90 Grote verschillen per stad en dorp 'Neem tijd voor vinden oplossing Schotse Huizen' I I - I 20 WALCHEREN HAZENBURG-NOORD Hazenburg-Noord moet de nieuwe uitbreidingswijk van Arnemuiden worden. Leger des Heils op zoek naar collectanten ARNEMUIDEN - De vrije bouw- grond op Mortiere ligt op fietsaf- stand en vanaf de kerktoren kun je Vlissingen zien liggen, maar een Arnemuidenaar zal voor zijn droomwoning niet zo gauw naar een andere plaats verhuizen. Ook al is de ruimte voor nieuwbouw er zo goed als op. Makelaar Sander de Nooijer vair het gelijknamige kantoor zegt dat 95 procent van de woningverko pen in het stadje tussen Arnemui- denaren onderling zijn. De honkvastheid van de Arnemui denaar is een van de redenen voor de ontwikkeling van Hazen burg-Noord, een nieuwbouwwijk op de grond die de gemeente Mid delburg een paar jaar geleden heeft gekocht. Er moeten naast en kele landhuizen vooral woningen in de prijsklassen tussen de 200.000 en 350.000 euro worden gebouwd. Gebrek aan aanbod in deze catego rie blokkeert volgens De Nooijer de doorstroming binnen de lokale woningmarkt. Dit prijssegment is cruciaal in de woningmarkt. De Nooijer weet dat er genoeg mensen zijn die hun kleinere woning willen ver ruilen voor een twee-onder-een kapper of een vrijstaande woning in die prijsklasse. Als zij dat doen komt hun woning beschikbaar voor de starters op de Arnemuid- se huizenmarkt. Maar het midden segment zit op slot. Mensen blij ven noodgedwongen in hun klei nere huis wonen, hoewel zij de wens en de financiële mogelijkhe den hebben om een woning in het middensegment van de hui zenmarkt te kopen. Bezitter?van huizen in die prijs klasse bezitten schuiven, mede door de economische crisis en de strengere eisen die de banken stel len, niet door naar huizen van bo ven de 3,5 ton. Nieuwbouw is dus een oplossing. Bovendien blijkt in Arnemuiden veel mensen een voorkeur te hebben voor een nieuwbouwwoning, is de erva ring van De Nooijer. Dat die nieuwbouwwoningen el ders in de regio te koop zijn is geen oplossing. „Arnemuidena- ren zullen de niet heel Vlissingen opvullen. Arnemuidenaren zijn trouw aan hun roots en het dorp. Ze trekken niet snel weg. Sterker nog, wie naar elders is vertrokken voor studie of werk, keert vaak weer terug. Dat geldt niet alleen voor Arnemuiden. Ik hoor hetzelf de van collega's in bijvoorbeeld Heinkenszand of Yerseke." De makelaar kaartte het probleem aan bij de gemeente Middelburg. De Nooijer: „We hebben met de cijfers in de hand de gemeente duidelijk gemaakt dat er behoefte is aan ruimte voor nieuwbouw." Het college van burgemeester en wethouders zag het probleem ook, want op 11 november krijgt de gemeenteraad het voorstel om een begin te maken met de voor bereiding van nieuwbouw in Ha zenburg-Noord. Het gaat in de eerste fase om een gebied van 12,7 hectare ten noor den van de huidige wijk Hazen- burg. Hier is plaats voor zo'n ne gentig woningen. Later is er nog ruimte voor een tweede fase van 6,3 hectare. Het voorstel wordt ter voorberei ding eerst besproken in de raads commissie ruimte, op maandag 4 november. MIDDELBURG - Vraag en aanbod van woningen is niet gelijk ver deeld over Walcheren. Vorig jaar liet de provincie Walcheren de Stee Groep een onderzoek verrich ten naar woningmarkt in de ver schillende Zeeuwse regio's. Voor Walcheren constateert Stee een overschot aan koopwoningen onder de twee ton en een tekort aan koopwoningen in het midden segment tussen de 200.000 en 350.000 euro. Wie de cijfers van de onroerendgoedwebsite Funda er op na slaat, ziet dat er eigenlijk geen sprake is van één Walcherse woningmarkt. In de prijsklasse 200.000-350.000 euro stonden gisteren 567 wonin gen te koop. Volgens diezelfde si te werden er in die prijsklasse het afgelopen jaar 203 woningen ver kocht. Zo lijkt