Politie is in Nederland v En nu moeten Eerste Kamerleden weer terug in het hok Volgens Amnesty pikt de politie er bij controles vaker iemand uit met een kleurtje. 4 BINNENLAND AMNESTY-RAPPORT Jansen Steur stal onderzoeksgeld De omstreden ex-neuroloog Ernst Jansen Steur heeft ruim 88.000 euro dat be stemd was voor onderzoek, verduisterd. Dat zei hij giste ren in NRC Handelsblad. Hij zegt er kleding en kunst van te hebben gekocht. „Maar ik schaam me nu rot. Het is jat ten. Om niks. Ik had het he lemaal niet nodig." Over een week begint de strafzaak te gen de ex-neuroloog, vrij dag verschijnt hij voor het eerst voor het medisch tuchtcollege. Hoge straffen voor brute verkrachting Twee Eindhovenaren (28 en 31 jaar) moeten 8 en 9 jaar de cel in voor ontvoering en bru te verkrachting van een jonge vrouw uit Turnhout De oudste verdachte krijgt boven dien tbs. De mannen moeten haar ook 20.000 euro schade vergoeding betalen. De recht bank in Den Bosch heeft dat maandag bepaald. De straffen zijn conform de eis. Nederlander in hongerstaking Een 25-jarige Nederlandse man zit sinds half augustus vast in Egypte omdat de au toriteiten hem verdenken van terrorisme. De man, kleinzoon van de oud-presi dent Siad Barre van Somalië, is sinds vorige week donder dag in hongerstaking omdat hij vreest geen eerlijk pro ces te krijgen, aldus zijn ad vocaat André Seebregts. Van Leeuwen wint AKO Literatuurprijs Joke van Leeuwen met haar boek Feest van het begin is dit jaar de winnaar van de AKO Literatuurprijs, een van de belangrijkste Neder landstalige literaire prijzen. De prijs werd maandag avond uitgereikt in Scheven- ingen. Zes schrijvers maak ten kans op de prijs. De win nares kreeg 50.000 euro. AMSTERDAM - De Nederlandse po litie discrimineert bij identiteits- en verkeerscontroles en bij pre ventief fouilleren. Etnische min derheden worden vaker gecontro leerd dan autochtone Nederlan ders, terwijl er niet altijd aanlei ding is voor zo'n controle. Dat stelt Amnesty International in een rapport dat vandaag wordt ge publiceerd. Het gaat de mensenrechtenorgani satie vooral om de zogenoemde 'pro-actieve' controles, waarbij de politie mensen staande houdt zonder dat zij verdachte zijn of zonder dat er een andere specifie ke aanleiding is. „Etnische min derheden worden eerder als risico of 'verdachte' gezien. Daardoor worden zij vaker gecontroleerd of gefouilleerd. Dat hoeft niet altijd discriminerend te zijn", zegt Am- nesty-directeur Eduard Nazarski, „maar wel als er geen objectieve rechtvaardiging voor is." Dat bijvoorbeeld Marokkaanse jongeren oververtegenwoordigd zijn in criminaliteitscijfers, doet niet ter zake, stelt Nazarski. „Het overgrote deel van mensen die be horen tot etnische minderheden heeft niets strafbaars gedaan en is niet van plan iets strafbaars te In feite gooit de politie een veel te wijd net uit om een paar vissen te vangen doen. Je controleert dus vooral burgers die niet crimineel zijn of crimineel actief willen worden. In feite gooit de politie een veel te wijd net uit om een paar vissen te vangen als ze vooral op basis van huidskleur of afkomst controle ren." Amnesty komt niet met cij fers, maar baseert zich op eerdere onderzoeken naar 'etnisch profile ren', politie-onderzoeken en eer dere waarschuwingen van interna tionale organisaties, zoals het VN-Mensenrechtencomité. Uit onderzoek onder Amsterdam se politieagenten bleek dat zij bij controles kiezen voor 'verdachte' burgers. De agenten beschouwen vooral jonge marinen met een ge tinte of donkere huidskleur en personen uit Centraal- en Oost-Europa als 'verdacht'. Amnesty stelt dat discriminatie door de politie niet alleen verve lend en stigmatiserend is voor de gene die wordt aangehouden, maar dat het ook slecht is voor het vertrouwen in de politie. Ze roept de politie daarom op 'te erkennen dat etnisch profileren plaatsvindt en dit publiekelijk af te wijzen'. „Agenten moeten niet zomaar op een willekeurige groep hangjongeren afgaan omdat ze een bepaalde afkomst hebben, maar wel op de groep die daad werkelijk voor overlast zorgt." Het rapport van Amnesty komt in een periode dat Nederland al on der vuur ligt. Eerder stelde de Raad van Europa in een rapport dat Nederland te weinig doet te gen racisme. De Ombudsman noemde de Haagse politiek ook ra cistisch. En