Een polderakkoord als redding van Peugeot 'Frans Orange heeft interesse in KPN' Rekenkamer: controle rekening van ziekenhuizen nauwelijks mogelijk ECONOMIE 11 Grootverbruikers zien concurrentiepositie verslechteren door waterbelasting en ongelijke energieprijzen binnen Europa. MIDDELBURC - De concurrentiepo sitie van grote industriële bedrij ven in Zeeland komt verder onder druk te staan door de hoge ener gieprijzen, de tarieven voor ener gietransport en de verdubbeling van de belasting op leidingwater per januari. In noordwest-Europa is een onge lijk speelveld ontstaan, doordat Duitsland groene stroom (wind en zon) zwaar subsidieert. Neder landse grootverbruikers van elek triciteit betalen gezamenlijk jaar lijks bijna een half miljard euro meer voor stroom dan hun con currenten in Duitsland, berekent de Vereniging voor Energie, Mi lieu en Water (VEMW). De ener- gieslurpers zijn vooral te vinden in de chemie en de metaalindus trie. Zij betalen per Mega watt-uur 14 euro meer dan hun Duitse collega's. Bovendien zijn grootverbruikers in het buurland vrijgesteld van de kosten voor energietransport. Die twee zaken waren eind 2011 mede de oorzaak van de ondergang van aluminiumsmelter Zalco in Vlis- singen. Het faillissement kostte bijna zeshonderd mensen in Zee land hun baan. Destijds spande (voormalig) mi nister Maxime Verhagen van Eco nomische Zaken zich in voor een gelijk speelveld. Voor Zalco kwam zijn inzet te laat. Inmiddels balan ceert aluminiumbedrijf Aldel in Groningen, het toenmalige zuster bedrijf van Zalco, op de rand van de afgrond. De energieslurper dreigt te bezwijken onder de ener gierekening. Minister Henk Kamp van Economische Zaken en de provincie Groningen hebben de aluminiumsmelter voorlopig ge red met een overbruggingskrediet van acht miljoen euro. Kamp spant zich ook in voor een gelijk speelveld in Europa. Dat is nu uit evenwicht. Het ener giebeleid van de Europese Unie, waarbij wordt ingezet op één gro te markt en geen concurrentiena delen tussen landen, is 'volledig zoek', onderstreept ook VEMW- directeur Hans Grünfeld. De Duit se groene stroom komt de Neder landse grens over, om dat de net- verbindingen met Nederland be ter zijn dan met Zuid-Duitsland. Groene stroom moet worden ver kocht, want kan niet worden op geslagen. De import uit Duitsland speelt niet alleen de grootverbrui kers parten, maar een energiebe drijf zoals Delta, dat zijn centrales daardoor regelmatig op halve kracht of een laag pitje moet laten draaien. De kerncentrale (die mo menteel door schade aan generato ren stilligt), de gasgestookte Sloe- centrale en de kolencentrale bij Borssele leveren daardoor te wei nig rendement. Tegelijkertijd moet Delta een Sloecentrale wel onderhouden om stroomtekorten te kunnen opvangen. Zeeuwse grootverbruikers zoals Dow, Yara en Cargill hebben niet alleen last van de stroomtarieven, maar ook van de opkomst van schaliegas in de Verenigde Staten. Chemische bedrijven kunnen daar voor dertig procent van de Nederlandse energiekosten produ ceren. De concurrentiepositie van industriële bedrijven, maar ook van foodbedrijven die veel water gebruiken zoals LambWeston in Kruiningen en McCain in Lewe- dorp, verslechtert verder door de belasting op leidingwater. Tot nu toe waren de grootverbruikers er bijna volledig van vrijgesteld. Ze betaalden alleen tax voor de eer ste 300 kubieke meter water. Straks moet elke kubieke meter worden afgerekend. Bovendien stijgt het tarief van per 1 januari van 16 naar 35 eurocent per kuub. Dat betekent dat de waterkosten kunnen exploderen van een paar tientjes per jaar tot miljoenen eu ro's. Dat laatste zou een doodklap kunnen worden voor grootver- bruikers van water. Als dat zo is, zijn de coalitiepartijen VVD en PvdA en oppositiepartijen D66, Christenunie en SGP die eerder deze maand het 'herfstakkoord' sloten, bereid de watertax te ver soepelen. De maatregel is onder deel van het begrotingsakkoord. Ze moet de schatkist 205 miljoen euro opleveren en is bedoeld om bedrijven en burgers zuiniger om te laten gaan met water. Maar het is wat de vijf partijen betreft ze- ker niet de bedoeling dat de water heffing bedrijven omver kegelt. Het is weer eens wat anders. De normaal zo stakingsbereide Fran se vakbonden hebben samen met topman Philippe Varin een ak koord getekend, dat zijn inspiratie moet hebben gevonden in de Ne derlandse polder. Het 'nouveau contrat social', het nieuwe sociale contract, is gete kend door de vakbonden CGC, CFTC, FO en GSEA - samen goed voor 60 procent van het perso neel. Ze gingen akkoord met een nullijn, wat komend jaar al een be sparing oplevert van 125 miljoen euro. Daar staat tegenover dat Peu geot tot