4 Langs de grachten knappen ze als lucifers huidige verzuimbegeleiding Cyberbrandweer blust straks cyberbranden IN HET NIEUWS 3 kapotgetrokken door een omgeval len boom. Over schadebedragen is nog niets bekend. Het Verbond van Verzeke raars schatte gisteren dat het om 'vele miljoenen euro's' gaat. „Er zijn heel veel bomen omgewaaid. Die hebben nogal eens de neiging om op auto's en huizen te val len", vat een woordvoerder sa men. De ervaring leert dat een dag na de storm pas écht de scha- demeldingen komen. Dan begint het likken van de wonden en het AMSTERDAM - Nou ja, hij kan er ook wel om lachen... Staat hij met zijn eigen kettingzaag zijn eigen bedrijfswagen te bevrijden uit een majestueuze iep. Erwin van Aannemingsbedrijf H. van Steen- wijk was bezig met de restauratie van Brug 5 over het Singel in Am sterdam, toen hij het gevaarte zag neerkomen. „De gemeente had het veel te druk om de boom weg te halen. Ze zeiden: doe het zelf maar. Vandaar dat wij nu zagen." De grachtengordel ligt er geha vend bij. Weggewaaid bouwmate riaal, terrasstoelen, vuilnis, dak pannen en -goten, kapotte boven leidingen; de storm heeft een spoor van vernieling door de stad getrokken. Om.de paar honderd meter hangen geknakte bomen hulpeloos in of langs het water. Aan de Herengracht liep het fa taal af: een 21-jarige vrouw werd verpletterd. Ooggetuigen hoorden haar gegil toen een boom op haar neerkwam. 'Angstaanjagend' was het natuur geweld, zegt Agnes Timmer. Voor al tegen 11.30 uur, toen de wind op maximale sterkte gierde. De brandweer sommeerde toen alles en iedereen naar binnen. .Timmer zag hoe een boom een woonboot aan de )acob van Len- nepkade tot zinken bracht. De bloemetjesgordijnen deinen mee met de golven, huisraad dobbert rond. Buurtkinderen kijken met een mengeling van opwinding en ontzag naar het tafereel. De be woonster was uit voorzorg ver trokken. Een buurman biedt de ei genaresse een bedbank aan voor de nacht. Hoe en wat verder, komt daarna wel, zegt hij. herstellen van de schade. Vergele ken met het buitenland valt de schade in Nederland nog mee, on danks het feit dat er twee doden te betreuren vielen, in Amster dam en Veenendaal. In Engeland vielen vier doden, in Duitsland ze ven. Ook zaten in Engeland en Frankrijk honderdduizenden mensen zonder stroom door de storm. Wij willen dat de wet verandert. Een werknemer moet altijd toe gang hebben tot een onafhankelij ke en deskundige bedrijfsarts." lurriaan Penders, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Arbeids- en Bedrijfsgezondheid herkent zich niet in het rapport. VOORAL VERZUIMBUREAUS IN DE BEKLAAGDENBANK „Er zijn heus bedrijven waar het niet goed gaat. Dat is met name aan de onderkant van de markt, vaak bij werkgevers die met veel flexibele arbeid werken en die het wat minder nauw nemen met de regels. Maar dat zijn uitwassen. De wetgeving rondom medisch geheim is duidelijk. Bij overtre ding vallen bedrijfs- en arbo-art- sen onder het medisch tucht recht. Natuurlijk voel je als be drijfsarts soms de druk, maar daar gaan onze artsen goed mee om. Het probleem zit vooral bij bedrij ven die in zee gaan met verzuim bureaus." Lotterman ziet dat anders: „Voor al mensen met psychische klach ten als overspannenheid worden zwaar onder druk gezet. Heus, we hebben het hier niet over een verkoudheid of een griepje", zegt ze. Voor beveiliger Gerard duurt het ziekteverzuim uiteindelijk vier weken. „De bedrijfsarts vond na twee we ken dat ik weer aan het werk kon. Ik vond van niet. Toen kwam de keuze: werk weigeren en een ont slagaanvraag of vakantie opne men. Ik heb vakantiedagen opge nomen. Maar het ergste vind ik dat ik nu van collega's hoor dat ze zich niet ziek melden, ook al stor ten ze bijkans in elkaar. 