Duitsers willen Snowden horen over afluisteren Na verkiezingen begint het politieke spel in Georgië pas if D 6 BUITENLAND RD OP KENNEDY 66 Snowdens beweringen zijn geloofwaardig, de VS heeft ons voorgelogen Een nieuw boek over moord op John F. Kennedy beschrijft het falen van de onderzoekers. Snowden, die zich' schuilhoudt in Rusland, zou de Duitsers nadere informatie moeten geven over de Amerikaanse afluisterpraktijken, waarvan ook bondskanselier An gela Merkel (CDU) het slachtoffer is geworden. De Duitsers zijn woedend sinds bekend werd dat een speciale afde ling van de CIA en de NSA Mer kels mobiele telefoon mogelijk al sinds 2002 aftapt. De informatie hierover komt uit geheime docu menten, die Snowden doorspeel de naar onder meer weekblad Der Spiegel. Daaruit blijkt dat de nieu we Amerikaanse ambassade in Berlijn, pal naast de beroemde Brandenburger Tor, een broeinest is van spionage. Vanuit de ambassade zou de om liggende Berlijnse regeringswijk, waartoe ook Merkels Kanzleramt behoort, worden bespioneerd. De Amerikaanse spionage-technolo- gie is veel te geavanceerd voor de verdedigingsmuren van de Duitse geheime diensten, voor wie zelfs het internet soms nog een uitda ging is. De sociaal-democratische SPD, de Groenen en Die Linke willen dat een speciale Bondsdag-commissie de kwestie onderzoekt. De Groe nen en Die Linke willen Edward Snowden niet alleen uitnodigen, maar hem de status geven van 'be schermde getuige' of hem zelfs asiel aanbieden. Behalve linkse politici vindt ook de liberale minister van Justitie, Sabine Leutheusser-Schnarrenber- ger (FDP) het ondervragen van Edward Snowden nuttig. Wat haar betreft, wordt hij gehoord door het Duitse Openbaar Minis terie. Snowden zelf heeft nog niet gereageerd. De brede politieke consensus in Berlijn laat zien hoezeer de betrek kingen tussen de Amerikaanse re gering onder president Obama en de Bondsrepubliek door de afluis- ter-affaire uit het lood zijn gesla gen. Normaal gesproken zijn de twee staten belangrijke bondgeno ten. Snowden hoeft, mocht hij ko men, niet bang te zijn door de Duitsers aan Washington te wor den uitgeleverd, verzekerde het so ciaal-democratische Bondsdaglid Thomas Oppermann: „Snowdens beweringen blijken geloofwaar dig, terwijl de Amerikanen ons overduidelijk hebben voorgelo gen." In Duitse media wordt de klok kenluider inmiddels als een ware 'held' gevierd. „Zonder Snowden zou Angela Merkel nog altijd on bekommerd telefoneren", schrijft commentator Heribert Prantl in de Süddeutsche Zeitung. Duits land moet hem asiel aanbieden: „Alleen zo herstelt Duitsland haar door de Amerikanen zwaar ge schonden soevereiniteit." Dat de Duitse autoriteiten door de Amerikanen werden gewan trouwd, zou te maken hebben met het feit dat een aantal daders van de aanslagen van 9/11 in Ham burg ongestoord hun voorberei dingen konden plegen. Duitsland werd voor de Amerikaanse inlich tingendiensten 'doelwit nummer 1 in Europa', zegt een voormalige NSA-functionaris in Der Spiegel. Hoge functionarissen van het Kanzleramt en de geheime dien sten zijn in Washington om er op heldering van zaken te krijgen. Maar, schrijft Der Tagesspiegel, met heikele zaken die de inlichtin gendiensten betreffen, is het meestal zo: het belangrijkste er van blijft geheim. De nieuwe Bondsdag houdt 18 no vember een speciale zitting over de afluisteraffaire. DALLAS - De CIA, de FBI, de War ren-commissie, de patholoog die het lichaam van John F. Kennedy onderzocht; allen hebberuhet on derzoek naar de moord op deze Amerikaanse president gefrus treerd. Soms met goede bedoelin gen, maar vaak met kwade opzet. Anatomie van een aanslag, een boek van Philip Shenon dat van daag verschijnt, vertelt hoe dat ge beurde. Shenon is de geprezen au teur van The Commission, over de aanslag van 11 september 2001. Over een paar weken, op 22 no vember, is het vijftig jaar geleden dat Kennedy, ook JFK genoemd, werd doodgeschoten in Dallas. De moord is nooit opgelost. Shenons boek begint met Charles William Thomas. Eind jaren '60 merkt deze gelauwerde diplomaat dat zijn loopbaan op Buitenland se Zaken ten einde is. Voordat hij wordt ontslagen, wil hij de minis ter wijzen op een zaak die hem al jaren zwaar op de maag ligt. Hij schrijft de bewindsman, William Rogers, een memo en een brief. Op de envelop staat 'vertrouwe lijk'. Onderwerp is het intrigeren de verhaal over de tijd die moor denaar Lee Harvey Oswald door bracht in Mexico-Stad, vlak voor de aanslag. Enkele ingrediënten: Mexicaanse spionnen, de Cubaan se ambassade, voorvechters van Fi del Castro's revolutie en Elena Garro, echtgenote van