerfeest direct afschaffen. Totaal ongezond!! Zijn we nauwelijks uitgelachen omdat de politie, terwijl de kran ten bol staan van inbraken en be rovingen, achter jongetjes met speelgoedgeweertjes aanjaagt of het volgende brevet van onvermo gen kan worden uitgereikt. Dit maal op een, dacht ik altijd, hoger niveau, namelijk in kringen van de VN. Blijkbaar is het de jufrouw in Jamaica onbekend dat onze clowneske pieten geen getinte me delanders maar slechts geverfde lolbroeken zijn. Terwijl de helft van de wereldbevolking honger lijdt, behoeftig is of uitgemoord wordt zou het de VN sieren als ze zich met echte problemen zou be moeien. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Een concentratie van mariniers in Rotterdam is niet over wogen. Ook wordt momenteel niet gedacht aan de overplaatsing van de kazerne in Den Helder en het Korps Commandotroepen naar Vlis- singen. De Schotse Huizen uniek in zijn soort door Edith Ramakers i Ank de Vlaming en Hanne van Bijleveid, vrijwilligsters bij het museum de Schotse Huizen. Stichting Delta Cultureel had met enkele Veerse ondernemers een alternatief plan bedacht om De Schotse Huizen te redden. De stichting zou de panden kopen en die (deels commercieel) exploite ren. Minister Stef Blok (WD) stak er een stokje voor. Hij wil de panden niet apart verkopen maar onder brengen in een nieuwe landelijke monumentenorganisatie. De stichting zou toch weer moe ten huren. Maar de huur, circa 31.000 euro per jaar, is te hoog. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg J. van der Jagt Burg. Sinkelaan 40, Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22