Schreeuwen van angst en plezier Keukens Hapjes poëzie gaan er in Sint Anna in als koek 16 ZEEUWS-VLAANDEREN Daders 'Duitse' overval gepakt en vrijgelaten Oud-personeel Thermphos kan zich (om)scholen Keyboardrecord Keuken Een regiment enge Spanjolen jaagt de jongedames op, waarna een kanonschot hen bijna letter lijk omverblaast. Lachend van ple zier en schrik vallen ze vervol gens een macaber verpleeghuis binnen, waar een zotte zuster tel kens een zagend oud besje in een rolstoel 'per ongeluk' de brandput in duwt. De vrijwilligers maakten zaterdag een nog groter spektakel van Halloween in Biervliet dan het de afgelopen jaren al was. De zo'n 340 bezoekers hoefden, om de wachttijd te beperken, de ze keer de acts niet volgens een vaste route af te lopen. Maar ze mochten het dozijn griezelplek- ken op eigen gelegenheid af, waar door ze ook zelf konden bepalen hoe eng het mocht worden. Alle acts kregen één tot drie hallo- weenmaskertjes om aan te geven hoe griezelig het ging worden. Net als 'het gedonder aan de put', kreeg ook de 'piraterij' aan de Lei ding drie maskertjes voor 'heel eng'. De drie piraten die aan de oever van het uitwateringskanaal zaten, zagen er dan ook - belicht door een kampvuurtje en waxine lichtjes angstaanjagend uit. Twee pompoenmannetjes in de ezel wei leken wat vriendelijker. Tot ze gingen zwaaien met vuur ballen. De vuurballen die vervaar lijk door de lucht zwierden, kon den enige angst aanjagen. Maar het liedje dat de mannetjes zon gen over hun 'hete ballen' wekte bij de meeste deelnemers aan de halloweentocht de lachlust op. Een vuurspuwer sloot het grie zelspektakel op de Markt af. Zo'n spuwer was ook te zien op het door zeshonderd mensen, vooral griezelig uitgedoste kinderen, be zochte halloweenfeest bij 't Jager tje in Hulst. De kinderen hielpen onder anderen heksen en een waarzegster. In Terneuzen gingen kinderen di verse griezeladressen rondom speeltuin Oranjekwartier af om snoep te scoren. Ook in Vogel waarde was er een griezeltocht. CADZAND-BAD - De roofoverval op twee Duitse jongens in Cad- zand-Bad is opgelost. Na twee- 14-jarige jongens uit Wuppertal, die al sinds donderdag vastzaten, werden dit weekend ook twee jon gens uit Keulen en Heilsberg (bei den 16) ingesloten. Het viertal overviel donderdaga vond in de Scheldestraat twee landgenoten van 15 jaar. De slacht offers moesten geld afgeven on der dreiging van een mes. Eén van de 14-jarige daders werd door een burger aangehouden en aan de politie overgedragen, de twee de gaf zichzelf aan. De twee zestienjarige daders wer den via onderzoek opgespoord. Zij werden zaterdagmorgen aange houden toen ze zich op het bu reau in Terneuzen meldden. De vier jongens, de Wuppertalers za ten nog steeds vast, werden zon dagmiddag vrijgelaten. Het open baar ministerie beslist later of ze voor de rechter moeten komen. MIDDELBURG - Het mobiliteitscen trum waar ex-Thermphossers om geschoold kunnen worden om meer kans te maken op een nieu we baan, is eindelijk van start. Oud-medewerkers, die hoopten snel na het faillissement van de fosforfabriek eind vorig jaar aan de slag te gaan, moesten bijna een jaar wachten. De meeste van de 430 werknemers vonden al een baan of zijn zelf hard op zoek. Zo'n 160 medewerkers doen nog een beroep op het mobiliteitscen trum. Van hen willen er 87 bij- of omscholingscursussen volgen. Een van de redenen waarom het zo lang duurde voor het centrum van de grond kwam is de financie ring. Die wordt nu vooral gevon den in het 'overschot' van het reïntegratiecentrum voor oud werknemers van Zalco, de alumi- niumfabriek die eind 2011 over de kop ging. Rijk, provincie en Euro pese Unie stelden destijd geld be schikbaar voor dat centrum. ruime keuze, voor elk budget HEINKENSZAND - De Zeeuwse Mu ziekschool komt in het Guinness Book of Records door met 223 mensen tegelijk een muziekstuk op keyboard te spelen. Het vorige record stond op 175 muzikanten. Taal- en poëzieliefhebbers luister den naar en genoten van gedich ten en zang. De Stichting Kunst kring presenteerde het onder de titel 'Dichter aan Tafel'. Vier dich ters lieten hun gedachten gaan over de rol van de tafel. Een tafel is de plek om aan te eten, een le vensbehoefte, maar ook een plek voor gesprekken; in dit geval ge dichten geserveerd met amuses. Sylvie Marie, Frederik de Laere. Wim Hofman en Juul Kortekaas gingen allen op eigen wijze met de tafel aan de haal. Zo 'ondertitel de' De Laere zijn poëzie met vide obeelden van een jachtluipaard, roofvissen en slangen; dieren, die op de meest brute manier voor eten op tafel zorgen. Ook Wim Hofman zocht het even bij de dieren, in de slagers winkel. Hij mijmerde over het var ken. Zou de laatste gedachte van dit zo nuttige dier echt 'morgen ben ik worst' zijn? Hofman sloot af met een dialoog met zijn toe hoorders en het gedicht 'Laten we drinken'. „Ja, laat ons drinken, er is gewaarschuwd: ons schip is van af het begin aan het zinken." De verpleegster let even niet op en het oude dametje rijdt met haar rolstoel zo de Biervlietse brandput in. Of werd het ietwat zeurderige en bijna onuit staanbare vrouwtje een handje geholpen door de zotte, zondige zuster? foto Peter Nicolai door René Hoonhorst BIERVLIET - Of het angst op plezier is, lijken de jonge meiden zelf niet helemaal te weten. Maar ze lopen constant gillend rond de brandput in Biervliet. ook voor uiv totale keukenverbouwing Spoorstraat 18c DTlIC 4431 NK 's Gravenpolder T (0113J 312547 M06 53314189 Openingstijden zie iuurio.feeultenplus.com door Wilma Valk SINT ANNA TER MUIDEN - In een ere dienst staat de dis voor het avond maal of de communie gereed. In de Hervormde kerk van Sint Anna ter Muiden stond een heel andere ta fel klaar voor de ruim zeventig be zoekers die zondagmiddag het herfstweer trotseerden. Dichter Wim Hofman draagt voor de kansel een gedicht voor. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56