'We lo pen wel door', zeggen ze." Andere plannen zijn een cyber commando en cyberreservistenbe- stand bij het leger, een nieuwe cy ber-defensieopleiding bij de ROC's en een taskforce voor cyberonderwijs, dat advies uit brengt en lesmodules maakt. Dit blijkt uit de Nationale Cyber- security Strategie, die Veiligheids minister Ivo Opstelten gisteren presenteerde. Met 12,3 miljoen in ternetgebruikers, de meest compe- tatieve internetmarkt ter wereld en het op één na hoogste percenta ge computers per huishouden, heeft Nederland een digitale voor sprong die Opstelten en de zijnen willen uitbouwen. Veiligheid is daarbij het belangrijkste aan dachtspunt. De overheid moet het goede voorbeeld geven. Per 2017 moet alle communicatie van burgers en bedrijven met de over heid digitaal kunnen verlopen. Be scherming van de eigen en ande re computernetwerken die van landsbelang worden geacht, staat daarom voorop. Onderzocht wordt of het in het leven roepen van een gescheiden internet voor alleen die netwerken haalbaar is. Cybercriminaliteit houdt zich niet aan landsgrenzen. Reden dat de nationale cyberbrandweer gaat samenwerken met teams van an dere landen. Politie en Openbaar Ministerie moeten meer capaci teit en meer bevoegdheden krij gen voor digitale opsporing. Voor dat laatste is in elk geval een wets voorstel in de maak. De ontwikkelingen gaan snel en zijn voor veel burgers moeilijk te volgen, realiseert Opstelten zich. Voor aanbieders van netwerken en iet-diensten gaat daarom een zorgplicht gelden, bijvoorbeeld hulp bij het tegengaan van hack- pogingen. Van Nederlanders ver wacht het kabinet wel 'een zekere basis-cyberhygiëne en bekwaam heid' bij het surfen op het inter net: zoals voorzichtig zijn bij het prijsgeven van persoonlijke gege vens, niet te makkelijke wacht woorden aanmaken en updates bijhouden. Gisteren is ook de overheidscampagne Alert Online gestart om burgers hierop te wij zen. Meer campagnes volgen. Internationaal moet Nederland be middelaar en knooppunt voor in- ternetveiligheid worden. Den Haag staat al bekend als stad van vrede en recht. Dat is mooi meege nomen, redeneert Opstelten. Cy- berdiplomatie moet handen en voeten krijgen. Het kabinet is daarom voorstander van een set regels of gedragsnormen. Het plan is dat Nederland zich daar naast inzet voor het bemiddelen in en beslechten van internationa le cyberconflicten. Landen zou den wetgeving op het vlak van di gitale opsporing zoveel mogelijk op elkaar af moeten stemmen. Ne derland moet ook hierbij een voortrekkersrol spelen. De campagne Alert Online wijst internetgebruikers er nog eens op voorzichtig te zijn met privégegevens DINSDAG 29 OKTOBER 2013 Een door de storm beschadigde vrachtauto op de N50 bij Kampen- Zuid. foto Freddy Schinkel sinds 1990 439 Amsterdam-Amstelland 123 Brabant-Noord 148 Brabant-Zuidoost 65 Drenthe 241 Flevoland 183 Friesland 311 Gelderland-Midden 141 Gelderland-Zuid 232 Gooi en Vechtstreek 36 Groningen 611 Haaglanden 448 Hollands Midden 281 IJsselland Aantal meldingen van stormschade per regio gisteren tussen zes uur 's ochtends en drie uur 's middags. 201 Kennemerland 94 Limburg-Noord 109 Limburg-Zuid 497 Midden- en West-Brabant 1200 Noord- en Oost-Gelderland 385 Noord-Holland-Noord 543 Rotterdam-Rijnmond 105 Twente 414 Utrecht 476 Zaanstreek-Waterland 81 Zeeland 255 Zuid-Holland-Zuid infographic De Persdienst I bron alarmeringen.nl foto Catrinus van der Veen/ANP door Sandra Donker O zie onze website/binnenland Volg het laatste stormnieuws Een vrouw in Keulen probeert te voorkomen dat haar hoed weg waait. In Duitsland vielen vijf do den door de storm, foto EPA 73 procent van de 6161 klachten ging over verzuimbureaus, waar van de contactpersoon om medi sche informatie vroeg. In 39 procent van de gevallen gaf de casemanager - geen arts dus - medisch advies. Een op de vijf respondenten zei dat de privacy van de werknemer door de casemanager niet was ge respecteerd. Ruim de helft zei er aan te twijfelen of dat was ge beurd. Meer dan vier op de tien respon denten twijfelt of de bedrijfsarts dan wel de arbo-arts echt onafhan kelijk is. Een op de tien zieken heeft geen contact met de arbo- of bedrijfs arts, nog eens 10 procent te laat door Saskia Wassenaar DEN HAAG - Het kabinet zet zwaar in op veiligheid op internet. Zo komt er een Computer Emergency Response Team, een soort digitale brandweer, dat in actie komt bij cy- beraanvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3