t Voorzitter: er zijn zichtbare stappen gezet VERDIEPING 11 mm als je als voorzitter zo'n suggestie toelaat in de vergadering zegt dat genoeg." Een ande re prominent ziet hierin een gebrek aan 'be stuurlijke sensitiviteit' bij Peetoom: „Het bestuur wil centraliseren terwijl we juist vinden dat alles van onderop moet." Scepsis over de voorzitter klinkt vaker. Als het Overijsselse Kamerlid Pieter Omtzigt in 2012 op een onverkiesbare plek komt, wekt dit de woede van afdelingen in die provincie. Ook in het zuiden is er kritiek. Het Limburgse CDA-afdelingshoofd Karei Leunissen vindt voorzitter Peetoom 'ont zettend aardig', maar te dominant, zegt hij eind september als het vernieuwingsplan nog op tafel ligt. „Ik zou meer proberen te luisteren naar wat er allemaal binnen de partij speelt." Een ander prominent partij lid is fel: „Ruth bakt er niets van. Ze is veel te veel bezig met principes en zit te weinig op de lijn van de volkspartij." In de Tweede Kamerfractie merken CDA'ers intussen weinig van het gekonkel op het partijbu reau aan het Buitenom en de wrijving met de regio's. Peetoom houdt zich rustig bij de wekelijkse fractievergadering, zegt een Kamerlid. „Ze is eigenlijk alleen op de ach tergrond aanwezig." Oktober 2013 Peetoom nog niet veilig Na maanden gedoe is het nu eindelijk rus tig, verzuchten insiders. De fractie komt re delijk op stoom, de peilingen vertonen een klein plusje en ook op het partijbureau staan de neuzen weer dezelfde kant op. Wel zo fijn, met verkiezingen op komst. De bestuurscrisis die door de partijcory feeën ternauwernood is afgewend en vak kundig uit de publiciteit is gehouden wordt nu luchtig afgedaan als een 'intern dingetje' en een 'noodzakelijke wissel in het team'. Bovendien, zo vinden vriend en vijand, partijvoorzitter Peetoom werkt kei hard om de partij erbovenop te helpen. Sommige criticasters zijn redelijk te spre ken over de recente ontwikkelingen: ze zien signalen dat ook Peetoom meer in de richting van het CDA als 'brede volkspar tij' beweegt. Wat dat betreft zal de voorzit ter zaterdag goed gemutst op het congres rondlopen. Rust is er echter allerminst. Er ligt bijvoorbeeld een venijnig voorstel klaar van vier CDA-afdelingen in Noord-Limburg en Oost-Brabant, die op roepen om de partijvoorzitter voortaan uit de twaalf provinciale afdelingsleiders te kiezen om zo de regio meer invloed te ge ven. De voorzittersfunctie moet dan geen fulltime baan zijn, maar een nevenfunctie. De eerste aanval heeft Peetoom afgeslagen. Maar uit de zorgen is ze niet. Deze reconstructie is gebaseerd op gesprekken met tien ingewijden en interne partijstukken. Voorzitter Ruth Peetoom gaat niet in op interne kritiek op haar functioneren, maar laat we- ten dat er 'stappen zijn gezet'. „Als een bestuur niet als team functioneert, heb je als voorzitter de taak om daar een oplossing voor te vinden. Dat is begin dit jaar gebeurd. Onze gezamenlijke opdracht is om het CDA weer sterk te maken. Daarover mag in tern stevig worden gediscussi eerd, maar bij die opdracht mo gen persoonlijke verhoudingen nooit in de weg staan. We zijn nu een halfjaar verder en hebben w zichtbare stappen gezet in de ver nieuwing van de partij en het or ganiseren van het inhoudelijk de bat" PARTIJBESTUUR DONDERDAG 31 OKTOBER 2013 f Voorzitter Ruth Peet oom (onder) en secre taris Denis Maessen (boven) botsten over koers en bestuursop- vatting. Maessen delft uiteindelijk het onder spit en vertrekt. Het partijbestuur van het CDA telt 22 leden. Onder hen de 7 leden van het da- T gelijks bestuur (db) die de dagelijk se leiding hebben over alle activi teiten. Het db is ook verantwoor delijk voor het personeelsbeleid op het partijbureau in Den Haag. De rest van het bestuur bestaat uit de 12 provinciale afdelingsvoor zitters, de vertegenwoordigers van de CDA-jongeren en het vrou- wenberaad, plus een aantal vrij ge kozen leden. De 22 leden van het partijbestuur komen eens per maand samen en spreken dan over tal van zaken: van de actuele politiek en de voor bereiding van een congres tot de aanstaande verkiezingscampagnes en het opstellen van partijpro gramma's. Bij die bijeenkomsten schuiven ook belangrijke politieke kopstuk ken aan. Zo zijn fractievoorzitters Sybrand Buma en Elco Brinkman van respectievelijk de Tweede en Eerste Kamerfracties van het CDA erbij als adviseur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11