Het congres wordt zaterdag vast een feest. Maar achter de coulissen likt het CDA haar won den na een jaar vol sores. Een reconstructie. 10 VERDIEPING CDA Iets te laat maar enthousiast stuift partijvoorzitter Ruth Peetoom het statige partijbureau aan het Buiten om in Den Haag binnen. Twee me dewerkers staan klaar om haar jas aan te nemen. Binnen een paar tel len is de CDA-voorzitter er klaar voor: oud-staatssecretaris Ben Knapen pre senteert deze ochtend in oktober het ver kiezingsprogramma voor Europa. Eerst maakt ze nog snel een rondje langs de pers. De journalisten, een stuk of vijf, krijgen al lemaal een ferme handdruk en warme woorden. „Hartstikke fijn dat jullie er zijn", klinkt het steeds. Het is Peetoom ten voeten uit: betrokken, enthousiast, warm. Maar volgens partijgenoten is er inhoude lijk nog wel wat aan te merken op de voor malig predikant. Kritiek klinkt er uit zuide lijke provincies: Peetoom doet te weinig om, met oog voor verschillende stromin gen binnen de partij, van het CDA een bre de volkspartij te maken. Ook op hoog ni veau is er strijd. In het dagelijks bestuur is de situatie begin dit jaar onwerkbaar ge worden. De verhoudingen tussen de be stuursleden zijn dusdanig verstoord dat er van soepel besturen nog weinig terecht komt. Een drietal coryfeeën wordt uiteinde lijk gevraagd te helpen om zonder brokken uit de impasse te raken. Dat mislukt. Begin 2012 Verdeeldheid in bestuur Het is oktober 2011, ruim een jaar nadat het CDA het omstreden gedoogavontuur met de PW is aangegaan. De partij is ver scheurd: voor- en tegenstanders van samen werking met Wilders staan lijnrecht tegen over elkaar. In het voorjaar wint de linkse theologe Peetoom de verkiezing om het voorzitterschap van de meer rechtse West- landse burgemeester Sjaak van der Tak. Aan het nieuwe bestuur met Peetoom als frontvrouw de haast onmogelijke opdracht om de gelederen in het CDA weer te slui ten. Het bestuur zelf zoekt ook naarstig naar eendracht. Er blijkt behoefte aan 'helder heid over rollen en taakverdeling' zoals het verhullend heet. SER-lid Ferdinand Grap- perhaus (schreef het CDA-verkiezingspro gramma van 2010) leidt twee sessies om de klokken in het bestuur gelijk te zetten. Het blijkt het startschot voor een wankel be gin. Er is al snel sprake van verdeeldheid. Over praktische zaken, maar ook over de politieke lijn. Waar moet het naartoe met de partij en hoe raken de christen-democra ten uit de dip? Vooral tussen voorzitter Peetoom en secre taris Denis Maessen uit Oisterwijk wil het niet boteren. De karakters botsen en ook in houdelijk komen de twee niet op dezelfde koers. Waar Peetoom de vernieuwing van de partij wil vormgeven met tal van denk tanks, hamert Maessen erop dat het afgelo pen moet zijn met het 'intellectueel fetisjis me' en er meer oog moet zijn voor de pro blemen van 'de gewone mensen'. De Limburgse gouverneur Theo Bovens wordt in november 2012 ingevlogen om het bestuursgeschil uit de wereld te hel pen. Intussen doet de Bossche burgemees ter Ton Rombouts onderzoek naar het echec van de verkiezingen van september. Zijn conclusie: het CDA is zichzelf kwijtge raakt in tweespalt en onduidelijkheid. Maar er is meer: ook in het dagelijks be stuur gaat het mis, constateert Rombouts volgens twee insiders. Hij wijst Peetoom op haar 'tekortkomingen op politiek-bestuurlijk vlak, verbindend vermogen en leidinggevende kwaliteiten', zoals secretaris Maessen het verwoordt in een verklaring in bezit van deze krant. Rombouts zelf stelt nu desgevraagd dat twee van de drie pijnpunten door hem 'niet zo zijn benoemd'. Al leen de leidinggevende kwaliteiten van Peetoom zijn besproken, meldt hij. Bovens' eerste verzoeningspo ging is in februari gestrand. Sterker: de strijd verdeelt ook de rest van het dagelijks bestuur. Februari 2013 Nieuwe bemiddelaars De partijtop wil verdere ellende voorko men. Dat kan het CDA niet hebben nu. Er volgt een ultieme lijmpoging. In februari wordt een 'driemanschap' benoemd van wederom Rombouts, Bovens en dit keer ook oud-minister Liesbeth Spies. Ze voe ren gesprekken met betrokkenen en conclu deren aan het eind van de maand dat er geen uitweg is zonder dat er koppen rol len: de secretaris moet vertrekken. Niet om dat hij niet functioneert, maar omdat 'het team' er beter van wordt. Verschillende be stuursleden storen zich aan de secretaris. Zonder hem gaat het allemaal soepeler en wordt er beter samengewerkt, verwacht men. Opvallend genoeg zijn er anderen binnen het partijbestuur die de prestaties van de secretaris juist prijzen. Maessen zelf ziet in zijn vertrek een 'persoonlijk offer'; door het verdwijnen van zijn kritische 'te gengeluid' zou Peetoom beter presteren. Het dilemma lijkt 'zij eruit of hij eruit'. En dan is het eenvoudiger om een secretaris te wippen dan de voorzitter. Het vertrek van Peetoom zou veel negatieve publiciteit heb ben opgeleverd; geen aanlokkelijk scenario voor een partij in wederopbouw. Maart 2013 Ook bestuurswissel besproken Het crisistrio Bovens-Rombouts-Spies be spreekt verschillende scenario's om uit de impasse te komen. Daarbij bekijken ze ook of het bestuur in totaliteit wel kan blijven, of dat drie of vier mensen iets anders moe ten gaan doen. Ook de bestuursleden zelf beraden zich op hun positie. Uiteindelijk stapt alleen Maessen op. September 2013 Crisis afgewend, kritiek blijft Met het vertrek van Maessen is de rust in het dagelijks bestuur teruggekeerd. Maar kritiek op Peetoom blijft er. Dat blijkt als eind september gesproken wordt over par tijvernieuwing. Een speciale commissie van het partijbestuur stelt voor om het be stuur meer dan te halveren om zo 'slagvaar dig' te kunnen optreden. In dat plan sneu velt de automatische provinciale vertegen woordiging in de top. Het valt totaal ver keerd in Friesland, Noord-Brabant en Lim burg, waar CDA'ers het plan zien als een poging de regio monddood te maken. Het voorstel wordt neergesabeld in een mail wisseling tussen bestuurders. De commis sie bindt begin oktober noodgedwongen in. Een prominente CDA'er uit het zuiden spreekt van een blamage: „Precies geno men is dat voorstel niet van Peetoom maar De worstelingen van Ruth Peetoom door Niels Klaassen illustratie Nourdin Kouch Gouverneur van Lim burg Theo Bovens (bo ven), oud-minister Lies- beth Spies (midden) en de Bossche burge meester Ton Rom- bouts vormden een driemanschap om een einde te maken aan de verdeeldheid in het be stuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10