Scholenplan uit Kats naar kabinet ld Onwelwording vormt extra gevaar op Zeeuwse tweebaanswegen I I 3 I I I Groener gras 18 ZEELAND MAZELENEPIDEMIE Vijf maanden na het begin van de mazelenepidemie zijn er nog altijd zo'n 120 zieken in Zeeland. woensdag Een paar maanden gele den heb ik nog een fo to gemaakt van ons ga zon. Het lag er ook zo gezond bij. Een volle, diepgroe ne, sappige grasmat. Je zou er bijna zelf een grazer van wor den, zo smakelijk zag het er uit Op dezelfde dag maakte ik een foto van het gras bij de buren. Het is een stuk tuin achter de onze. Onze achtertuin heeft geen schutting waardoor er een open verbinding is naar het stuk van de buren. Nou ja, bu ren. Het huis staat al jaren te koop en bijbehorende tuin ver andert langzaam in een woeste nij. Het contrast kon ook niet gro ter zijn. Het gazon was door de ongenadig brandende zon ver anderd in een hardgebakken, lichtbruine vlakte waar geen le ven meer mogelijk leek. Alleen de geduldig wachtende gier en het rondtollende tumbleweed uit de westernfilms ontbrak in het plaatje van dood en verderf. Ik keek tevreden terug naar de twee foto's. Het gras was inder daad groener bij de buren. Vanuit het perspectief van ón ze buren, tenminste. Eindelijk loon naar werken. Ik had dan ook mijn gazonnetje obsessief vertroeteld. Heb je honger jongen? Wil je mest? Och, zie ik daar wat onkruid? Wacht maar, ik haal het snel weg. Maar ergens wist ik wel dat het feest niet kon blijven duren. De laatste maanden kijk ik naar een wonderlijke transformatie. Het gazon bij de buren lijkt de theorie te bewijzen dat de pla neet Mars alleen een flinke bui nodig heeft om weer in een groene oase te veranderen En mijn gazon vergaat het niet anders dan mijn eigen schedel. Wat ooit een volle dos was wordt dunner en dunner. Waar het gras is gebleven - een raad sel. De sprietjes die nog over zijn, drijven in een volledig doorweekte laag slijk en waaien met de overheersende windrichting mee naar een hoek van de tuin. Onze achtertuin is voor het zo veelste jaar op rij weer veran derd in twintig vierkante me ter natte natuurcompensatie. Maar ik geef niet op. Ik blijf strijden. Mijn achtertuin wordt niet ontpolderd! Het hoofddoel van het plan is be ter en goedkoper onderwijs, een versterking van de gemeenschap in een verbonden en betrokken Nederlandse samenleving. Het idee is om maximaal zeven laatste scholen in een dorp, van verschil lende denominatie en verdeeld over het land, bijeen te brengen in een coöperatie. Binnen die coöperatie zijn ouders, docenten en de dorpsgemeenschap verant woordelijk. Gekozen wordt voor onderwijs op maat. In de scholen wordt gewerkt met drie of vier groepen (van gemiddeld zestien leerlingen). In het plan wordt geconstateerd dat ook in grote steden gezinnen met kinderen in de knel komen. Dergelijke gezinnen kunnen er, desgewenst, baat hebben om voor kortere of langere tijd te verblij ven in een veilige, rustige en over zichtelijke leef- en schoolsituatie. In het plan worden die elementen bij elkaar gebracht. Een aspect van het plan is opleiding van pabo-studenten in de praktijk. Ge dacht wordt juist aan jongens, om dat die zich steeds minder mel den als aankomend leerkracht. Verder zou in elk deelnemend dorp huisvesting aanwezig moe ten zijn, voor onder meer de lee- kracht maar in voorkomende ge vallen ook voor gezinnen uit de grote stad die bijkomen in de dor pen. Daar ligt ook een taak voor de dorpsgemeenschappen. In de dorpen moet flankerend beleid worden opgezet. Daarmee wordt bedoeld een stimulering - en her- scholingsprogramma, niet alleen voor betrokken ouders maar ook voor het dorp. Het initiatief uit Kats is verder ontwikkeld in samenwerking met werkgroepen uit Gaastmeer, de Weebosch/gemeente Bergeijk, Hoog Keppel en de gemeenten Amsterdam en Utrecht. Met het plan wordt geprobeerd de afstand tussen bestuur van de school en de praktijk in de school en in het dorp zo klein mogelijk te houden. Een te grote afstand is momenteel in veel schoolkoepels een probleem. De scholen moeten het kloppend hart worden in de dorpsgemeen schap. De scholen moeten weer het kloppend hart binnen de dorpsgemeenschappen worden. Eén dodelijk slachtoffer, achttien ziekenhuisop names sinds het uitbre ken van de mazelenepi demie in Zeeland. Die begon met de eerste officiële ziek temelding op 12 juni. „Als we er van uitgaan dat de epidemie nu net als de vorige keer een maand of negen duurt, zijn we er nog niet vanaf', zegt arts infectieziek ten Hetty Koppenaal van de GGD Zeeland. Het zwaartepunt is wel verschoven: alleen op Schouwen- Duiveland en in Terneuzen wer den nog nieuwe ziektegevallen ge meld, de afgelopen week. In zijn rapportage meldt het RIVM dat sinds het begin van de epidemie ruim 5000 baby's (546 in Zee land) extra vervroegd zijn in geënt. „Zo links en rechts hoor ik de he le zomer al dat kinderen mazelen hebben", zegt Terneuzenaar en voormalig SGP-voorman Wim Ko- lijn. Als vader en grootvader heeft hij