'Kofferbakmeisje' schokt Frankrijk Australiërs breken monument Uruzgan af Dek Johan de Wit filmzaal 6 BUITENLAND Door de oorlog in Syrië is polio daar binnengekomen. Kinderen lopen meer gevaar door minder vaccinaties. VOORSTELLING DAMASCUS - De uitbraak van polio in Syrië is gisteren bevestigd door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Tien gevallen staan vast, twaalf andere worden nog onder zocht. Er wordt gevreesd dat de hoogstbesmettelijke ziekte zich zal verspreiden, ook naar buurlan den, door de enorme vluchtelin genstromen in het door burger oorlog verscheurde land. Volgens de WHO moet de ziekte zijn meegekomen met strijders uit landen waar de ziekte nog rondwaart. Dat zijn bijvoorbeeld Nigeria, Afghanistan en Pakistan. In Syrië zelf was polio de afgelo pen veertien jaar niet meer voor gekomen. Sinds het begin van de burgeroorlog is het aantal vaccina ties echter flink afgenomen. Dat maakt kinderen kwetsbaar. De besmettingen komen voorna- melijk voor in de provincie Deir al-Zour en betreffen in alle geval len kinderen onder de twee jaar. Het gaat om het type 1 virus (PVi). Door de situatie in het land zijn een half miljoen kinderen in Syrië volgens de WHO niet in geënt tegen de ziekte. De kinde ren die ziek zijn geworden, had den in het beste geval maar een gedeeltelijke vaccinatie onder gaan. WHO-woordvoerder Oliver Ro- senbauer is bang dat het aantal ge vallen nog zal toenemen. „We hebben het natuurlijk over een be smettelijke ziekte. Met verplaat sing van de bevolking is het risico groot dat de polio zich ver spreidt." Nu verblijven ongeveer twee miljoen Syriërs in omringen de landen en er komen steeds meer vluchtelingen bij. De WHO is zowel in Syrië als in buurlanden bezig te kijken naar gevallen van kinderen die lijden aan verlammingsverschijnselen. In de provincie Deir al-Zour le ven honderdduizend kinderen die gevaar lopen, zegt de organisa tie. Er is gestart met een nieuw vaccinatieprogramma en ook de Syrische overheid probeert daar vaart achter te zetten. Polio is een ziekte die wordt ver oorzaakt door een virus dat het ze nuwstelsel binnendringt. De symptomen zijn koorts, vermoeid heid, hoofdpijn, overgeven, pijnlij ke ledematen en een stijve nek. Een op de tweehonderd gevallen leidt tot onherroepelijke verlam ming. Bij 5 tot 10 procent daarvan overlijdt de patiënt omdat de ademhalingspieren worden getrof fen. In Nederland worden sinds 1957 mensen via het vaccinatiepro gramma ingeënt. Daarna waren er nog diverse kleine uitbraken, veelal in gebieden waar veel men sen wonen die vanuit religieuze overwegingen hun kinderen niet laten vaccineren. Het meisje werd eind vorige week door een garagehouder in de kof ferbak van de auto van haar moe der aangetroffen. Naakt, uitge droogd en ondervoed, liggend in haar eigen uitwerpselen. „Een on voorstelbare zaak", aldus de open bare aanklager, die de ouders in staat van beschuldiging heeft ge steld voor ernstige verwaarlozing en geweld tegen een kind. De zaak is des te onvoorstelbaar- der omdat de vader (40) en de moeder (45) in hun woonplaats Brignac-la-Plaine drie andere kin deren (4,9 en 10 jaar) zo op het eerste oog normaal opvoeden. Zij gaan naar school. De familie was onbekend bij Jeugdzorg. De vader was, zo blijkt uit de eer ste berichten, niet eens op de hoogte van het vierde kind. De moeder had de baby uit eigen be- Garagehouder Guillaume Iguacel hoorde gestommel en geluid en opende de kofferbak weging in de kofferbak onderge bracht. „Niemand wist van dit kind", aldus aanklager Jean-Pierre Lafïitte. Ze is niet aangegeven op het stadhuis en heeft voor zover bekend ook geen naam. De vrouw had afgelopen vrijdag haar auto naar de garage gebracht voor een kleine reparatie. Gara gist Guillaume Iguacel uit Terras- son hoorde gestommel in de kof ferbak. Toen hij die opende, trof hij het naamloze meisje aan. „Ze lag in haar uitwerpselen, kon haar hoofdje niet optillen, was bleek als was. Haar ogen rolden alle kan ten op, ze kon niet fixeren." Volgens de aanklager verkeerde het meisje in levensgevaar, maar gaat het 'langzaamaan een beetje beter'. MELBOURNE - Een gedenkmuur voor onder anderen gesneuvelde Nederlandse militairen in Afgha nistan, zal door Australië worden overgeverfd en in stukken begra ven. Het monument staat in Kamp Holland in de provincie Uruzgan, de voormalige Neder landse ISAF-basis bij Tarin Kowt in Afghanistan. Op het gedenkteken staan 114 na men van omgekomen Australi sche, Amerikaanse, Nederlandse en Franse militairen. De Australi sche troepen trekken zich eind dit jaar terug uit Afghanistan. Het plan heeft volgens Australi sche media voor ophef gezorgd onder Australische militairen en nabestaanden. „Het maakt me niet uit waar het monument naartoe gaat, ik wil al leen niet dat het begraven wordt", zegt een vader van een gesneuvel de militair. Wat hem betreft wordt de gedenkmuur verplaatst naar Australië of naar een van de andere landen die aan de missie in Afghanistan deelnamen. Het Nederlandse ministerie van Defensie wilde gisteren niet reage ren op het plan. „Het monument is van Australië. Zij beslissen er over. Wij hebben een eigen monu ment met de Nederlandse namen van omgekomen militairen." Angst voor meer polio in Syrië door onze redactie buitenland In Syrië hebben tien kinderen polio ge kregen. De ziekte was de afgelopen veertien jaar niet meer in het door oorlog verscheurde land voorgeko men. OMAN - Voor een Cougar-helikopter staan stoelen op het marineschip Johan de Wit klaar. Het schip ligt in Oman. Op het dek werd gisteravond Captain Phi lips vertoond, de film was op hetzelfde moment te zien tijdens de Amsterdam Film Week. De film gaat over een schip dat wordt gekaapt door Somalische pi raten. foto Evert-Jan Daniels/ANP door Wilko Voordouw PARIJS - Ze is tussen 15 en 23 maanden oud, ondervoed, te klein, beweegt slecht en zal 'heel veel tijd nodig hebben' om een normale peuter te worden. De zaak van het 'kofferbakmeisje' heeft in Frankrijk gezorgd voor een schok van veront waardiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6