een rapporteur van de VN maakte zich vorige week boos over de rol van Zwarte Piet in het sinterklaasfeest. LEIDEN - Ja, er is in Nederland nog te weinig oog voor de gevaren van 'etnisch profileren' door de poli tie. Maar dat de politie op grote schaal discrimineert, kan Amnes ty International niet bewijzen. Dat zegt Joanne van der Leun, hoogleraar crifninologie aan de Universiteit Leiden. „Het ontbreekt aan duidelijke cij fers. Daarom gaat het te ver om te zeggen dat we het hier over eeri structureel probleem hebben." Volgens Van der Leun wordt bin nen Europa alleen in Engeland ge registreerd wanneer de politie ie mand op basis van etniciteit aan houdt. „In Engeland is het een er kend probleem, omdat de verhou dingen tussen politie en buiten landers daar van oudsher veel slechter zijn. Daar wordt zelfs ge sproken van institutioneel racis me. Maar in Nederland zijn de ver- h( te ze la bi m „I h< te O Voor het eerst sinds het herfstak- koord is er een groot debat in de Eerste Kamer. Vandaag verdedigt het kabinet daar zijn begroting voor volgend jaar. De grote vraag: durven de senatoren nog harts tochtelijk het eigen geluid te ver kondigen of lopen ze (soms een een tikje mopperend) in de pas? PvdA-politicus Han Noten zou waarschijnlijk voor die laatste op tie gaan. De burgemeester van Dalfsen was tot een half jaar gele den Eerste Kamerlid van de PvdA, maar stapte op omdat de senaat 'te politiek' werd. Door de minder heid van het kabinet in de Eerste Kamer gaan senatoren het werk van de collega's in de Tweede Ka mer nog eens dunnetjes over doen, vreesde hij. „Door het herfstakkoord is dat voorbij. De Eerste Kamer kan weer doen waar ze voor is: de handhaafbaar heid en uitvoerbaarheid van wet ten toetsen. In de relatieve anoni miteit en intimiteit." De fractievoorzitters zullen van daag zeker stilstaan bij de bewo gen afgelopen maanden in de nor maal een beetje bedaagde Eerste Kamer. VVD-leider Loek Her mans zal collega's om de oren slaan met de oorlogstaal die zij in de zomermaanden uitsloegen: vol gens de liberaal is dat schadelijk voor de waarde van de chambre de réjlexion als instituut. Vandaag moet in ieder geval ook blijken of PvdA'er Noten gelijk krijgt en de rust weer enigszins te rugkeert in de senaat. Amper een maand geleden was alles nog even simpel als spannend: het ka- Voor het eerst sinds het herfstakkoord is er een groot debat in de Eerste Kamer binet van WD en PvdA was af hankelijk van de steun van opposi tiepartijen, die geen gelegenheid voorbij lieten gaan om hun eisen te toeteren. Na twee weken onder handelen, was er op 11 oktober een deal. Officieel gesloten met leiders in de Tweede Kamer, maar, zo lieten de deelnemers merken: ook de senatoren staan hier 'welwillend' tegenover. Daar mee is het werk van de senatoren er niet leuker op geworden, vindt Noten. „De speelruimte is kleiner door de grote politieke druk van het akkoord." Want je moet wel een hele flinke jongen zijn, wil je koeltjes tegen een plan stemmen waar partijgenoten na weken ploe teren hun handtekening onder hebben gezet. Hoewel: het is maar de vraag of Binnenhofvetera nen als Thom de Graaf (D66) en Guusje ter Horst (PvdA) zo bang zijn tegen de partijlijn te stem men. Voor de brave senatoren is er in elk geval één troost, denkt Noten: er komen bijna vanzelf weer mo gelijkheden om meer invloed uit te oefenen. Als straks, na een paar grote debatten, blijkt dat de sena toren in de pas lopen en er weinig vuurwerk komt, zal de media-aan dacht afnemen. Dan kunnen zijn oud-collega's weer in de luwte aan het werk en is er meer bij te schaven en binnen te sprokkelen dan in het felle cameralicht. „Soms is het gewoon goed als er geen camera's bij zijn, dan krijg je een beter gesprek." —I Dll ENSCHEDE DEN BOSCH CAÏRO SCHEVENINCEN 'Politie discrimineert door Cyril Rosman en Peter Winterman Eduard Nazarski, Amnesty zie onze website/binnenland lees het hele Amnesty-rapport op de website m ht ACHTERCROND POLITIEKE BESCHOUWINGEN door Niels Klaassen DEN HAAC - Na maanden waarin Eerste Kamerleden steeds mondi ger werden, moeten de ervaren po litici in de senaat zich nu in het kor set van de begrotingsdeal persen. Volgens Amnesty zou de politie zich bij controles laten leiden door huidskleur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4