in de loop der jaren de maze- lenepidemiën zien komen en gaan. „Het zijn voor ons golfbewe gingen die bij het leven horen. In enten of niet: dat is een gewetens kwestie. Nog nooit heb ik als lid van de kerkenraad meegemaakt dat op huisbezoek aan ouders ge vraagd werd wat hun standpunt is op dit terrein. Men beschouwt het als een zeer persoonlijke afwe ging-" De officiële cijfers geven een ver tekend beeld, weten de statistici. Slechts één op de tien gevallen wordt gemeld, meestal ziekt de patiënt thuis uit zonder dat daar verder ruchtbaarheid aan gegeven wordt, althans via de officiële ka nalen. Afgaande op de cijfers van de GGD kan geconcludeerd wor den dat momenteel in Zeeland 1 Het zijn golfbewegingen die bij het leven horen 120 mensen ziek in bed liggen met mazelen. Sinds medio juni zijn er rond de 2400 mensen ziek geworden. De meeste slachtoffers (circa 1300) zijn van het manne lijk geslacht, waarbij er een duide lijke piek is onder de twaalfjari gen. Hoewel voornamelijk kinde ren besmet werden, waren er ook volwassenen bij. Het oudste ziek tegeval betrof iemand van 68. Met - momenteel - zeventig zie ken is Terneuzen nu de 'brand haard'. Overweegt de GGD Zee land speciale maatregelen? „We hebben net mazelenoverleg ge had", laat Hetty Koppenaal we ten. „En we hebben besloten het beleid te handhaven. Dat wil zeg gen, we bieden maatwerk. Op on ze website www.ggdzeeland.nl en via de consultatiebureaus breng en we de mogelijkheid onder de aandacht om vervroegd te vaccine ren. Maar we gaan het niet actief aanbieden, zoals we dat een tijdje geleden wel in Hoek hebben ge daan." Anders dan in het kleine Hoek woont de risicogroep in Ter neuzen verspreid over een groot gebied. Het gaat daarbij nu om be vindelijk gereformeerden. Infectie ziekten zoals de mazelen duiken ook regelmatig daarbuiten op, zo als in de antroposofische kring, waar vaccinatie eveneens op weer stand stuit. „Maar onderling is er zo weinig contact dat in die groep geen ziektegevallen geweest zijn. Een aantal jaren geleden is in an troposofische kring een kleiner epidemietje geweest. Dat slaat dan ook niet over naar de bevinde lijk gereformeerden." De laatste mazelenepidemie was omstreeks de eeuwwisseling. In negen maanden tijd werden zo'n 3300 gevallen gemeld en vielen drie dodelijke slachtoffers. Kop penaal: „Vaak pikt iemand het vi rus op in een land waar niet in geënt wordt. De mazelen zijn heel besmettelijk en anders dan polio komt de ziekte in andere landen nog veel voor. Als iemand dan ziek terugkeert in een omge ving waar het aantal onbescherm- den groot genoeg is, en er onder ling genoeg contacten zijn, kan een epidemie ontstaan. De ge schiedenis leert dat zo eens in de vijftien jaar het geval is." Met name op tweebaanswegen kan een onwelwording grote ge volgen hebben, wanneer de be stuurder op de andere weghelft belandt. Dat risico lopen ook auto mobilisten die achter het stuur drukker zijn met hun mobiele te lefoon dan met het verkeer. Waar mogelijk wordt met de inrichting van de weg (extra breed) reke ning gehouden met de kans op dit soort ongelukken, zegt Wil schut. „Maar in de praktijk is dat nauwelijks te doen. Je zou een middenbermscheiding kunnen aanbrengen. Dat is absoluut veili ger dan twee rijbanen in tegen overgestelde richting die dicht te gen elkaar aanliggen. Alleen, zo'n barrière heeft ook weer het na deel dat hulpdiensten moeilijker langs de drukte kunnen komen." De ROVZ-secretaris noemt het noordelijke deel van de N57 als voorbeeld van één van de weinig provinciale- of rijkswegen met zo'n middenbermafscheiding. Met het ongeluk op de Weg naar de Val bij Zierikzee zondag komt het aantal verkeersdoden in Zee land tot dusver op 18. Hoeveel daarvan mogelijk een medische oorzaak hebben of zelfdoding be treft, wordt nog onderzocht. In 2012 gingen er na die correctie uit eindelijk 15 de boeken in. Het aantal verkeersslachtoffers on der autobilisten vertoont over de afgelopen jaren een licht dalende trend. Dit in tegenstelling tot fata le ongelukken met fietsers. r-P Cuido van der Heijden En over vijftien Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier KATS - Maak ouders, docenten en de dorpsgemeenschap verantwoor delijk voor het bestuur en het on derhoud van de eigen dorpsschool. Dat is de kern van een onderwijs- vernieuwinsgplan dat in het dorp kats is geboren en dat donderdag 7 november aan staatssecretaris Sander Dekker wordt aangeboden. door Ondine van der Vleuten SCP'er Wim Kolijn Als het aantal niet-gevaccineerden een kritische grens bereikt heeft, kan een kind dat het virus op vakantie oppikt, een epidemie veroorzaken. door Marcel Modde MIODELBURC - Met een groeiende groep oudere weggebruikers stijgt ook de kans op dodelijke ongeluk ken door medische oorzaak. Alleen vorig jaar al waren 7 van de 22 fata le botsingen in Zeeland achteraf herleidbaar tot onwelwordingen, al dus secretaris Robin Wildschut van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18