Ajax zet zichzelf voor schut Menselijkheid na een dramatische PSV-dag 2 SPORT FEYENOORD-HERACLES ALMELO Feyenoord verliest van Heracles en ziet Italiaanse aanvoerder in slotfase een domme rode kaart pakken. Met asgrauwe gezichten bedank ten de spelers van Ajax het pu bliek in de Arena voor hun steun. Weinig verrassend werd de geste begroet met boegeroep en sner pend gefluit. De kampioen wekte niet alleen ergernis bij de aan hang. Ook trainer Frank de Boer kon zijn teleurstelling over het op treden tegen RKC, laatste op de ranglijst, niet verbergen. Slechts een enkeling haalde een aanvaard baar niveau. Ajax vernederde zichzelf tegen een ploeg, die zonder enige hoop naar Amsterdam afreisde. Met het oog op het degradatieduel met NAC Breda van volgende week stelde coach Erwin Koeman twee van zijn beste spelers niet op. Jo nas Ivens en Romeo Castelen hoefden niet eens op de bank plaats te nemen. Met terugwer kende kracht zal Koeman dit be sluit betreuren. RKC had met iets meer finesse voorin kunnen win nen. De Boer beschermde zijn elftal na een moeizaam gelijkspel tegen FC Twente (1-1) en een nederlaag te gen Celtic (2-1) nadrukkelijk. Op basis van het veldspel en het aan tal gecreëerde kansen kreeg Ajax volgens hem in beide wedstrijden niet wat het toekwam. Daarbij liet Ajax zich eerder wel van zijn beste kant zien tegen AC Milan (1-1). Zaterdag bood zijn team hem geen handvat om de presta ties te voorzien van positief com mentaar. „Te veel jongens speel den onder de maat", stelde hij. Aan tactische ongehoorzaamheid lag het niet. Ajax liet de bal vol gens geijkte patronen van voet tot voet gaan. De crux zat hem in de uitvoering. Voorzetten van de flanken kwa men zelden aan, passeerbewegin gen strandden, steekballen door het centrum mislukten keer op keer en de passing verliep tergend langzaam. RKC hoefde slechts goed bij de les te blijven om over eind te blijven. Bij Ajax kon nie mand het verschil maken. Naar buiten toe mocht De Boer zich tot nu toe uiterst mild over zijn ploeg hebben uitgelaten, de opstelling verraadde andermaal zijn zorgen. Ricardo Van Rhijn moest plaatsmaken voor Lasse Schone. De rechtsback kampte weliswaar met lichte fysieke klachten, maar zijn gebrek aan rendement dit seizoen baarde flin ke zorgen. Zwaarder dan zijn de fensieve foutjes wogen zijn mati ge voortzettingen. Met Lucas Andersen en Viktor Fi scher op de flanken moeten voor al de backs de voorhoede in stel ling brengen. De twee Denen, van origine geen vleugelspelers, trekken hoofdzakelijk naar bin nen. Dat hoeft geen probleem te zijn, mits opkomende verdedigers hun voorbereidende taak goed overnemen. Zaterdag was dat wederom niet het geval. Nicolaï Boilesen noch Schone leverde, net als Van Rhijn, meer dan twee goede voorzetten af. Boilesen speelde linksback, door dat Daley Blind naar het midden veld doorschoof Op diens creativi teit viel niets aan te merken. De international speelde met doel man Jasper Cillessen als enige een vrijwel foutloze wedstrijd. Alleen kon hij het pleit echter niet be slechten. Zodra hij de bal afgaf, liep het mis. Zelfs aanvoerder Siem de Jong deelde in de malai se. Dit was wellicht de slechtste wedstrijd van het seizoen", mop perde De Jong. „Het zat er niet in." ROTTERDAM - De heldenstatus van Graziano Pellè liep gistermiddag een flinke deuk op. Aan het eind van een uit Feyenoord oogpunt bedroevend slechte wedstrijd, liet het Italiaanse boegbeeld zich van zijn slechtste kant zien. Pellè zocht in de slotfase de confronta tie met Mike te Wierik, deelde een kopstoot uit zonder de verde diger van Heracles te raken en werd met rood van het veld ge stuurd. „Een domme kaart", rea geerde Ronald Koeman. „Hij wordt geschorst en kan ook nog een straf van de club verwach ten." Wat de trainer ook stak, was dat uitgerekend zijn nieuwe aanvoer der zich zo liet gaan en het team benadeelde. Pellè loste onlangs Stefan de Vrij af als leider en dat ging met veel rumoer gepaard. De spits zou een voorbeeld moeten zijn voor zijn ploeggenoten. „Maar dat is hij op deze manier dus niet", aldus Koeman, die ook wel voelde dat Pellè wat krediet heeft verloren. „Dat kan een pro bleem worden, dat we dan op moeten lossen. Dat is voor een trainer het moeilijkste dat er is. Op de cursus leren ze niet hoe je daarmee om moet gaan." Pellè, die woensdag na een inci dent tijdens de training door Koe man al vroegtijdig naar binnen was gestuurd, verscheen na af loop niet voor een camera of mi crofoon. Ook de schrijvende pers stond hij niet te woord. Spelers van Feyenoord die een directe ro de kaart krijgen reageren na af loop niet, vooral om geen verkeer de dingen te zeggen. Bruno Mar tins Indi was één van de weinige spelers die wel zijn gezicht liet zien. Tussen de verdediger en Pellè ont brak in de openingsminuut