Octavio Paz, de latere winnaar van de No belprijs voor de Literatuur. Thomas is vanaf 1964 werkzaam geweest op de Amerikaanse am bassade in Mexico-Stad. Hij ont moet daar Garro, een vrouw met invloed en connecties, die hem in formatie geeft over wat zich een jaar eerder had afgespeeld in de metropool. De kern van het verhaal is dat ene Silvia Tirado de Duran Oswald niet slechts hulp biedt als hij for mulieren invult om zich in Cuba te mogen vestigen, zoals de War ren-commissie opschreef, maar dat ze korte tijd zijn maïtresse is. Deze jonge vrouw, een pleitbe zorgster van Fidel Castro, is toen door de CIA in de gaten gehou den. Net als andere personen met wie Oswald kennismaakt. De Warren-commissie doet het eerste officiële onderzoek naar de moord. Volgens Thomas zijn de uiterst complexe verbanden waar in Oswald in Mexico-Stad ver zeild raakte nooit via de CIA bij de commissie bekend geworden. Hij suggereert dat Cubaanse spionnen en diplomaten Oswald zonder meer kunnen hebben aan gemoedigd een aanslag te plegen. Maar dat dit nooit is onderzocht. Thomas heeft het verhaal meer maals voorgelegd aan het hoofd van de CIA in Mexico, Winston Scott, maar het is totaal gene- De belangrijkste tegenkandidaat, Davit Bakradze, toucheerde 20 procent van de stemmen en heeft zijn verlies erkend. Hij streed na mens de Verenigde Nationale Be weging (VNB) van scheidend pre sident Micheil Saakasjvili voor het presidentschap. De verkiezin gen zijn rustig en redelijk transpa rant verlopen. Margvelasjvili is onafhankelijk, maar werd vooruitgeschoven door de Georgische Droom van premier en miljardair Bidzina Ivanisjvili. Met de nieuwe presi dent zal Georgië waarschijnlijk aankoersen op het herstel van de betrekkingen met Rusland. Die waren onder Margvelasjvili's voor ganger Saakasjvili tot Siberische koude bekoeld, met als diepte punt de korte oorlog die de twee landen in 2008 uitvochten om de afvallige Georgische provincies Abchazië en Zuid-Ossetië. Belangrijker dan de overwinning van Margvelasjvili is echter de be noeming van de nieuwe premier, vermoedelijk al deze week. Ivanisj vili heeft namelijk aangekondigd kort na de verkiezingen ook zelf te zullen vertrekken. Zijn missie is geslaagd: Saakasjvili en de VNB zijn onttroond. Een grondwetswij ziging verschuift de macht van de president naar de premier. Die wordt de machtigste man van het land, en met het vertrek van Ivan isjvili dreigt een machtsvacuüm. Giorgi Margvelasjvili al in eerste ronde met 62 procent van de stemmen gekozen tot president De premier hield zijn partij - een mix van politieke clubs die slechts hun afkeer van Saakasjvili deelden - alleen bij elkaar door het vermogen dat hij verdiende in Rusland en zijn charisma. Wan neer hij opstapt, zou de Georgi sche Droom uiteen kunnen val len. De VNB is dan prompt weer de grootste in het parlement en zal wellicht het recht op het pre mierschap opeisen. Met alle strijd en politieke onrust van dien. Die Nu Saakasjvili is verdwenen, is het de vraag of de losse coalitie van de Georgische Droom uiteenvalt kan Georgië slecht gebruiken, want de economie is er onder Ivanisjvili's regering niet op voor uitgegaan. Voortdurend over el kaar heen vallende politici zullen de problemen niet helpen oplos sen. Blijft de Georgische Droom bij elkaar, dan zou de partij zowel de president als de premier leve ren, wat weer een scheve politie ke machtsverhouding oplevert in Georgië. Bovendien vrezen ex perts dat Ivanisjvili, in wezen de belichaming van de partij, als een grijze kardinaal de touwtjes in handen houdt in Georgië, zonder nog politieke verantwoording af te hoeven leggen. Daarmee zou de erfenis van Saakasjvili, meer transparantie in de politiek, flin ke schade kunnen oplopen. 'Warren' wist - door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Duitse politici willen dat Edward Snowden, de voortvluchti ge ex-medewerker van de Ameri kaanse geheime diensten CIA en NSA, naar Berlijn komt om te getui gen voor een parlementaire enquê te-commissie. Thomas Oppermann, SPD door John Jas Jack Ruby schiet in de kelder van het politiegebouw in Dallas Lee Harvey Oswald neer. Dat gebeurde twee dagen na de moord op Ken nedy. foto Hollandse Hoogte ACHTERGROND NIEUWE PRESIDENT door onze correspondent Joost Bosman TBILISI - De 44-jarige Giorgi Marg- velasjvili is zondagavond verkozen tot de nieuwe president van Geor gië. De voormalige minister van On derwijs en filosoof kreeg meer dan de helft van het electoraat (zo'n 62 procent) in een keer achter zich. Een tweede ronde is daardoor niet nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6