eind 2016 zijn fabrieken in Frankrijk handhaaft, oudere werknemers ontziet en dat het 2.000 jongeren gaat werven. Net als in Nederland krijgt de Franse industrie de komende ja ren te kampen met een tekort aan technici. Twee vakbonden, CGT en CFDT (36 procent van het per soneel), vinden het akkoord onvol doende. Het nieuwe sociale contract werd getekend in de week dat in de Peu geotfabriek van Aulnay-sous- Bois, net buiten Parijs, de laatste Citroen C3 van de lopende band rolde. Die fabriek valt niet onder de afspraken en wordt ontman teld. De voor Frankrijk ongekende sa- Bij Peugeot tekenen vier vakbonden voor een nullijn, werk voor jongeren en behoud van fabrieken menwerking tussen werknemers en werkgevers is een tussenstap, die een groter doel dient. Want het noodlijdende Peugeot heeft dringend behoefte aan vers kapi taal. Een van de partners waar mee het bedrijf al in China sa menwerkt, Dongfeng, heeft de de viezen en wil graag in Frankrijk investeren. Maar de Fransen wil len wel de zeggenschap behou den. Dongfeng investeert 1,5 miljard euro. De Franse staat stopt ook 1,5 miljard in de constructie. De fami lie Peugeot is dan niet langer de grootste aandeelhouder. De staat heeft een blokkerend aandeel. „Peugeot blijft hoe dan ook een Frans bedrijf', belooft Arnaud Montebourd, minister van Redres- sement productif (letterlijk: Produc tieherstel) in alle toonaarden. Overigens is Peugeot niet het eer ste Franse bedrijf met Chinees ka pitaal. Club Med, vleesverwerker Cochonou en Gaz de France gin gen Peugeot al voor. „Ik volg de gang van zaken bij KPN met grote interesse", zo zei topman Stéphane Richard in de zondagskrant. Het onderwerp KPN zou onder meer ter sprake zijn gekomen tij dens een bijeenkomst met minis ter Fleur Pellerin, vorige week dinsdag. De Franse staat is nog al tijd grootaandeelhouder van Oran ge met 27 procent. Richard is net als zijn Raad van Bestuur een voorstander van een verdere con solidatie in Europa. Dat plan heeft de steun van de Franse regering. Zo wordt onder meer bekeken of een fusie met Deutsche Telekom tot de mogelijkheden behoort. De Fransen zouden eenzelfde samen werking nastreven als binnen EADS (Airbus). De andere grote mogelijkheid is een overname van KPN door de Franse operator. Dat laatste zou voor Orange extra interessant zijn, omdat het bedrijf niet of nau welijks actief is in de markten waar KPN opereert (Nederland, België en Duitsland). Ziekenhuizen beschikken als eni ge over vrijwel alle informatie die nodig is voor goede controle. Bo vendien hebben ze er belang bij dat uitgevoerde zorg wordt gede clareerd, om niet in de rode cijfers te komen. De noodzaak om te veel of ten on rechte verleende zorg te controle ren, is dus veel minder groot. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van de Algemene Reken kamer. De kamer vindt dat zorg verzekeraars beter moeten letten op de declaraties van ziekenhui zen. De afgelopen jaren hebben ze daar weinig blijk van gegeven, zo vindt de Rekenkamer. De Nederlandse Zorg Autoriteit (NZa) doet dit jaar onderzoek naar ziekenhuisdeclaraties. Con- Van de 64 miljard euro die Nederland uitgeeft aan zorg, wordt 20 miljard besteed aan ziekenhuiszorg trole is lastig, omdat verzekeraars vaak één totaalbedrag voor alle ziekenhuisdeclaraties afspreken, waardoor toezicht op een juiste kostenberekening van de afzon derlijke behandelingen niet goed mogelijk is. Patiënten kunnen de rekening zelf nauwelijks controle ren door het gebruik van ondoor grondelijke codes. Hissen 2002 en 2012 werden de be grote bedragen voor medische zorg steevast overschreden, behal ve in 2007. In 2011 bedroeg de overschrijding 2 miljard euro. Van de 64 miljard euro die Nederland uitgeeft aan zorg, wordt 20 mil-, jard besteed aan ziekenhuiszorg. DINSDAG 29 OKTOBER 2013 Zeeuwse industrie onder druk door Frank Balkenende kt vlu* MC**»" *QH CWtCW** door Wilko Voordouw PARIJS - Het Chinese Dongfeng neemt binnenkort een belang van 30 procent in het noodlijdende Franse Peugeot. Om dat mogelijk te maken, heeft de huidige directie met vier vakcentrales een sociaal akkoord getekend dat de sociale rust de komende jaren moet waar borgen. Een vakbondsman praat met de pers bij de Peugeotfabriek in Aulnay- sous-Bois, die sluit, foto Eric Piermont/AFP PARIJS - De Franse telecomreus Orange (voorheen France Télécom) wil verder groeien in Europa. Het heeft, zo meldt de krant Le Journal du Dimanche, daarbij een oogje la ten vallen op KPN. door Chris van Alem DEN HAAG - Het is nauwelijks moge lijk deugdelijke controle uit te oefe nen op rekeningen die ziekenhui zen indienen bij zorgverzekeraars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11