Grote verschillen Kamervragen PvdA over veiligheid Borssele A STEDENTRIPS 1 4 BINNENLAND LOUIS BONTES analyse De PW verstoot Louis Bontes en sluit de rijen. Wie Geert Wilders tart, kan het schudden. j KR AS,NL Discussie levert kinderboek over kleurenpiet op 2401 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Deze verschillen zijn niet te ver klaren op basis van het type pa tiënt per praktijk. Wel blijken huisartsen die de bestaande richt lijnen trouw volgen, minder vaak patiënten naar een specialist te verwijzen. Dat geldt ook voor huisartsen die samen een praktijk runnen. „Bij twijfelgevallen kun nen zij overleggen of een verwij zing wel nodig is", licht Dinny de Bakker, hoogleraar eerstelijns ge zondheidszorg, toe. „Een huisarts die zijn praktijk alleen runt, neemt misschien sneller het zeke re voor het onzekere." Daarnaast doet de ene huisarts kleine chirurgische ingrepen zelf, zoals het wegsnijden van bulten of het hechten van grotere snij- wonden, terwijl een collega een patiënt met dezelfde klachten naar het ziekenhuis stuurt. De bedoeling is dat huisartsen de komende jaren steeds minder vaak zullen doorverwijzen, om dat zij meer en meer de eenvoudi ge ziekenhuiszorg voor hun reke ning gaan nemen. Een behande ling bij de huisarts is veel goedko per dan een behandeling in het ziekenhuis. In de nabije toekomst zullen huisartsen ook de nacon- troles bij kankerpatiënten doen, verwacht De Bakker. - Een belangrijk middel dat de huis arts kan inzetten, is telezorg. Via een veilige computerverbinding kan hij een specialist medische fo to's of filmpjes van de patiënt stu ren en om raad vragen. Dit maakt een ziekenhuisbezoek vaak over bodig. Niet alle huisartsen maken gebruik van telezorg. Kamerlid Jan Vos heeft daarover vragen gesteld aan minister Henk Kamp (Economische Zaken). On langs stelde Laka - een organisatie tegen kernenergie - dat de kern centrale Borssele niet bij de 25 pro cent veiligste reactoren van de Westerse wereld hoort. Dat is wel in 2006 afgesproken toen de Ka mer besloot de kerncentrale niet in 2014, maar in 2034 te sluiten. Laka baseert zich op recente cij fers van het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA). Vol gens exploitant EPZ haalt Laka er één parameter uit, terwijl het vei ligheidsbeleid uit veel meer para meters bestaat. De PvdA wil daarover duidelijk heid. Vos vraagt of het klopt dat als naar bepaalde cijfers wordt ge keken 'Borssele niet eens bij de veiligste 50 procent hoort'. Ook vraagt hij of het bij de vergelij king met andere kerncentrales gaat om centrales 'van een verge lijkbaar type'. Verder wil hij we ten wanneer de reactor in Borsse le weer wordt opgestart. DEN HAAG - Ze hadden er maar een uurtje voor nodig. Louis Bon tes, voorheen een van de vertrou welingen van Geert Wilders, werd gisteren door de PW-frac- tie op niet zachtzinnige wijze ver bannen en als verrader tentoonge steld. Bontes moest zijn kritiek op de almacht van leider Geert Wil ders bekopen met een enkeltje naar de strafbankjes van de Twee de Kamer. Wilders' boodschap: openbare kri tiek op zijn PW staat gelijk aan hoogverraad en kan alleen vergol den worden met de hoogste straf. Bontes is de eerste PVV'er die zonder pardon is weggestuurd - overigens met unanieme steun van de andere PVV-Kamerleden. Hij heeft mij als een halve dictator neergezet en ons via tv voor rotte vis uitgemaakt Eerdere lastpakken, zoals 'brieven buspisser' Erik Lucassen, werden bestraft met interne sancties als het afnemen van portefeuilles, maar zij hoefden de fractie niet te verlaten. Dat kón toen ook hele maal niet, verduidelijkt Wilders nu. Gedoogpartij PVV had tijdens de vorige kabinetsperiode elke ze tel hard nodig om coalitiepartijen WD en CDA aan een Kamer meerderheid te helpen. „Die tijd is gelukkig voorbij", aldus Wil ders. Andere dissidenten als Mar- cial Hernandez en Wim Kortenoe- ven stapten kort voor de verkie zingen in 2012 zelf op uit onvrede met de politieke koers. Niet eerder viel de PW-fractielei- der een zittend fractielid zo hard af. Toen