Pensionada ZEELAND Het Zeeuwse boek zit weer in de lift almanak Sjoerd Vellenga nieuwe interim-bestuurder Zeeuwse bieb Mosselkwekers hebben grote verliezen moeten incasseren op de mosselpercelen in de Waddenzee. Vooral mzi-zaad is weggevaagd. DONDERDAG 31 oktober 2013 ZIERIKZEE - Op de Waddenzee zijn hele mosselpercelen wegge vaagd tijdens de zware storm afge lopen maandag. Daardoor zijn al le mosselvissers gedupeerd, al heeft de ene kweker meer schade dan de ander. „Ik heb er geen woorden voor", zegt Cees Otte, mosselkweker uit Bruinisse. „Al dat werk, en nu is alles weg. Je weet dat dit de natuur is, maar toch. Als het gebeurt is het erg. Dat doet wel een paar weken zeer." Otte is een van de kwekers die zwaar gedupeerd is. Hij is zijn hele oogst mzi-zaad van 2013 kwijt. Weggevaagd tijdens de storm. „En als je weet hoeveel werk je daarvoor hebt gedaan", Opgebrand was ze nog lang niet, maar mede dankzij een voor haar gunstig uitvallende vertrekregeling besloot die Bevelandse toch een punt te zetten achter haar veertigja rige loopbaan. Pensioen, of beter: vroegpensioen. En het bevalt best, opperbest. De kersverse pensionada voldoet aan alle stereotypen die schijnen te behoren bij iemand die met betaal de werkzaamheden stopt: een over- zucht hij. Daarnaast heeft hij ook schade aan de percelen met half volgroeide mosselen. Otte staat niet alleen. Volgens Hans van Geesbergen van de pro ducentenorganisatie Mosselcul tuur hebben eigenlijk alle kwe kers schade opgelopen in de Wad denzee. „Al heeft de een wel veel meer schade dan de ander. Ik sprak vanochtend iemand waarbij het wel mee viel. Maar er zijn er ook die heel veel schade hebben. Je kunt in ieder geval de conclusie trekken dat veel duur mzi-zaad verloren is gegaan." Dit mosselzaad is ingevangen met invanginstallaties en dat is een zeer bewerkelijk proces. Veel van dit mosselzaad lag tijdelijk gepar keerd in de Waddenzee en was nog niet uitgezaaid op de groei- percelen. „Dit is zuur. Iedere mos selkweker weet dat dit kan gebeu ren, maar we hadden na twee slechte jaren nu een mooie voor raad en daar was iedereen finan cieel ook wel aan toe", zegt Van Geesbergen. Hoe groot de totale schade is, valt volgens hem nog niet te zeggen. „Dat weten we ei genlijk pas volgend jaar." Voor zover bekend hebben de mosselpercelen in de Oosterschel- de niet erg geleden onder de storm. De stroming is daar min der en het was hoog water, waar door de mosselen diep onder wa ter lagen. volle agenda doordat er nu eindelijk tijd is voor bezigheden waarvoor eerst geen tijd was en een to-do lijst waar geen eind aan lijkt te komen en waarmee maar geen begin kan worden gemaakt. „Pensioen", riep ze laatst uit, „ik had er al jaren eer der mee moeten beginnen. Die vreugdekreet werd meteen ge smoord door de brief die ze uit de bus viste. Inhoud: een inschrijffor mulier voor de ouderenbond. Hij is gisteren begonnen aan zijn nieuwe taak. Vellenga heeft onder meer ervaring als crisismanager diplomafraude bij de Hogeschool Inholland. Hij gaat nu de reorganisatie van de bibliotheek en de fusie met on derzoeksinstituut Scoop begelei den. Vellenga volgt Guus Egas Reparaz op, die onlangs werd ont slagen. Egas Reparaz was pas drie maanden interim-bestuurder. Het bibliotheekpersoneel kwam in opstand tegen zijn vertrek. In de jaren negentig was het Zeeuwse boek verantwoordelijk voor tien tot vijftien procent van de omzet van de boekwinkels in de provincie. Later daalde dat tot zeven procent. Inmiddels zit het Zeeuwse boek weer in de lift. Vo rig jaar bedroeg het aandeel ruim tien procent. Dit jaar verwachten de boekhandelaren uit te komen op elf of twaalf procent. Een van de verklaringen is dat Zeeuwse boeken niet of nauwe lijks via internet te krijgen zijn. Bovendien verschijnen er steeds meer goede en populaire Zeeuw se boeken. Ook is het aanzienlijk eenvoudiger geworden om zon der uitgever boeken op de markt te brengen. Keerzijde daarvan is, zei Anbeek, dat de kwaliteit niet zelden onder de maat is. De negentiende Week van het Zeeuwse Boek duurt tot eind vol gende week. Wie voor minimaal vijftien euro aan boeken koopt in een van de Zeeuwse winkels, ont vangt het boekenweekgeschenk er gratis bij. Dat is dit jaar Zeeland belicht. Het boekje, vormgegeven door Karelien van IJsseidijk, bevat vijftien imposante foto's die Ru- den Riemens in de provincie maakte. PZC-journalist Jan van Damme heeft deze van poëtische voetnoten voorzien. De Week van het Zeeuwse Boek wordt zaterdag 9 november afge sloten met de uitreiking van on der meer de Zeeuwse Boekenprijs en de PZC-publieksprijs. WWW.PZC.NL/112 Mosselzaad verdwenen door storm door Melita Lanting Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Sjoerd Vellenga is de nieuwe interim-bestuurder van de Zeeuwse Bibliotheek. Ruden Riemens (links), Jan van Damme en vormgeefster Karelien van IJsseidijk bekijken samen Zeeland belicht, dit jaar het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuwse boek mag zich in een groeiende populari teit verheugen. De boekwinkels in de provincie verkopen verhoudings gewijs steeds meer Zeeuwse boe ken, zei Dick Anbeek van De Drvk- kery gisteren in Middelburg bij de opening van de Week van het Zeeuwse Boek. „We zien de laatste jaren een flink herstel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21