Startnummer 24 ZEELAND ZEEUWEN IN MARATHON NEW YORK Het wordt het best beveiligde sportevenement ter wereld, de marathon van New York. De Zeeuwen die zondag meelopen in de grootste wedstrijd aller tijden blijven nuchter. „Maar het moet wel leuk blijven." Snuffelhonden die naar bommen speuren in het finishvak, sporttas sen van deelnemers die onder zocht worden op explosieven en toeschouwers die uitgebreid ges creend en gefouilleerd worden voordat ze hun geliefde na afloop weer in de armen kunnen sluiten. Met een deelnemersveld van zo'n 48.000 atleten en bijna drie miljoen toeschouwers langs het par koers behoort de marathon van New York tot een van de grootste sportevenementen ter we reld. En daar hoort een beveiliging bij die zijn Weerga niet kent. In de Amerikaanse dagbladen ging het de afge lopen weken niet over snelle tijden en kans hebbers. Nee, er was maar één woord dat tel kens terugkwam: security. Na de aanslagen tij dens de marathon van Boston in april staan de veiligheidsdiensten in de Verenigde Staten op scherp. Bij twee zware explosies in het finish- gebied kwamen destijds drie toeschouwers om het leven en raakten tientallen mensen ge wond. Een van de bommen was verstopt in een hogedrukpan die in een rugzak naar het fi- nishgebied was meegenomen. Het is een van de redenen dat zondag in New York alle tassen van toeschouwers bij de finish in het wereldbe roemde Central Park gecontroleerd zullen wor den. Zelfs de lopers is verboden camelbaks mee te nemen. Alleen doorzichtige bagagetas- sen die door de organisatie worden uitgereikt, mogen mee het startvak in. Het startnummer mag de loper alleen zelf ophalen, identificatie met paspoort is verplicht Ook dit jaar reizen zo'n tweeduizend Neder landers af naar de Big Apple om mee te doen aan wat de grootste marathon aller tijden zal worden. Onder hen ook een flink aantal Zeeuwen. Zeker zes Zeeuwse atleten liepen on langs nog de Kustmarathon als voorbereiding op New York. Het contrast tussen de twee ma rathons kan haast niet groter. Niet alleen qua parkoers, maar zeker qua veiligheid. „Het is niet te vergelijken", zegt Leendert van de Ven uit Zoutelande, die samen met zijn zoon Jef frey zondag aan de start staat van zijn twintig ste marathon. Met de zware beveiliging houdt hij zich niet zo bezig, maar het zit wel in zijn achterhoofd. „Ie hebt maar één gek nodig. Maar het kan overal gebeuren. Ik vind het een goede zaak dat er extra gecontroleerd wordt." Moeiteloos somt Van de Ven de maatregelen op die de New York Road Runners, die teke nen voor de organisatie, hebben genomen. „Tij dens de Kustmarathon waren er veel lopers die met een soort infuus liepen om zo te kun nen drinken tijdens de wedstrijd. Dat is dus in New York verboden. Ook mag je alleen een doorzichtige tas bij je dragen voor de start. Maar als iemand echt iets van plan is, lukt het toch wel. Het hele parkoers is niet te beveili gen." Die mening wordt door veel lopers gedeeld. „Ik begrijp niet dat er zo'n focus is op het on derzoeken van de deelnemers. Zij lopen 26 mi- len (42 kilometer) door gebieden waar het pu bliek rijen dik staat, onveilige plaatsen dus. Het is allemaal show", aldus een deelnemer op de website van de New York Times. De Middelburgse Igna Becks vindt ook dat het doorschiet. „Het is typisch Amerikaans om al les wat erger te maken. Het moet natuurlijk wel leuk blijven om te lopen en niet verzan den in alleen maar gedoe over veiligheid. Je kunt het toch niet voorkomen als er een gek langs de kant staat. Ik maak me er niet druk over." Datzelfde geldt voor Yersekenaar Hans Minnaard, die samen met z'n broer Jan mee loopt. „Ik kan hier op Yerseke ook aangereden worden door een zatlap, die kans is vele malen groter", stelt hij nuchter. De veiligheidsmaatregelen die de organisatie neemt kent bijna geen grenzen. Zo zit er zelfs een limiet aan de hoeveelheid vloeistof die de atleten bij zich mogen hebben aan de voet van de immense Verrazano-Narrows Bridge op Sta ten Island, de dubbeldeksbrug waar de tiendui zenden atleten zondag worden weggeschoten nadat Frank Sinatra's 'New York, New York' heeft geklonken. In de stad die nooit slaapt, zullen honderden politieagenten tijdens de marathon klaarwakker zijn. „Ze zullen langs de hele route staan", liet politiecommissaris Ray Kelly zondag aan de krant Daily News we ten. Voor de hele beveiliging van het evene ment wordt meer dan één miljoen dollar uitge trokken, ruim twee keer zoveel als normaal. De focus op security gebeurt een jaar nadat de marathon ook al wereldnieuws was. In 2012 wa ren de schijnwerpers op het evenement ge richt vanwege de verwoestende orkaan Sandy. Die trof de miljoenenstad in het hart, New York veranderde van de een op de andere dag in een spookstad. Aanvankelijk liet burgemees ter Bloomberg destijds weten dat de marathon 'gewoon' door zou gaan, waardoor duizenden atleten toch afreisden naar de VS. Tevergeefs. Onder grote druk van de New Yorkers werd de marathon toch afgeblazen. Veel atleten zijn die dag nog niet vergeten. Ze zijn uit op revanche. Naast het gevaar voor een aanslag doemde dit jaar nog een probleem op. Door de shutdown dreigde de start verplaatst te moeten worden, omdat ambtenaren hun werk in het startge- bied, Fort Wadsworth, niet konden doen. Pas twee weken terug ging het licht op groen en bleef de marathon van New York een nieuwe ramp bespaard. De marathon van New York lopen is een dure aangelegenheid. Als Nederlander kun je niet zomaar aan een startnummer komen. De makkelijkste manier om mee te doen is een georganiseerde reis boeken. Daar zit hotel, vlucht en start nummer bij, maar het is niet goedkoop. De prijzen liggen rond de 2500 euro voor vijf dagen. Een andere optie is je aansluiten bij een goed doel. Die moet je dan zelf zoeken via internet en vaak wordt er van je verlangd dat je zo'n 3000 dollar (zo'n 2250 euro) aan sponsorgeld ophaalt. Hans en Jan Minnaard uit Yerseke kozen voor die optie. Zij lopen de marathon voor Kika (crowdrise.com/teamnaf-kika-nyc2013/fundraiser/hansminnaard of janminnaard) Deken van veiligheid door Maurice Steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24