Vlissingen gilde en jankte onder Engels vuur CULTUUR 27 Oek de Jong wint opnieuw Bordewijk-prijs De voorstelling 'En nu...' van Stichting Dansz gaat zaterdagavond in het Reynaert College Hulst in première. De Jan Campert-stichting kent de ze prijs jaarlijks toe aan het beste boek op het gebied van verhalend proza. Aan de prijs is een bedrag van 5000 euro verbonden. „Pier en oceaan is de roman op zijn best", motiveert de stichting haar keu ze. „Met zijn sensitieve proza graaft De Jong zo diep in het ge voelsleven van zijn personages, en beschrijft hij zo zintuiglijk de wereld waarin ze zich bewegen, dat het verschil tussen lezen en le ven niet zo groot meer is." Pier en oceaan werd eerder be kroond met de Gouden Uil en stond op de shortlist voor de Li- bris Literatuurprijs. Het boek is te vens een van de favorieten voor de Zeeuwse Boekenprijs 2013, die op 9 november wordt uitgereikt. Het is de tweede keer dat Oek de Jong de Bordewijk-prijs wint. De eerste keer was in 1980, toen voor zijn debuutroman Opwaaiende zo merjurken. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een auteur de prijs nogmaals krijgt toegekend. De prijswinnaars van de Jan Cam pert-stichting werden gisteren onthuld in het radioprogramma Kunststof. Tom Lanoye krijgt de Constantijn Huygensprijs voor zijn gehele oeuvre. De in Vlissin- gen geboren Jan Paul Schutten wint de Nienke van Hichtum- prijs voor jeugdliteratuur met Het raadsel van alles wat leeft - en de stinksokken van los Grootjes uit Driel. De Jan Campertprijs voor poëzie gaat naar Micha Hamel voor de bundel Bewegend doel. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. GOES - Artistiek leidster Lia Fon- teijn wil dicht bij de dagelijkse praktijk blijven en heeft daarom gekozen voor 'crisis' en 'recessie' als thema's voor de nieuwe voor stelling van de Stichting Dansz. Zij nodigde vijf choreografen uit een dansstuk te maken op basis van deze thema's. De titel van de voorstelling is En Nu „Nou is het natuurlijk niet mijn bedoeling dat iedereen na afloop in mineur de zaal verlaat, dus heb ik hen gevraagd te zoeken naar po sitieve lichaamstaal in een tijd die niet bepaald gemakkelijk is." Fonteijn biedt onder meer drie jonge talenten een podium. Voor Shonna Verijke, Ivet Luteijn en Tinke Veekens betekent het hun debuut. Verijke is al jaren danse res bij Stichting Dans, is nu vier dejaarsstudente aan de Fontys Dansacademie Tilburg en wordt opgeleid tot dansdocente. Ook Lu teijn is al jaren actief bij deze stichting en studeerde twee jaar geleden af aan het mbo Dans in Goes. „Hoewel zij heeft gekozen voor een hbo Ergo Therapie, wil zij in de praktijk toetsen waar alle danstraining haar nu heeft ge bracht", licht Fonteijn toe. In de choreografie van Tinke Veek ens ziet zij een mooie afspiege ling van deze ambitieuze 17-jarige danseres zelf. „Tinke ontpopt zich daarin als een rijpe puber die een zoektocht laat zien naar de weg in het leven en vervolgens de moed toont een doel na te streven." Naast deze drie jonge choreogra fen nodigde Fonteijn ook de erva ren Jesus de Vega uit als gastcho- reograaf. Drie jaar geleden werkte hij ook al een keer met deelne mers van Stichting Dansz en dat werd met groot enthousiasme ont vangen. „Hij heeft heel aparte ideeën over bewegen en biedt de cursisten vaak een eye-opener van 'o, kan ik mijn lichaam ook zo bewegen'. Ik vind zijn leer school geweldig en wil onze cur sisten er ook graag kennis mee la ten maken." Sanne Clifford is een andere erva ren choreograaf die samen met de jongste dansers op zoek gaat naar mogelijkheden hun grenzen te verleggen. „Buiten het maken van een mooie voorstelling willen wij de cursisten met het maakproces ook veel ervaringen en vernieuwin gen bieden, zodat zij dus niet al tijd met de huischoreografen wer ken", zegt Fonteijn. Zij vindt het altijd spannend te zien hoe het werken op basis van een thema uitpakt. Ze is blij met de huidige resultaten. „Natuurlijk houd ik