Schellach 4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is weer volop paddenstoelentijd. De vele regens van de laatste tijd hebben er voor gezorgd dat bossen en velden weer goed gevuld zijn. Al moet er onmiddellijk bij gezegd wor den dat er dit jaar per gebied nogal verschil is in de paddenstoelenrijk dom. In veel graslandgebieden is het gras nog lang en zit er zelfs nog wat groei in. En dat is voor paddenstoe len bepaald niet bevorderlijk. In bos gebieden speelt dit minder, maar daar kunnen de relatief hoge tempe raturen wat roet in het eten gooien. Al met al is het nogal een wisselend beeld, maar sommige gebieden zijn juist dit jaar ongeëvenaard rijk aan paddenstoelen. Op excursie door Chiel Jacobusse Het belang van padden stoelen wordt door veel mensen onder schat. Ook natuurbe heerders hebben lang niet altijd oog voor de uiterst belangrijke rol die ze spelen. En dan gaat het niet in de eerste plaats om de zichtbare on derdelen, de vruchtlichamen. Juist het ondergrondse (of in het hout groeiende) zwamvlok speelt een on misbare rol in de levensgemeen schap. Als zogenaamde reducenten zorgen paddenstoelen er bijvoor beeld voor dat afgevallen takken en bladeren kunnen verteren. Zouden ze er niet zijn dan zou heel de aarde bedekt zijn met een dikke laag afge storven plantendelen. Op bomen die verzwakt zijn verschij nen al snel allerlei paddenstoelen die beginnen met het afbraakproces. Het zijn zogenaamde zwakteparasieten. Ze tasten gezonde bomen niet aan, maar alleen exemplaren die toch al op hun retour zijn. Een voorbeeld is het zwerminktzwammetje, dat vaak in grote massa aan de voet van ver zwakte bomen verschijnt. Overigens groeit het ook op de stammen en stobben van dode bomen en in dat geval is het geen parasiet, maar een saprofiet, een houtverteerder. Maar onder de paddenstoelen schui len ook parasieten die gezonde bo men kunnen aantasten. Ze worden gevreesd door houttelers die met le de ogen zien hoe gezonde bomen in tijdsbestek van slechts enkele jaren onder de aantasting door een zwam bezwijken. Bekende voorbeelden van agressieve parasieten zijn de zwavel- zwam en de honingzwam. Onder de honingzwammen schuilen overigens ook minder agressieve soorten die eerder als zwakteparasiet of zelfs sa profiet kunnen gelden. En dat geldt voor heel veel paddenstoelen: de scheiding tussen soorten die een be dreiging vormen voor gezonde bo men en de afvalopruimers van zieke en verzwakte bomen, valt niet altijd scherp te trekken. In tegenstelling tot wat veel mensen denken zijn paddenstoelen niet al leen maar bos- en boombewoners. Paddenstoelen kun je in allerlei land schappen tegenkomen, vanaf de kwel derchampignon die op de hoogste de len van onze schorren groeit tot aan de helminktzwam die een strikte voorkeur heeft voor het stuivende zand van de buitenste duinen. Ook graslanden zijn soms erg rijk aan pad denstoelen. Speciaal daar vind je de crème de.la crème van onze padden stoelen; de zogenaamde wasplaten. Dat zijn kleurige soorten die uiterst kritisch zijn in de keuze van hun groeiplaats. Voor natuurbeheerders zijn het belangrijke aanwijzers voor de toestand van hun gebied. Hoe meer soorten wasplaten een grasland gebied herbergt, des te beter is de eco logische kwaliteit. Paddenstoelen zoeken en herken nen moet je leren. Dat is niet makke lijk, al was het alleen maar omdat er zoveel soorten zijn. Alleen al in Ne derland zijn zo'n 4000 soorten ge vonden, maar daar komen er ieder jaar nog tientallen bij. Het Zeeuwse Landschap helpt geïnteresseerde le zers om een beetje wegwijs te wor den in paddenstoelenland. Op zater dag 16 november is er voor PZC-le- zers een excursie op Hoeve van der Meulen onder deskundige begelei ding. Aanmelden kan al vanaf nu via info@hetzeeuwselandschap.nl WOENS Het is weer paddenstoelentijd Ongeveer op de plaats waar vroeger het kerkje van Schellach stond staat nu het hoefje 'Klein Schellach'. Achter de boerderij is nu een weide op de plek van het oude kerkhof, foto Gerard Smallegange Knolhoningzwam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40