Hero Brinkman met zijn democratiseringsagenda naar de pers stapte, noemde Wilders dat nog 'niet chic'. Gisteren betichtte hij Bontes ervan 'met messen te hebben gegooid': „Hij heeft mij als een halve dictator ne'ergezet en ons via radio en televisie voor rotte vis uitgemaakt. We hebben geen zin in ruziemakers. Daar word je alleen maar slechter van. Kritiek uiten op mij of op de frac tie doe je intern." Met name op dit laatste punt krijgt Wilders veel bijval uit eigen gelederen. Binnen de PVV is loyaliteit de ba sisvoorwaarde. In de fractie heerst een sterk 'wij-te- gen-de-rest' gevoel. Sinds Wil ders in 2005 aan zijn avontuur be gon, heeft de PVV aangeschopt te gen de gevestigde elite van politi ci, journalisten en intellectuelen. Wie zich daaraan onttrekt en de Inclusief vliegreis! BERLIJN BOEDAPEST MADRID Vertrek: 15/11/13 t/m 28/3/14 PRAAG fmj I NAPELS Hf' AMSTERDAM - Volgend jaar ver schijnt het eerste kinderboek 'waarin het personage van Zwarte Piet is aangepast aan het moderne klimaat*. De hulpjes van Sinter klaas hebben daarin verschillen de kleuren. Dat meldt uitgeverij Leopold. Het boek wordt geschre ven door Robert Vuijsje, die als schrijver van Alleen maar nette men sen (over racisme) en als echtge noot van een Surinaamse vrouw stelling nam in de discussie over de toekomst van Zwarte Piet. „Als zelfbenoemd leidsman in de mul- ticultuur was het een natuurlijke ontwikkeling dat ik een kinder boek moest schrijven over Zwarte Piet", verklaart Vuijsje. „Een boek om voor te lezen aan mijn eigen jonge kinderen." Het boek, Alleen maar stoute kinderen, gaat over een wit en een zwart vriendje die zich verkleden als piet en allerlei kleuren schmink uitproberen. bij verwijzen arts Verbannen Uit door Floor Ligtvoet UTRECHT - De snelheid waarmee pa tiënten worden doorgestuurd naar een medisch specialist, verschilt per huisartsenpraktijk. Er zijn huis artsen die drie keer vaker dan colle ga's een patiënt naar het zieken huis sturen. Dat blijkt uit een rap port van onderzoeksinstituut Nivel. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil weten of het klopt dat de kerncentrale Borssele niet bij de 25 procent meest veilige kerncen trales van de Westerse wereld hoort. door Sandra Donker en Laurens Kok Geert Wilders 3-/4-daagse reis ontdek de bruisende metropool! 3- of 4-sterren hotel naar keuze tips: voormalige Muur. vele musea, Brandenburger Tor, Reichstag, de grote Dom en de Potsdamer Platz inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentrip-berlijn 3-/4-/6-daagse reis Vertrek: 22/11/13 t/m 28/3/14 4-/5- sterren hotel naar keuze vertrek vanaf A'dam of Eindhoven tips: de Toren van Belém, het Jerómmosklooster, het S. Jorge- kasteel, de oude wijk Bairro Alto, Sintra en Estoril inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentrip-lissabon 3"'ten 3-/4-daagse reis Vertrek: 8/11/13 t/m 28/3/14 ontdek de 'Parel aan de Donau' centraal gelegen 4-/5-sterren hotels naar. keuze! tips Koninklijk Paleis, Ketting burg. Parlementsgebouwen Mat- thiaskerk en de vele badhuizen inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentripboedapest 3-/4-daagse reis ontdek de koninklijke allure! 4-sterren hotel naar keuze tips: winkelen rondom Plaza Mayor, tapas eten, het Arte Reina Sofia Museum, Plaza de la Villa en het Koninklijk Paleis bezoeken inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentrip-madrid 3-/4-/5-daagse reis Vertrek: 14/11/13 t/m 28/3/14 nérgens voordeliger! 4-sterren hotel naar keuze tips: Praagse Burcht met de Vitus- j kathedraal, het Gouden Straatje, de Karelsbrug, de Joodse wijk en het Wenceslaplein inclusief vlucht, verblijf en ontbijt 4-daagse reis Vertrek: 7/11/13 Vm 27/3/14 geniet van de heerlijke zuide lijke flair in Napels! 4-sterren hotel naar keuze tips: Castell Nuovo, Castel Dek l'Ovo, Capodimonte paleis en de domkathedraal VflB Inclusief vlucht, verblijf en ontbijt I Zie www.kras.nl/stedentripnapels 1 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Pnjzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4