de communicatie, waardoor Feye noord naliet zichzelf een droom- start te bezorgen. Pellè stond na 37 seconden alleen voor doelman Remko Pasveer, had de bal breed moeten leggen op Martins Indi, maar schoot zelf. Naast. „Die bal moet hij gewoon geven", zei Martins Indi. „We hadden van daag koploper kunnen worden. Al leen lukt dat natuurlijk niet op de ze manier." De international liet doorschemeren behoorlijk te ba len van de rode kaart die Pellè pakte. „Hij zal sowieso weer zijn excuses aanbieden", klonk het wat geïrriteerd. „Wij moeten dat weer accepteren. We moeten sa men verder." De gemiste kans in de eerste mi nuut bleek de opmaat voor een mislukte middag, waarbij veel Feyenoorders ver onder hun ni veau bleven. De 0-1 van de bezoe- Tyton mocht aan het eind van de middag naar huis met waarschijn lijk een zware hersenschudding. Het overkwam hem al eerder bij PSV, twee jaar geleden werd de Pool bij PSV-Ajax ook al met een hoofdblessure afgevoerd na een botsing met tpenmalig ploegge noot Timothy Derijck. Het kostte hem toen maanden om terug te keren. Tyton was gistermiddag de sluit post bij een ploeg die als los zand aan elkaar hing. De ellende bij PSV begon al voor de lunchwed- strijd. De gepasseerde Adam Ma- her vond zichzelf belangrijker dan het collectief en gaf op inter net zijn instemming aan een twit- terbericht waarin zijn wel spelen de ploeggenoot Ola Toivonen werd uitgemaakt voor 'eikel'. Trai ner Phillip Cocu kapittelde zijn speler, die bij PSV al twee maan den werkelijk niets liet zien. Cocu viel begrijpelijkerwijs terug op een middenveld met Stijn Schaars als controleur, Oscar Hil- Het bericht dat PSVer Adam Maher op Twitter een zogeheten retweet gaf, zorg de voor veel commotie. jemark als een van de lopende mensen en Ola Toivonen als diep ste pion. Met die linie klopte PSV eerder dit seizoen onder meer Ajax ruim. Het strijdplan pakte aanvankelijk goed uit. Memphis Depay had na tien minuten voor de goal van Ro da JC oog voor Tim Matavz en bood de Sloveen de gelegenheid om met een stiftje de 0-1 aan te te kenen. PSV kreeg daarna een paar grote kansen om de score uit te breiden, maar faalde. Oscar Hil- jemark was dichtbij, hij trof de paal. PSV hield het grootste deel van de eerste helft de controle, maar gaf niettemin zeven scorings kansen weg aan PSV. Przemyslaw Tyton leek om een andere reden man van de wedstrijd te worden. Keer op keer stond hij in de weg en gooide ziel en zaligheid in de strijd. Het inspireerde zijn ploeg genoten allerminst. PSV werd in de tweede helft weg gevaagd door Roda JC. Het aan- valsspel was voorspelbaar en fan tasieloos, zoals zo vaak op vreem de bodem werd PSV afgetroefd op inzet. Slordigheden deden de rest. Mark-Jan Fledderus ontsnapte na ruim een uur aan de dekking bij PSV en tikte de 1-1 binnen. Krisz- tian Németh draaide daarna sim pel om Ola Toivonen heen en dompelde PSV in rouw. Even daarvoor had Memphis De pay zijn tweede gele prent in ont vangst genomen na een aanvallen de overtreding op Roda JC-verde- diger Dijkhuizen. De eerste gele kaart ontving hij vanwege een ver meende schwarbe in het straf schopgebied. Een discutabele be slissing van scheidsrechter Lies veld, die gewoon een strafschop had kunnen geven. Er was sprake van contact tussen Depay en Dijk huizen, al ging de PSV'er wat makkelijk naar de grond. Cocu was na afloop geïrriteerd. „We schieten in de tweede helft rl**dto ballen zomaar lukraak naar voren en geven te veel ruimte weg. Ook mist een aantal spelers vechtlust, dat moet in de ontwikkeling van het team een grotere rol spelen. We zijn absoluut niet tevreden met zoveel verliespunten en de plek waar we staan." door Geert Langendorff AMSTERDAM - Ajax haalde zaterdag avond tegen RKC Waalwijk (0-0) een zeer bedenkelijk niveau. Vrij wel niets lukte tegen de slechtst presterende ploeg van de eredivi sie. Imago Pellè door Barry van der Hooft 4 I Danny Hoesen treurt om het gelijkspel, de spelers van RKC vieren feest. foto Pro Shots/ANP De kans is groot dat Graziano Pellè voor vier duels wordt geschorst. Hij mist dan de wedstrijden tegen Hoek, Cambuur, AZ en RKC. Thuis tegen PSV zou hij dan weer kunnen spelen. door Rik Elfrink KERKRADE - Weer lag het lange lichaam op de grond. De menselijk heid regeerde in Kerkrade, ook na weer een dramatische nederlaag. Natuurlijk was er na afloop van het uitduel met Roda JC vooral opluch ting bij PSV over het medisch rap port voor keeper Przemyslaw Ty- ton. Minutenlang lag de doelman in de sloftase uitgeteld in zijn doel gebied. De Pool was bij een red ding met zijn hoofd op een doel- stang terechtgekomen. Na de 2-1 -nederlaag wilde eerst iedereen weten hoe het met de keeper ging. Przemyslaw Tyton viel uit met een zware hersenschudding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26