Onderscheiding voor HZ-directeur De Buck Aanpak krimp Zeeuws-Vlaanderen vraagt vaste hand 66 Soms springen inwoners ook wel heel erg slordig om met hun eigendommen. a De huizenmarkt in België kan plotseling veranderen, net als hier. WALCHEREN 23 Gemeente en politie gaan inwoners voorlichten om inbraakgolf in Middelburgse wijk te keren. MIDDELBURG - De inwoners van de Middelburgse wijk Dauwendaele worden in december uitgenodigd door de gemeente om een voor lichtingsbijeenkomst bij te wo nen over inbraakpreventie. De ge meente houdt deze omdat er mo menteel veel wordt ingebroken in die wijk, aldus beleidsambtenaar Marinus Willemsen. Dat blijkt ook uit de gegevens op de wëbsite van de politie. Daar staat dat in de wijken Dauwendae le en Mortiere de afgelopen maan den 26 keer is ingebroken, of ge poogd is om in te breken. Het me rendeel van die inbraken vond echter niet plaats in Mortiere maar in Dauwendaele, aldus Wil lemsen. Tijdens de bijeenkomst zal de po litie ingaan op de laatste stand van zaken op het gebied van in braken. Zowel de trends als de aantallen. Daarna krijgen de aanwezigen in formatie over wat ze kunnen doen om inbraken te voorkomen. Daarbij, zo benadrukt Willem sen, zal vooral verteld worden op welke eenvoudige en simpele ma nieren dat kan. Want volgens hem is het echt niet nodig om een woning in een complete ves ting te veranderen om inbrekers buiten te houden. Hij benadrukt wel dat de inbraakgolf alleen ge keerd kan worden als inwoners zelf ook actie ondernemen. En ook de politie alarmeren als ze iets verdachts horen of zien. Vol gens hem gebeurt dat nog steeds te weinig. Henk Snepvangers van de politie geeft ook aan dat sommige inbra ken niet zijn te voorkomen. Zo is enkel malen in de bovengenoem de wijken ingebroken na het gooien van een forse steen door een ruit. Snepvangers: „Dan kan je je deuren en ramen nog zo goed beveiligd hebben, daar helpt nauwelijks iets tegen." Maar hij signaleert ook dat een aantal inbraken is gelukt omdat inwoners wel heel slordig om sprongen met hun eigendom men. Zo waren er schuurtjes niet afgesloten en stonden in die schuurtjes fietsen met aan het slot ook de huisdeursleutel. „Dan is het natuurlijk niet heel erg moeilijk om vervolgens een wo ning binnen te komen." Dat er meer wordt ingebroken in Dauwendaele dan in de Mortiere komt volgens Willemsen omdat de woningen in de laatste wijk, een nieuwbouwwijk, over het al gemeen veel beter beveiligd zijn dan die in het veel oudere Dau wendaele. In een weekend begin augustus is er 'plotseling' veel in gebroken in Dauwendaele, geeft Willemsen als voorbeeld. De voorlichtingsbijeenkomst is vooral bedoeld voor de inwoners van Dauwendaele. „Maar we gaan niet bij de deur staan om te con troleren of iemand uit Dauwen daele, Mortiere of een andere wijk komt." Het is nog niet precies bekend wanneer die bijeenkomst wordt gehouden. Willemsen: „We zijn nog aan het overleggen." Hij geeft wel aan dat alle inwoners van Dauwendaele tijdig een uitnodi ging in de bus krijgen om aanwe zig te te zijn bij de bijeenkomst in hun wijk. Het speldje is bedoeld voor men sen die een bijzondere bijdrage le veren aan Vlissingen. En dat doet De Buck, zei Demmers. „De HZ presteert al jaren op hoog niveau, dat bleek onlangs wel weer toen de Keuzegids HBO de hogeschool uitriep tot beste van ons land. Dat is belangrijk voor Zeeland en Vlis singen in het bijzonder." De uitreiking was een paar jaar ge leden nog ondenkbaar, toen De Buck dreigde de hogeschool te ver huizen uit Vlissingen. „Een huwe lijk heeft soms wat spanning no dig om het spannend te houden", suste Demmers. „Het liep een tijd lang inderdaad niet soepel, maar die tijd is voorbij." „We beseffen hoezeer we elkaar nodig hebben", zei De Buck, die toezegde de onderscheiding te zul len delen met zijn personeel 'dat het succes echt heeft bewerkstel ligd'. „De verstandhouding is nu heel plezierig." De gemeente Vlissingen wil heel graag dat de Zeevaartschool na tij delijk verblijf aan de Edisonweg terugkeert aan de boulevard, in de beloofde nieuwe studietoren. Burgemeester Demmers: „Mij is door het HZ-bestuur verzekerd dat dat gebeurt." Studenten tonen fotoproject Studenten van het Universi ty College Roosevelt expose ren van tot en met 8 no vember hun fotografiepro ject 'Humans of Middel burg". Er worden foto's ten toongesteld van Middelbur gers met hun persoonlijke verhalen. De expositie opent november om 16.00 uur in Galerie-T aan de Turf- kaai 25 te Middelburg. Historische avondwandeling Historisch Museum de Beve- landen houdt op vrijdag 