het tijdens het repetitieproces zij delings wel een beetje in de ga ten, maar ik wil de choreografen ook niet het gevoel geven dat ze mijn adem in hun nek voelen." Een gastoptreden van Studio Ara besque uit Antwerpen geldt als extra onderdeel bij En NuMet het dansstuk Agapi Mou voeren dansers het publiek mee naar een Grieks eilandje waar vijf vrouwen terugblikken op hun jeug. Drij vende kracht achter deze Studio is Irma Swijnen. Veel leerlingen van Stichting Dansz volgen zo mers bij haar diverse masterclas- ses. Fonteijn: „Zo is het idee voor een uitwisseling ontstaan. Zij tre den nu bij ons op, wij geven vol gend jaar daar een optreden. Het weblog Zeelandgeboekt besteedt aandacht aan nieuwe Zeeuwse boe ken en tijdschriften. Wekelijks wordt één titel van het weblog in de krant gesignaleerd. Zo stilletjesaan is er het afge lopen jaar een hele reeks boeken over de Bataafs- Franse tijd in Nederland versche nen. Precies twee eeuwen na het ontstaan van het Koninkrijk der Nederlanden is dat niet zo gek. Op dit blog signaleerde ik al Wif- ried Uitterhoeve's Haagse bluf. Ik wilde nog aandacht besteden aan Het Bataafse experiment en Verzet tegen Napoleon. Maar in die boe ken vond ik te weinig Zeeuwse aanknopingspunten. Dat ligt an ders in het onlangs verschenen Vrijheid Gelijkheid Broederschap, van onze eigenste Jan J.B. Kuipers (1953). In de ondertitel wordt ge sproken over 'de Franse tijd', een term die mij redelijk uit de mode lijkt. De Nederlanden in de Franse tijd - zo luidt de complete ondertitel. Tegenwoordig lees je vaker over de Bataafs-Franse tijd. Naar mijn gevoel mogen de Bataven best pro minent van de partij zijn, zij heb ben een groot deel van de periode 1795-1813 een vooraanstaande rol gespeeld. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Nog even opletten: in de onderti tel wordt gesproken over De Ne derlanden, waarmee aangegeven wordt dat ook Zuid- Nederland - het tegenwoordige België - in het boek is opgenomen. Ik heb wat potloodstrepen bij de belangrijkste Zeeuwse passages gezet. De in Axel geboren burgemees terszoon Pieter Paulus (1754-1796) krijgt in dit boek veel eer. Hij werd in 1796 benoemd tot voorzit ter van de Eerste Nationale Verga dering. Bij de inauguratie liep hij een ernstige kou op, waaraan hij overleed. Engeland en Rusland stonden het 'grote' Frankrijk naar het leven. In 1799 landde er een Engels-Russi sche invasiemacht in Noord-Hol land. Veel schade, maar weinig re sultaat. Tien jaar later, in 1809, probeerden de Engelsen het in de Scheldemonding opnieuw. Het grootste deel van Walcheren werd redelijk snel veroverd. Al leen Vlissingen niet. Die stad werd van zondag 13 tot dinsdag morgen 15 augustus 1809 zwaar onder vuur genomen. Kuipers op pagina 99: „In de weinige ogen blikken van respijt hoorde men het lugubere gejank van honden en het gillen van vrouwen vanuit de rook en vlammen uitbrakende stad." WOENSDAG 30 OKTOBER 2013 GOES - Oek de Jong ontvangt de F. Bordewijk-prijs 2013 voor zijn Zeeuwse roman Pier en oceaan. Middelburg Toneelvoorstelling 'De Uitvreter', Thea terproductiehuis Zeelandia (try-out), Schouwburg, 20.00 uur Het Gelders Orkest en Esther Yoo (viool), Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Vlissingen Sprookjeskoffer. Sprookjes van over de hele wereld voor kinderen, 4-8 jaar, Woonzorgcentrum Ter Reede, 14.00 uur Concert Anne van Veen: Tegengif, Arsenaaltheater, 20.15 uur. ondanks crisis Dansen door Ali Pankow Zat. 2 nov.Reynaert College Hulst, 20.00 uur; zat. 9 nov. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur; zat. 16 nov., 20.30 uur en zon. 17 nov., 15.00 uur, Podium 't Beest, Goes. Cursisten van Stichting Dansz repeteren met choreograaf Jesus de Vega (m). foto Johan van der Heijden door Jan van Damme Jan J.B. Kuipers: Vrijheid Gelijkheid Broederschap. De Nederlanden in de Franse tijd - Uitgeverij Walburg Pers, hardcover, 160 pagina's, 29,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27