D66 Veere tot de orde o I Officier blijft bij eis van acht jaar cel Molen De Hoop kent lange geschiedenis Dronken man verzint gewapende overval 1 i 1 1 I HIT 20 WALCHEREN MOLEN SINT LAURENS Zeventig jaar nadat de bovenbouw afbrandde wil een comité de molen van Sint Laurens herstellen. Ze maakte zich daarmee tot spreekbuis van meerdere fracties die zich ook ergerden aan de po ging van Maaike Walraven (PvdA/GroenLinks) om de ge meentelijke 'duurzaamheidsagen da' aan te scherpen. In het streven om alle gemeente lijke voorzieningen voor het jaar 2050 energieneutraal te hebben gemaakt, en burgers te stimule ren hetzelfde te doen met hun wo ningen en bedrijven, formuleer den B en W voor 2014 vele tiental len actiepunten. Walraven toonde zich niet onder de indruk. „Veel van die punten behoren tot het normale ambtelijke werk", stelde ze, „daar kan wel een tandje bij. We zien graag iets meer ambitie. Waarom niet opnieuw voor een blikvanger zorgen?" Veere was de afgelopen jaren al betrokken bij de realisering van nieuwe energieneutrale gebou wen als het woon- en gemeen schapscentrum Nimmerdor in Grijpskerke en de basisschool in Domburg. Ook in en op het ge meentehuis zijn energiebesparen de voorzieningen aangebracht. „Maak nu bijvoorbeeld eens een bedrijventerrein energieneu- traal", spoorde Walraven het ge meentebestuur aan. „Laten we eens iets proberen wat enige om vang heeft." Na D66 verweten ook VVD en CDA haar daarmee terug te komen op eerder gemaak te afspraken. Plannenmakerij voor een water krachtcentrale in de stormvloed kering Oosterschelde leed dit jaar schipbreuk doordat een bedrijf failliet ging. Veere hoopt dat dat project in 2014 kan worden her vat. RH fcgaW In april eiste hij die straf ook al omdat de man verdacht wordt van een poging tot moord op een 70-jarige plaatsgenoot Hij stak be gin dit jaar op de Blauwedijk in Middelburg die plaatsgenoot on verwachts met een mes in zijn hals. Die plaatsgenoot had enkele jaren eerder een belastende verklaring afgelegd tegen de verdachte om dat deze toen een bovenbuur vrouw belaagde, mishandelde en onzedelijke foto's van haar ver spreidde. De rechtbank besliste vervolgens dat er onvoldoende informatie was over de verdachte om hem te kunnen veroordelen. Om die re den werd de man enige tijd ge plaatst in het Pieter Baan Cen trum voor observatie. Uit het ver- SINT LAURENS - Je ziet het er aan de buitenkant niet vanaf, maar de molenstomp van Sint Laurens is een rijksmonument. Eind 1943 brandde de opbouw van de mo len af om daarna nooit meer te worden hersteld. Al zeventig jaar kijkt Sint Laurens tegen een mo lenstomp aan. Maar wat rest is zeker de moeite waard. Sterker nog, in Sint Lau rens is het comité Tot Herstel en Instandhouding van De Molen De Hoop te Sint Laurens" opge richt. Een burgerinitiatief van Frits van Borrendam, René de Nijs en Jan van Oostrom, die ze ventig jaar na de brand serieus werk willen maken van de weder opbouw. De gemeente Middelburg is eige naar van de molen. Wethouder Jo- han Aalberts kreeg gisteren de startnotitie voor het herstel van de molen uitgereikt met daarbij een fotomontage van een herstel de molen. Zo mooi kan het wor den. Het geheim van de molen is letter lijk in het duister verborgen. Via de aanbouw, nu in gebruik als op slag van de Oranjevereniging, kan je in de molen komen. Daar is het stikdonker. In het licht van de mo biele telefoontjes, die even als zak lamp dienen, is in de hoek een van de geheimen van De Hoop te zien: een AEG-elektromotor uit het jaar 1921. De toenmalige mole naar wilde ook kunnen malen als er geen wind stond. En voor het geval ook de stroom uit zou val len had hij ook nog een dieselmo tor neergezet. De Hoop was zoge zegd een hybride molen die kon draaien op wind, stroom of diesel. „Er zijn voor zover bekend maar twee molens in Nederland die op drie