1 november een avondwande ling door het historische centrum van Goes. Allerlei verhalen en historische fei ten worden door ama teurtheater op diverse loca ties in de stad gebracht. De wandeling begint om 20.00 uur bij het Historisch Mu seum. Kaarten zijn vanaf 19.30 uur verkrijgbaar. Voor 5000 euro aan boetes geïnd Bij een gezamenlijke contro le door de politie en de Be lastingdienst aan de Midden weg bij IJzendijke en de Rijksweg bij Eede is maan dag voor zo'n vijfduizend eu ro aan openstaande vorderin gen geïnd. Op de twee con troleplaatsen zijn bijna 1500 kentekens van auto's ge screend. Eén automobilist had nog een boete uitstaan van 667 euro. Bezinning voor Zeeuwse mannen In kerk De Levensbron in Goes wordt zaterdag 2 no vember een Zeeuwse Man- nendag gehouden. De dag is bedoeld als een bezinnings moment voor Zeeuwse man nen. Het programma duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Deel name kost 15 euro (10 euro voor studenten). Aanmel den via www.zeeuwsemannen- dag.nl. Eén op de drie koopwoningen staat over pakweg dertig jaar leeg, luidt de voorspelling. Vandaag, woensdag, is in het Scheldethea- ter in Terneuzen een bijeenkomst om dat doemscenario geen werke lijkheid te laten worden. Zeeuws-Vlaanderen is één van de drie erkende krimpgebieden van Nederland, met het noordoosten van Groningen en het zuidooste lijke deel van Limburg. De bevol king van Zeeuws-Vlaanderen zal dalen van nu ruim 106.000 naar zo'n 91.600 in 2040. „De krimp is daarmee nog niet zo heftig als in de andere twee gebieden", maakt Rafael Saitua Nistal van het Eco nomisch Instituut voor de Bouw (EIB) de situatie niet groter dan ze al is, „maar Zeeuws-Vlaande ren springt er wel weer uit, om dat er veel meer koop- dan huur huizen zijn." Saitua Nistal die voor de provin cie en de rijksoverheid de gevol gen van de krimp voor Zeeuws-Vlaanderen uitvoerig heeft onderzocht, steekt niet on der stoelen of banken dat dit de aanpak van leegstand lastiger maakt. „Zeventig procent van de huizen in Zeeuws-Vlaanderen is in particuliere handen. In andere delen van Nederland zijn veel meer huurwoningen in eigendom van woningcorporaties. Die kun nen in één keer hele buurten aan pakken." Toch kan het wel, volgens de EIB-onderzoeker, zeker als wordt gekozen voor een planmatige aan pak waarbij bestuurders moeten laten zien te beschikken over een lange adem. Dat kan ook nog eens veel geld schelen. Het EIB heeft in de studie over bevolkingskrimp in Zeeuws-Vlaanderen becijferd dat tot 2040 niet minder dan 174 miljoen euro nodig is om de hui zenmarkt op orde te brengen. Dit bedrag is omlaag te brengen, be toogt Saitua Nistal, door 'strate gisch te werk te gaan'. Hij stelt voor na te gaan in welke wijken veel leegstand dreigt, om dat de woningen er klein en van mindere kwaliteit zijn. „Koop de leegkomende huizen daar en ver huur die tijdelijk, tot er genoeg be schikbaar zijn en tot sloop kan worden overgegaan.". De migratie van Belgen naar voor hen goedkope huizen in Zeeuws- Vlaanderen moet ook gekoesterd worden, aldus de EIB-onderzoe ker. Hun aantal is de laatste twee, drie jaar sterk toegenomen tot vijf honderd in 2012. „Het kan ertoe leiden dat minder gesloopt hoeft te worden, maar kwalitatief slech te woningen zullen hoe dan ook overblijven", waarschuwt Saitua Nistal. „Het is bovendien de vraag of de komst van veel Belgen een blijvertje is." Ook wethouder Cees Liefting van Terneuzen wil zich niet rijk reke nen aan Belgische migranten. „De huizenmarkt in België kan plotse ling veranderen." Liefting neemt het zekere voor het onzekere en gaat er vanuit dat het aantal daalt. Het woningbestand en voorzie ningen als scholen, sport- en wel zij nsaccommodaties moeten daar op geleidelijk worden aangepast. WOENSDAG 30 OKTOBER 2013 Anti-inbraakactie voor wijk Dauwendaele door Emile Calon Henk Snepvangers, politieagent Burgemeester Letty Demmers speldt Adri de Buck de Vlissingse Fles op. De verhoudingen zijn zogezegd hersteld, foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Een sprakeloze Adri de Buck, dat komt niet vaak voor. Het gebeurde gisteren, toen burge meester Letty Demmers de HZ-di recteur de Vlissingse Fles uitreikte. MIDDELBURG GOES IJZENDIJKE GOES door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Hier en daar is het al zichtbaar in Zeeuws-Vlaamse dor pen en steden en ook in het buiten gebied. Woningen die verpauperen en volstrekt onverkoopbaar zijn. Dat wordt nog erger, als de voorte kenen niet bedriegen. Wethouder Cees Liefting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23