er helemaal geen sprake van een tekort. De meeste woningen in het middensegment staan te koop in de stad Vlissin gen, 246 Sinds oktober 2012 wer den er slechts 53 woningen in de ze prijsklasse verkocht in Vlissin gen. Voor de stad Middelburg zijn de cijfers meer in balans: 139 te koop en 82 verkocht. Voor de andere plaatsen zijn de cijfers: te koop verkocht. Die boodschap gaf WD-Kamer- lid André Bosman gisteren aan de Stichting Delta Cultureel, beheer der van museum De Schotse Hui zen in Veere. Die stichting over weegt het museum te sluiten, om dat het pand waarin het zit, aan de Kaai in Veere, door het Rijk niet verkocht wordt aan de ge; meente Veere. Die had het weer willen overdoen aan de stichting en een groep ondernemers. Om dat de verkoop niet doorgaat, valt ook een plan in duigen om met een andere, deels commerciële, in vulling de toekomst van het mu seum veilig te stellen. De Stichting Delta Cultureel had twee WD-Kamerleden uitgeno digd in de hoop dat die de betrok ken minister, VVD'er Stef Blok, zouden kunnen bewerken. WD-Kamerlid André Bosman uit Middelburg sprak na afloop van 'een leuke en goede ontmoe ting'. Maar, voegde hij daar onom wonden aan toe: „Aan het proces zoals dat gelopen is, kunnen wij niks meer veranderen." Hij druk te de stichting op het hart niet de confrontatie te zoeken met het Rijk maar te blijven meedenken over een oplossing. Bosman beloofde dat hij en zijn fractie zich ook zullen inzetten voor de Schotse Huizen. Ook zijn VVD-collega Roald van der Linde was gisteren aanwezig bij het be zoek aan het Veerse museum, evenals PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg. „Een probleem is natuurlijk wel dat er veel kleinschalige musea zijn in Nederland, waarbij het de vraag is of die die alles zelfstandig kunnen, of dat ze meer met el- kaar moeten samenwerken of een ander verdienmodel moeten zien te vinden", merkte Bosman op. Op donderdag 31 oktober 2013 opent Museum De Schotse Hui zen voor de laatste keer haar deu ren tijdens het huidige expositie seizoen. Bezoekers die de lopende exposities hebben gemist of ze nog één keer willen bekijken, kun nen dan gratis naar binnen. Vanaf 1 november is de gebruikelijke sei zoensluiting. Of het museum vol gend jaar weer open gaat, is nog onzeker. Tot medio december blij ven de vaste activiteiten, waaron der het handwerkcafé op dinsdag middag (13.30-16.00 uur), door gaan. In het weekend van 14 en 15 december is een kerstmarkt ge pland. Aagtekerke 6 1 Arnemuiden 10/9 Biggekerke 7/1 Domburg 8/1 Gapinge 4/2 Grijpskerke 10/4 Koudekerke 27/9 Meliskerke 5/2 Nieuw- en Sint Joosland 4/2 Oostkapelle 24/8 Oost-Souburg 32 12 Ritthem 2/2 Serooskerke 15/2 Veere 9/2 Vrouwenpolder 2/3 Westkapelle 7/4 Zoutelande 10/4 MIDDELBURG - Het Leger des Heils op Walcheren zoekt mensen die in de week van 25 november tot en met 30 november huis-aan- huis willen collecteren. Opbrengst van de collecte komt ten goede aan het sociaal-maat schappelijk werk van het Leger des Heils: kerstpakketten, maar ook voedselpakketten, kleding en meubels voor mensen die dat echt nodig hebben. Vrijwilligers voor de collecte op Walcheren kunnen zich melden bij Ria Schuitert via telefoonnum mer 06-51217620 of via het e-mail- adres ria.schuitert@legerdesheils.nl DIN Arnemuiden heeft ruimte i door Theo Giele Het plan is om in Hazenburg-Noord in Arnemuiden on geveer 90 wonin gen te bouwen. K: door Maurits Sep VEERE - „Trek niet zelf de stekker eruit, maar blijf open en gebruik de overgangsfase tot 2015 juist om mee te denken en de ruimte te zoe ken voor een oplossing om de lan ge termijn." WD-Kamerlid André Bos man drukt stichting op het hart niet stekker uit Veerse museum te trekken. do TE Ci to De ka be m Di bc tie ra bc ca ca de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20