verschillende manieren aan gedreven kunnen worden. Daar- SINT LAURENS - De historie van de molens in Sint Laurens gaat terug tot minstens het jaar 1426. Eerder nog dan Middelburg is er een ver melding van een windmolen in het dorp. Het waren waarschijn lijk de heren van Brigdamme die de molen lieten bouwen. Molen De Hoop zelf dateert van 1721. De stellingmolen was in ge bruik voor het malen van graan. Op 30 december 1943 brandde de molen af en kreeg daarna zijn wie ken nooit meer terug. Oorzaak van de brand was vermoedelijk het warm lopen van een as. Drie slag van de gedragswetenschap pers blijkt dat de verdachte geen duidelijk aanwijsbare geestelijke stoornissen heeft. Maar zeker van hun zaak zijn ze niet omdat de man maar beperkt meewerkte. Rammeloo stelde klip en klaar dat de man berekenend te werk gaat. „Hij probeert de waarheid naar zijn hand te zetten. En hij is ook nog steeds gevaarlijk." De officier vindt dat de man zich schuldig heeft gemaakt aan een poging tot moord en dat hij daar om een forse celstraf hoort te krij gen. Advocate Serah Jap-A-Joe stelde dat er geen enkel bewijs is dat haar cliënt met voorbedachten ra de te werk is gegaan. Uitspraak 11 november. maanden later overleed molenaar Krijn Zandburg op 32-jarige leef tijd. De molenaar was lid van het verzet en had kort voor zijn dood dreigbrieven ontvangen. Op 31 maart 1944 trof het plaatse lijk schoolhoofd hem levenloos aan. De molenaar zou van de bo venste verdieping zijn gevallen. Zijn zoon Krijn jr zette tien jaar geleden in de PZC nog altijd vraagtekens bij het 'ongeluk' dat zijn vader was overkomen. De molen bleef na de brand me chanisch graan malen tot aan het begin van de jaren tachtig. MIDDELBURG - Een 53'jarige Mid delburger riskeert een fikse boete omdat hij zaterdagnacht ten on rechte meldde dat zijn iPhone en zijn portemonnee waren geroofd. Hij zou namelijk bedreigd zijn door iemand met een vuurwa pen. Toen agenten ter plaatse kwa men, troffen ze een dronken man aan, aldus een woordvoerder van de politie. Nadat ze de man enke le vragen hadden gesteld, begon nen de agenten direct te twijfelen aan het waarheidsgehalte van het verhaal over de overval. Ze waar schuwden dan ook andere colle ga's dat ze voorlopig beter door konden gaan met hun gewone werk. Zeker toen ze met behulp van een app constateerden dat de geroofde smartphone in het huis van de Middelburger lag, wisten de agenten dat ze van doen had den met een fantast. Ze brachten, aldus de woordvoerder, de man naar zijn woning en vonden daar ook zijn portemonnee. Daarop ga ven ze hem het advies om eerst maar eens zijn roes goed uit te sla pen. Ook lieten ze hem weten, al dus de woordvoerder dat hij maar beter geen aangifte van de 'over val' kon doen omdat dan de kans bestaat dat dan de gemaakte kos ten in rekening worden gebracht. EB Pvda/GL Hoop gloort voor De door Henk Postma DOMBURG - Eerst weigeren 066 te steunen wanneer die partij een am bitieuzer duurzaamheidsbeleid be pleit. En dan later ineens zelf naar voren brengen dat er wel een schepje bovenop kan. „Voor de Pvda/GroenLinks zijn de verkiezin gen kennelijk al begonnen", bitste D66'er Marion van Stiphout dins dagavond tijdens een commissie vergadering. A r-ü.v I René de Nijs (links) en voorzitter Frits van Borrendam van het comité dat de molen in Sint Laurens wil herstellen, foto's Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie Rob Rammeloo zag deze week geen enkele reden om af te wijken van het standpunt dat hij al in april had ingenomen. Een 54-jarige Mid delburger moet een celstraf van acht jaar krijgen, zo zei hij tegen de rechters van de Middelburgse rechtbank. De officier: „De verdachte probeert de waarheid naar zijn hand te zetten. En hij is ook nog steeds gevaarlijk." door Theo Giele t i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20